Top 10 freeware

Program antywirusowy, narzędzia graficzne, menedżer plików, modyfikacje Windows XP - wszystko to, a także kilkanaście innych narzędzi znajdziesz w tym zestawieniu.

Program antywirusowy, narzędzia graficzne, menedżer plików, modyfikacje Windows XP - wszystko to, a także kilkanaście innych narzędzi znajdziesz w tym zestawieniu.

Coraz więcej uwagi poświęcamy kwestiom legalności posiadanego oprogramowania. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli małych firm, którzy często obawiają się kontroli przeprowadzanej przez organizację BSA. Trzeba przyznać, że w wielu przypadkach trudno określić, czy dany produkt używany jest zgodnie z licencją, zwłaszcza że licencje na użytkowanie oprogramowania bywają zawiłe i niejasne, a brak standaryzacji utrudnia ich zrozumienie.

Programy zagraniczne - notowanie 29

Programy zagraniczne - notowanie 29

Przykładem dobrze sformułowanej licencji jest GNU GPL. Podczas instalacji programu widzisz nagłówek GNU General Public License i masz pewność, że aplikacja jest całkowicie darmowa, jej źródła są publicznie dostępne, a każda modyfikacja kodu również musi być udostępniana bezpłatnie. Sytuacja z innymi programami freeware wygląda niestety gorzej. Często autorzy informują, że produkt jest klasy freeware, ale tylko w przypadku zastosowań niekomercyjnych. Warto pamiętać, że korzystanie z wielu aplikacji w ramach działalności gospodarczej wymaga wniesienia opłaty. Dotyczy to nawet tak znanych programów, jak IrfanView!

Wiele aplikacji freeware zawiera ukryte opłaty, np. w postaci bannerów reklamowych - spójrzmy chociażby na najnowszą wersję Gadu-Gadu czy programy do wymiany plików w sieciach P2P.

Programy polskojęzyczne  - notowanie 24

Programy polskojęzyczne - notowanie 24

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://www.pcworld.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda. Twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu programu w poczekalni Top 10 freeware decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor zgadza się na bezpłatne rozpowszechnianie swojego dzieła i jego używanie na dowolnej liczbie komputerów.

EFTP3

EFTP3

EFTP3

EFTP3 to zestaw klienta i serwera FTP, doskonale nadający się do domowego użytku. Większość z nas korzystać będzie raczej z klienta FTP, używając go do ściągania plików z Sieci lub aktualizacji stron http://www. Czasami jednak warto także wykorzystać serwer FTP - np. jeśli musisz przesłać komuś duży plik, uruchom serwer EFTP3 i przydziel wybranym osobom dostęp do swoich zasobów. EFTP3 używany jako klient FTP ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo prosty w obsłudze, przesyłanie plików pomiędzy komputerami odbywa się za pomocą prostego przeciągania ikon - tak jak przy kopiowaniu w Internet Explorerze. Program umożliwia jednoczesne uruchomienie wielu zadań przesyłania plików, a w dolnej części okna aplikacji znajdziesz aktualny stan wszystkich transferów. Nieco przeszkadzają namolne okna z komunikatami, ale nie jest to wada zniechęcająca do korzystania z EFTP3.

Informacje http://http://www.eftp.org

Rodzaj FTP

Perfect Process 1.5

Perfect Process 1.5

Perfect Process 1.5

Perfect Process 1.5 to jeden z wielu programów wykrywających i usuwających oprogramowanie szpiegowskie, obok Ad-aware i Spybot Search&Destroy jedna z lepszych darmowych aplikacji pomagających ochronić komputer przed namolnymi intruzami. Aplikacja nie imponuje nowoczesnym wyglądem, a obsługa wymaga chwili nauki. Warto jednak korzystać z tego programu, łączącego zalety klasycznego antyszpiega i firewalla - Perfect Process stale monitoruje system operacyjny, wykrywając próby instalacji szpiegów. Sprawdzane są procesy, nadzorowana jest lista aplikacji uruchamianych przy starcie systemu, Perfect Process monitoruje także pracę przeglądarki internetowej, blokując próby instalacji szpiegów typu browser hijacker. Program został wyposażony w moduł aktualizacji bazy danych przez Internet, a aktualizowanej, jak zapewniają autorzy aplikacji, co tydzień.

Informacje http://www.veloci.dk

Rodzaj antyszpieg

ZipGenius 5.5.1

ZipGenius 5.5.1

ZipGenius 5.5.1

Archiwizery już dawno przestały wzbudzać ekscytację. Trudno walczyć z takimi tuzami, jak WinZip i WinRAR, które praktycznie zdominowały rynek tego typu oprogramowania. W dodatku sam Windows XP ma narzędzia do obsługi plików ZIP (chociaż pomija inne formaty). Mimo to warto przynajmniej zapoznać się z ZipGenius 5.5.1, programem, który został wyposażony w sporą liczbę przydatnych opcji. Aplikacja ma specjalne narzędzia przeznaczone dla osób korzystających z aparatów cyfrowych i skanerów - za jej pomocą możesz pobrać grafiki z tego typu urządzeń i zapisać je na twardym dysku od razu w formacie ZIP.

Informacje http://www.zipgenius.it

Rodzaj archiwizer

ActiveIcons 3.26

ActiveIcons 3.26

ActiveIcons 3.26

Za pomocą ActiveIcons 3.26 zmienisz wygląd standardowych ikon systemowych, a także ustawisz przezroczystość okien podpowiedzi. Zmodyfikujesz też wygląd kursorów gryzonia, a dodatkowe funkcje programu pozwalają nawet dobrać własny kolor podpisów pod ikonami na pulpicie i wymienić obrazki pojawiające się przy starcie i zamykaniu systemu. W praktyce bardzo przydatna okazuje się funkcja zapamiętywania i odtwarzania układu ikon na pulpicie. Niektóre aplikacje, zwłaszcza zmieniające rozdzielczość ekranu, potrafią całkowicie zniszczyć pieczołowicie tworzony wygląd pulpitu - ActiveIcons pozwoli go szybko przywrócić.

Informacje http://www.cursorarts.com

Rodzaj modyfikowanie ikon w Windows

AntiVir PE 6.234

AntiVir PE 6.234

AntiVir PE 6.234

Bezpłatny program antywirusowy AntiVir PE nie dorównuje komercyjnym antywirusom, co już wielokrotnie mieliśmy okazję potwierdzić w testach PC Worlda. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na zakup produktu ze światowej czołówki, użyj AntiVir PE, najlepiej w tandemie z innym darmowym programem, np. Avast! Aplikacja rozpoznaje obecnie - wg zapewnień autorów - ponad 80 000 wirusów, wyposażona jest także w opcję automatycznej aktualizacji przez Internet. AntiVir PE został również wyposażony w narzędzia do analizy heurystycznej, dzięki której program może rozpoznać nowe, nieznane dotąd zagrożenia.

Informacje http://www.free-av.com

Rodzaj antywirus


Zobacz również