Top 10 freeware

To wydanie Top10 freeware zdominowały programy graficzne: Paint.NET, BIMP oraz GIMP 2.2.1. Prezentujemy również kilka ciekawych narzędzi dla webmasterów i przedsiębiorców oraz najnowsze wersje komunikatora Gadu-Gadu i odtwarzacza filmów SubEdit.

To wydanie Top10 freeware zdominowały programy graficzne: Paint.NET, BIMP oraz GIMP 2.2.1. Prezentujemy również kilka ciekawych narzędzi dla webmasterów i przedsiębiorców oraz najnowsze wersje komunikatora Gadu-Gadu i odtwarzacza filmów SubEdit.

Programy polskojęzyczne - notowanie 32.

Programy polskojęzyczne - notowanie 32.

Aplikacje tworzone z wykorzystaniem technologii .NET wytrwale, ale dość powoli obejmują coraz szerszą tematykę. Ciekawym przykładem jest Pain.NET, bardzo dobry program graficzny z zaawansowanymi narzędziami. Zupełnie inną strategię przyjęli twórcy GIMP-a, konsekwentnie podtrzymując wieloplatformowość swojego dzieła (GIMP jest bardzo popularny wśród fanów Linuksa), a jednocześnie dostosowując zbyt wyszukany interfejs do gustów przeciętnego użytkownika. Zachęcamy także do bliższego przyjrzenia się nowej wersji Gadu-Gadu. Przynosi nie tylko istotne poprawki, zwiększające bezpieczeństwo internetowych pogaduszek, ale także moduł umożliwiający rozmowę głosową, również z użytkownikami zwykłych telefonów stacjonarnych. Taka usługa nie jest oczywiście bezpłatna, ale i tak wyraźnie tańsza od ofert operatorów telekomunikacyjnych. Telefonia internetowa niemal z tygodnia na tydzień staje się coraz ważniejszą grupą oprogramowania. Niewątpliwym pionierem popularnej telefonii internetowej jest program Skype, którego zaczynają się obawiać nawet najwięksi światowi operatorzy telekomunikacyjni.

Programy zagraniczne - notowanie 37.

Programy zagraniczne - notowanie 37.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adres pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

BIMP 1.41

BIMP to Batch Image Procesor, czyli program do wsadowego przetwarzania grafiki. Skojarzenia z GIMP-em kończą się na nazwie, bo BIMP nie dość, że nie jest w pełni funkcjonalnym edytorem grafiki, to w dodatku nie jest rozpowszechniany na licencji open source. Wręcz przeciwnie: dostępna jest darmowa i komercyjna wersja BIMP-a. Aplikacja może okazać się bardzo przydatna wszystkim, którzy codziennie pracują z dużą liczbą grafik, zdjęć w postaci cyfrowej itd. Program przyspiesza wykonanie najczęstszych przekształceń obrazów: obrót, odbicie pionowe lub poziome, przeskalowanie, zapisanie w innym formacie pliku itd. BIMP nie zawiera co prawda specjalnie wyszukanych narzędzi, ale do wielu zadań może się okazać zupełnie wystarczający, a przy tym prosty w użyciu. Można mieć tylko zastrzeżenia co do długiego czasu generowania podglądu dużych plików graficznych.

Informacje http://www.cerebralsynergy.com

Rodzaj grafika

Paint.NET 2.0

Ciekawy program graficzny, przygotowany z użyciem technologii .NET. Wbrew nazwie, aplikacja niewiele ma wspólnego ze standardowym programem Paint, który znajdziesz w każdej instalacji systemu Windows. Paint.NET 2.0 zawiera narzędzia do fotoretuszu (filtry, poziomy, jasność, kontrast, nasycenie kolorów, usuwanie efektu czerwonych oczu, klonowanie), ale też typowe narzędzia malarskie: pędzel, gumkę, wypełnianie kolorem i wzorem, rysowanie prostych kształtów geometrycznych, wstawianie pól tekstowych. Program obsługuje nawet pracę na warstwach, co stawia go blisko nawet poważnych programów graficznych, takich jak Paint Shop Pro czy Ulead PhotoImpact. Aplikacja sprawia bardzo sympatyczne wrażenie, a w dodatku pracuje się z nią w sposób całkowicie intuicyjny. Paint.NET nie jest pozbawiony wad: obsługuje dość małą liczbę formatów graficznych, można także mieć zastrzeżenia do długiego czasu wykonywania niektórych operacji.

Informacje http://www.eecs.wsu.edu/paint.net

Rodzaj edytor grafiki

Dexpot 1.3

Dexpot 1.3 to jeden z ciekawszych programów do zarządzania wirtualnymi pulpitami. Jednoczesne korzystanie z kilku pulpitów znacznie poprawia komfort pracy, zwłaszcza jeśli należysz do osób uruchamiających jednocześnie dużą liczbę programów. Jeden pulpit przeznaczyć można np. na otwarte okna pakietu biurowego, inny na okna przeglądarki WWW, a jeszcze inny na komunikator internetowy. Co więcej, każdy z pulpitów może wyglądać zupełnie inaczej, a nawet być wyświetlany w innej rozdzielczości. Możesz także utworzyć oddzielny zestaw ikon dla każdego z wirtualnych pulpitów oraz zdefiniować reguły automatycznie porządkujące pulpity.

Informacje http://www.dexpot.de

Rodzaj wirtualny pulpit

nBinder 3.0.1

Chociaż aplikacja niezaprzeczalnie należy do grona archiwizerów, to wyraźnie wyróżnia się nietypowym podejściem do kompresji danych. Wszystkie archiwa tworzone przez Binder 3.0.1 zapisywane są w postaci pliku wykonywalnego EXE. Co ciekawe, uruchomienie takiego pliku nie powoduje wypakowania zawartości do wskazanego folderu, ale uruchomienie skompresowanego pliku w domyślnej aplikacji. Jeśli np. zarchiwizujesz za pomocą nBindera film w pliku AVI, to uruchomienie skompresowanego pliku EXE spowoduje odtworzenie filmu w domyślnym odtwarzaczu. Takie podejście wydawać się może przerostem formy nad treścią, ale okazuje się całkiem przydatne.

Informacje http://www.nemoprod.go.ro

Rodzaj archiwizer

DeluxeFTP 6.0.1

DeluxeFTP nie stanowi rewolucji w świecie klientów FTP, ale jest wystarczająco wygodny, by przyjrzeć mu się bliżej albo nawet używać na co dzień. Program upraszcza korzystanie z wielu serwerów FTP, zapamiętując adresy, nazwy użytkownika i hasła oraz wyświetlając podzieloną na kategorie listę serwerów. Interfejs aplikacji przypomina inne programy FTP, niektórym użytkownikom może jednak brakować klasycznego dwupanelowego podziału na widok folderów w komputerze użytkownika i na serwerze. DeluxeFTP 6.0.1. nie jest pozbawiony usterek. W przypadku niektórych serwerów FTP skróty do folderów traktowane były jako pliki nieokreślonego typu.

Informacje http://www.deluxeftp.com

Rodzaj klient FTP

Duplicate File Finder

Program okazuje się bardzo przydatny, gdy chcesz usunąć zbędne duplikaty plików. Aplikacja porównuje pliki na podstawie sumy kontrolnej CRC. Duplicate File Finder działa wielowątkowo, co dodatkowo przyspiesza wyszukiwanie powtarzających się plików. Wyszukiwanie duplikatów odbywa się dwuetapowo: najpierw tworzona jest lista plików we wskazanym przez użytkownika folderze i wszystkich podfolderach, a następnie są obliczane i porównywane sumy CRC. Drugi etap może trwać dość długo (np. gdy wybierzesz wyszukiwanie duplikatów na twardym dysku) - lepiej na ten czas zamknąć pozostałe aplikacje, aby dodatkowo nie obciążać zasobów komputera.

Informacje http://www.brooksyounce.com

Rodzaj program narzędziowy


Zobacz również