Top 10 freeware

Każda nowa atrakcyjna technika obrasta natychmiast aplikacjami. Jak zawsze, jedni autorzy tworzą bezpłatne oprogramowanie, a inni chcą na nim zarobić. Teraz polem walki stał się błyskawicznie rosnący rynek RSS.

Każda nowa atrakcyjna technika obrasta natychmiast aplikacjami. Jak zawsze, jedni autorzy tworzą bezpłatne oprogramowanie, a inni chcą na nim zarobić. Teraz polem walki stał się błyskawicznie rosnący rynek RSS.

Kanały informacyjne w technice RSS (Rich Site Sumary lub Really Simple Syndication), o których już dwukrotnie obszernie pisaliśmy na łamach PC Word Komputera, stają się sukcesywnie jednym z najbardziej pożądanych narzędzi informacyjnych. Na rynku pojawiają się liczne bezpłatne aplikacje, z którymi konkurują programy komercyjne, starając się przyciągnąć klientów wszechstronnością i wygodą. Trudno jednak na obecnym etapie autorytatywnie stwierdzić, kto zwycięża w tej konkurencji. Upowszechnienie każdej kategorii oprogramowania w komputerach użytkowników oraz wymiana opinii i doświadczeń z autorami zajmuje przeważnie dwa lata.

Po pojawieniu się wielu samodzielnych programów przyszedł czas na wtyczki do przeglądarek, a nawet na "natywną" obsługę RSS przez przeglądarki internetowe, czego przykładem jest choćby norweska Opera - nietrudno zauważyć, że bardzo ułatwia to życie internautom. Ciekawostką jest opisywany w tym wydaniu Deepnet Explorer, który obsługuje jednocześnie strony WWW, wymianę plików P2P i kanały RSS. Na pewno warto się z nim zapoznać.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld. com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adres mailto:pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę.

O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi.

Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero w nowej wersji.

PhotoFiltre 5.6.2

PhotoFiltre 5.6.2

PhotoFiltre 5.6.2

Retuszer grafiki Antonia Da Cruz trudno nazwać odkryciem, bo program jest już mocno osadzony na rynku, ale warto go przypomnieć, bo to jedna z najlepszych aplikacji graficznych w kategorii freeware (bezpłatny do użytku niekomercyjnego). Obsługa TWAIN i ważniejszych formatów - m.in. otwieranie plików PhotoShopa i Paint Shop Pro, import i eksport JPEG2000 - mnóstwo narzędzi edycyjnych i filtrów, obsługa wtyczek (jest też SDK do nich), narzędzia tekstowe, wygodna przeglądarka plików, precyzyjna informacja na ekranie, klarowny interfejs, przyzwoita szybkość działania - wszystko to czyni z PhotoFiltre komfortowy retuszer, który tworzy znakomity tandem z IrfanView. Warto też zajrzeć na stronę autora, gdzie dostępna jest kolekcja wtyczek, m.in. do cięcia grafik na strony WWW czy do przechwytywania ekranu.

Informacje: http://www.photofiltre.com

Rodzaj: program graficzny

dBpowerAMP Music Converter R.10.1

dBpowerAMP Music Converter R.10.1

dBpowerAMP Music Converter R.10.1

Konwerter dźwięku firmy Illustrate jest już dostępny w wersji 10.1. Jest to interfejs dla kodeków wielu popularnych formatów - podstawowe są dostarczane razem z programem, natomiast dalsze można pobrać z serwisu Codec Central. Obejmują one nie tylko standardowe formaty MP3, Wave czy WMA, ale i kilkanaście innych. Całość jest obecnie najbardziej wszechstronnym konwerterem. Konwersji można dokonywać z poziomu interfejsu, ale wygodniejsze jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy nazwy pliku i wybranie w menu polecenia Convert to. Wywołuje ono z kolei listę kodeków zainstalowanych w systemie - wybranie jednego z nich uruchamia właściwe okno dialogowe, w którym należy ustalić parametry konwersji. Oprócz tego jest oddzielnie uruchamiane narzędzie do ripowania płyt audio oraz File Selector do grupowej obróbki.

Informacje: http://www.dbpoweramp.com

Rodzaj: konwerter dźwięku

Deepnet Explorer 1.0.0.9

Deepnet Explorer 1.0.0.9

Deepnet Explorer 1.0.0.9

Wspomniany we wstępie Deepnet Explorer jest połączeniem przeglądarki WWW (opartej na kontrolce Internet Explorer, a więc zachowującej całą jej interpretacyjną funkcjonalność), techniki wymiany plików P2P (opartej na Gnutelli) oraz przeglądarki kanałów informacyjnych RSS. Oprócz tego wykorzystuje Windows Media Player do odtwarzania pobranych plików muzycznych, pobiera zakładki Ulubione i pasek łączy utworzonych w IE. Program ma kłopoty z poprawnym wyświetlaniem polskich liter w kanałach RSS, więc należy oczekiwać poprawek. Zajmuje stosunkowo niewiele pamięci, ale w obciążonym systemie miewa kłopoty.

Informacje: http://www.deepnetexplorer.com

Rodzaj: przeglądarka zasobów sieciowych

FlashView, ListDoc, IEWebLister

FlashView, ListDoc, IEWebLister

FlashView, ListDoc, IEWebLister

Wbudowany w Total Commandera Lister, czyli prosta przeglądarka plików ma ograniczone możliwości. Total Commander może jednak współpracować z programami zewnętrznymi, np. wykorzystywać funkcjonalność IrfanView w zakresie plików multimedialnych. Do dyspozycji jest też paleta wtyczek do TC, wśród których warto wymienić przede wszystkim ListDoc, FlashView i IEWebLister, które obsługują pliki Worda, Flasha (musi być zainstalowany FlashPlayer) i HTML. Wtyczki te pozwalają szybko przeglądać zawartość plików, choć w przypadku Worda jest to jedynie tekst. Działa oczywiście zarówno podgląd w Listerze, jak i szybki podgląd.

Informacje: http://www.ghisler.com

Rodzaj: wtyczki do Total Commandera

HTML Scanner 0.950

HTML Scanner 0.950

HTML Scanner 0.950

Prościutkim, ale całkiem użytecznym programem jest HTML Scanner autorstwa Erika Karimowa, narzędzie do przeszukiwania zawartości dokumentów HTML. Wystarczy wybrać folder (można go oznaczyć jako domyślny), podać wyraz kluczowy, a następnie kliknąć przycisk Find. Możliwe jest uwzględnienie znaczników HTML. Program błyskawicznie przeszukuje katalog i wyświetla listę znalezionych plików - kliknięcie odsyłacza powoduje wczytanie strony, co jest obsługiwane przez kontrolkę Internet Explorera. Zaletą jest duża szybkość działania skanera. Program nie wymaga instalowania. HTML Scanner jest bezpłatny do użytku niekomercyjnego.

Informacje: http://www.geocities.com/htmlscanner/

Rodzaj: narzędzie wyszukiwawcze

PractiSearch 1.44

PractiSearch 1.44

PractiSearch 1.44

PractiSearch to narzędzie do wyszukiwania zasobów w Internecie. Pasek wyszukiwania zostaje umieszczony na pasku zadań (można to zmienić), natomiast ikona programu - w zasobniku systemowym, gdzie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wyświetla się lista poleceń. PractiSearch zawiera listę około 500 witryn z zasobami, zgromadzoną w postaci hierarchicznej bazy danych. Zasoby te można edytować i uzupełniać, a także eksportować. Ponadto można dołączyć do nich folder Ulubionych z Internet Explorera, wybrać domyślną przeglądarkę i ustalić skróty klawiaturowe. Program dołącza też listę wyszukiwarek do menu kontekstowego myszy w IE.

Informacje: http://practisearch.com

Rodzaj: narzędzie wyszukiwawcze


Zobacz również