Top 10 freeware

Programy na różne okazje: antywirus, zapora sieciowa, nagrywanie CD, edycja dźwięku, przeglądanie grafiki. Wszystko to znajdziesz wśród naszych 20 najnowszych propozycji.

Programy na różne okazje: antywirus, zapora sieciowa, nagrywanie CD, edycja dźwięku, przeglądanie grafiki. Wszystko to znajdziesz wśród naszych 20 najnowszych propozycji.

Coraz lepsze środowiska programistyczne i ogromny zbiór darmowych bibliotek i komponentów dostępnych w Internecie sprawiają, że tworzenie oprogramowania staje się proste, jak nigdy dotąd. Twórcy drobnych programów narzędziowych nie muszą pracować nad wydajną kompresją do formatu ZIP czy zagłębiać się w opis plików graficznych, a zaimplementowanie takiej funkcjonalności we własnej aplikacji to kwestia pobrania odpowiedniej biblioteki z Sieci. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu wyrastają tuziny aplikacji niemal identycznych w działaniu, a różniących się głównie interfejsem i adresem strony WWW należącej do autora. Nie jest to złe zjawisko, bo użytkownik może wybierać spośród dziesiątek programów, ale szkoda, że większość takich aplikacji nie wnosi praktycznie nic nowego do świata oprogramowania. W naszych propozycjach do listy Top 10 freeware przedstawiamy te programy, które nie tylko oferują nowy układ interfejsu, ale też wnoszą dodatkową wartość w swojej kategorii. Warto zwrócić uwagę także na niektóre propozycje w polskiej części zestawienia. Czasem pojawiają się tu nie najnowsze aplikacje, ale wzbogacone o polską wersję interfejsu. Warto je wypróbować i docenić zupełnie bezinteresowny wysiłek osób, które cierpliwie tłumaczyły długie listy poleceń i komunikatów.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adres pcwk@ idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

SoftPerfect Personal Firewall 1.4

Bezpłatna do użytku domowego zapora sieciowa, którą możesz bardzo łatwo skonfigurować. Program wykorzystuje tzw. reguły dopuszczające lub blokujące określony ruch sieciowy. Aplikacja dostarczana jest z kilkoma gotowymi regułami, związanymi z popularnymi protokołami, np. HTTP, FTP, IRC itd. Podobne reguły mogą być przygotowane przez użytkownika, ale prościej jest uruchomić tryb nauki, w którym program, po wykryciu nowego typu połączenia, prosi o zaakceptowanie bądź odrzucenie go. W sytuacjach awaryjnych można za pomocą SoftPerfect Personal Firewall 1.4 całkowicie zablokować ruch sieciowy, a podejrzliwi użytkownicy mogą dodatkowo zabezpieczyć ustawienia programu hasłem. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną cechę SoftPerfect Personal Firewall 1.4. Program jest przyjazny dla systemu operacyjnego, nie korzysta z dodatkowych bibliotek i nie modyfikuje plików systemowych podczas instalacji.

Informacje http://www.softperfect.com

Rodzaj zapora sieciowa

JetAudio 6.0.6

Zintegrowany, potężny pakiet multimedialny, za pomocą którego odtworzysz muzykę i filmy, ale też przekonwertujesz pliki na inny format (np. z MP3 na WMA), nagrasz je na CD, a nawet udostępnisz w Sieci jako transmisję strumieniową! JetAudio 6.0.6 obsługuje formaty WAV, MP3, MP3Pro, OGG Vorbis, WMA, MPEG, AVI, MIDI, RM. Program wyposażono nawet w działające w czasie rzeczywistym filtry i efekty dźwiękowe, za pomocą których możesz całkowicie zmienić odtwarzaną muzykę. Aplikacja ma nawet funkcję wyświetlania tekstu utworu do muzyki, dzięki czemu możesz się w domu pobawić w karaoke. Uwaga: program Install_PLK_V60_LPack.exe instaluje polską wersję interfejsu programu. JetAudio 6.0.6 dostępny jest w dwóch wersjach. Bezpłatną wersję Basic prezentujemy na naszych krążkach, a płatną wersję Pro można zakupić przez Internet: oferuje ona m.in. kodowanie do MP3 i dodatkowe efekty dźwiękowe.

Informacje http://www.jetaudio.com

Rodzaj kombajn multimedialny

FastStone 1.2

Szybka i bardzo wygodna przeglądarka plików graficznych. FastStone wyróżnia się wśród innych aplikacji tego typu ładnym, nowoczesnym interfejsem (można zmienić wygląd programu za pomocą skórek) i dopracowanymi opcjami fotoretuszerskimi. Te ostatnie nie oferują może nadzwyczajnych możliwości, ale zawierają wszelkie potrzebne narzędzia: obracanie, kadrowanie, edycję jasności i kontrastu, a nawet kilka zaawansowanych filtrów. Program ma nawet narzędzia do przetwarzania wsadowego, co czyni go przydatnym również dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wadą programu jest mała liczba obsługiwanych formatów plików graficznych.

Informacje http://www.faststoneserver.com

Rodzaj przeglądarka grafiki

PHP Designer 2005 2.2.8

Rozbudowany, przemyślany edytor PHP, który może stać się ulubionym narzędziem niejednego webmastera. Kolorowanie składni, podpowiedzi, drzewo klas zdefiniowanych przez użytkownika, używanie szablonów, biblioteka fragmentów kodu, wbudowany klient FTP. Twórcy PHP Designer 2005 zadbali nie tylko o mnogość opcji, ale też o wygodę pracy i efektywne debugowanie kodu. Nie zabrakło też popularnej opcji do zmiany wyglądu programu za pomocą skórek, ale akurat to narzędzie nie jest w edytorze PHP najważniejsze. Szkoda tylko, że w tak dobrym programie nie zadbano o obsługę makropoleceń.

Informacje http://www.mpsoftware.dk

Rodzaj tworzenie stron WWW

MyUninstaller 1.30

Poprawne i kompletne odinstalowanie programów z systemu nie zawsze jest proste. Wiedzieli o tym autorzy MyUninstaller 1.30. Program wyświetla szczegółową listę zainstalowanego w systemie oprogramowania, umożliwiając odinstalowanie dowolnej aplikacji lub komponentu. Podczas korzystania należy zwrócić uwagę, by przypadkowo nie usunąć pojedynczego składnika większej aplikacji - pewne doświadczenie będzie tutaj niezbędne. Program umożliwia również usuwanie wpisów z listy zainstalowanego oprogramowania, co jest opcją przydatną, gdy np. automatyczna deinstalacja nie w pełni się powiodła.

Informacje http://www.nirsoft.net

Rodzaj deinstalacja oprogramowania

Soft-Central SC

Ten dość prosty program pomaga odkryć, jakie foldery zajmują najwięcej miejsca na twardym dysku. SC-DiskInfo 1.08 podaje dokładne informacje o zawartości wskazanego folderu lub partycji: liczbę podfolderów i plików, ich rozmiar oraz procentowy udział w łącznej objętości. W lewej części okna programu należy wskazać folder, który ma zostać zbadany, a po prawej stronie pojawią się informacje o zawartości wybranego katalogu. Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu i nie zawiera żadnych skomplikowanych narzędzi, może się jednak przydać, gdy nadejdzie pora na większe dyskowe porządki.

Informacje http://www.soft-central.net

Rodzaj diagnostyka


Zobacz również