Top 10 freeware

Bezpłatne antywirusy, programy do nagrywania, organizery i programy narzędziowe - wszystko to znajdziesz wśród naszych propozycji najciekawszych programów freeware. Polecamy też finalną wersję Google Desktop Search, programu niezwykle przydatnego, choć budzącego kontrowersje.

Bezpłatne antywirusy, programy do nagrywania, organizery i programy narzędziowe - wszystko to znajdziesz wśród naszych propozycji najciekawszych programów freeware. Polecamy też finalną wersję Google Desktop Search, programu niezwykle przydatnego, choć budzącego kontrowersje.

Programy zagraniczne - notowanie 39.

Programy zagraniczne - notowanie 39.

W świecie darmowego oprogramowania trwają przygotowania do wielkiego wydarzenia - premiery OpenOffice.org 2.0. Wersja beta tego doskonałego pakietu biurowego jest już dostępna. Opisujemy ją w tym numerze naszego miesięcznika. Oprogramowanie open source zyskuje na popularności nie tylko dzięki rosnącej liczbie miłośników Linuksa, ale właśnie dzięki takim produktom, jak OpenOffice, które są dobrą i całkowicie bezpłatną alternatywą dla komercyjnych rozwiązań. Zdecydowana większość tych aplikacji nie niesie ze sobą zagrożenia modułami szpiegowskimi i reklamowymi, czyli spyware i adware. Coraz częściej programy-kandydaci do pojawienia się w propozycjach do listy Top 10 freeware zostają już na starcie zdyskwalifikowane za doping, czyli dołączone oprogramowanie szpiegowskie.

W poprzednim wydaniu PC Word Komputera pisaliśmy o nowym narzędziu Google, służącym do przeszukiwania lokalnego komputera. Google Desktop Search w testowej wersji beta okazał się narzędziem bardzo wygodnym, ale wzbudzał też kontrowersje. Wątpliwości dotyczyły bezpieczeństwa korzystania z narzędzia, nie ma jednak powodów do obaw. Przy instalacji Google Desktop Search - teraz dostępnego w wersji finalnej - możesz dodatkowo wyłączyć indeksowanie chronionych stron WWW . Dzięki temu informacje z twojego internetowego konta bankowego czy poczty elektronicznej obsługiwanej przez przeglądarkę nigdy nie pojawią się w wynikach wyszukiwania.

Programy polskojęzyczne - notowanie 34.

Programy polskojęzyczne - notowanie 34.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Google Desktop Search

Program Google Desktop Search, o którym pisaliśmy w poprzednim wydaniu PC Word Komputera, nareszcie dostępny jest w wersji finalnej. Narzędzie jest wydajne w przeszukiwaniu zasobów lokalnego komputera przy wykorzystaniu technologii najpopularniejszej internetowej wyszukiwarki świata. Po kliknięciu ikony programu w zasobniku systemowym otworzona zostanie w przeglądarce strona niemal identyczna z google.com. Również gdy będziesz szukać stron internetowych przez google.com, w wynikach wyszukiwania specjalna, wydzielona część zawierać będzie informacje odnalezione na lokalnym komputerze. Aby umożliwić takie wydajne wyszukiwanie, Google Desktop Search indeksuje zawartość komputera. Na szczęście odbywa się to wyłącznie w okresach jego bezczynności, tak więc nie zauważysz dodatkowego obciążenia zasobów.

Informacje http://www.google.com

Rodzaj wyszukiwarka

EssentialPIM 1.0

Ten niepozorny program to doskonały organizer z opcjami wyróżniającymi go nawet pośród takich sław jak Microsoft Outlook. EssentialPIM ma świetnie opracowane narzędzia zarządzania zadaniami i terminami. Wpisy w kalendarzu mogą mieć różny priorytet, ważne zadania można dodatkowo wyróżnić kolorowym tłem. Dobrze opracowana została też baza kontaktów. EssentialPIM może być uruchamiany na nośnikach typu klucze USB, dzięki czemu okazuje się przydatny dla osób korzystających z kilku komputerów. Program ma drobną wadę, ujawniającą się podczas wpisywania litery ś. Domyślnie skrót [Alt S] służy do ukrywania bądź wywoływania okna programu i używanie języka polskiego w obrębie programu (a także innych jednocześnie uruchomionych aplikacji) jest znacznie utrudnione. Na szczęście wystarczy zmienić skrót w Tools | Options | General, aby wyłączyć tę usterkę.

Informacje http://www.essentialpim.com

Rodzaj organizer

2Pic 12.0

2Pic to bardzo nietypowy program graficzny. Przypomina nieco produkty sprzed kilku lat, kiedy to standard interfejsu aplikacji do edycji grafiki nie był jeszcze tak dobrze zdefiniowany jak obecnie. Innymi słowy, aby dobrze wykorzystać możliwości 2Pic, trzeba poświęcić nieco czasu na przeszukanie nietypowych opcji i kart z kolejnymi narzędziami. Program umożliwia uzyskanie ciekawych efektów graficznych, nakładanie dwóch obrazów, wykorzystywanie grafiki do malowania aerografem itd. Aplikacja pozwala też tworzyć ramki wokół zdjęć, zawiera kilka filtrów, narzędzie do edycji pól tekstowych. Szkoda tylko, że ma tak niewygodny interfejs.

Informacje http://2pic.moor-software.com

Rodzaj grafika

Allway Sync 2.0.6

Allway Sync 2.0.6 umożliwia szybką i wygodną synchronizację wybranych folderów, która polega na uaktualnieniu plików we wskazanych folderach do najnowszych wersji. Program opiera się na własnej technice sprawdzania plików - data modyfikacji pliku widoczna w systemie może być myląca. Przed wykonaniem synchronizacji możesz przejrzeć listę proponowanych zmian i ewentualnie wprowadzić drobne korekty (może trzeba będzie zachować starszą wersję pliku). Po zaakceptowaniu zmian aktualizacja plików wykonywana jest automatycznie. Program jest bardzo prosty w użyciu i naprawdę wygodny.

Informacje http://www.allwaysync.com

Rodzaj synchronizacja folderów

xint 2.0.8.3

Jest to typowy edytor plików tekstowych, przydatny zwłaszcza jako dodatkowy, podręczny edytor dla twórców stron WWW i programistów. Potrafi kolorować składnię różnych języków, m.in. HTML, PHP, C, Pascal, XML, JavaScript. Aplikacja zawiera zaawansowane opcje wyszukiwania i zamiany ciągów znaków, operacje na blokach tekstu, szyfrowanie plików.

Tworzenie dokumentów HTML czy programowanie w PHP za pomocą xint 2.0.8.3 na dłuższą metę może okazać się nie do końca wygodne, ale przy małych poprawkach i szybkich zmianach w plikach sprawdza się znakomicie.

Informacje http://www.xtort.net

Rodzaj edytor tekstów

Super Fast MP3 Search & Download 2.6

Aplikacja służy do wyszukiwania i pobierania plików MP3 z Internetu. W porównaniu z aplikacjami P2P, Super Fast MP3 Search & Download 2.6 jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy wpisać poszukiwany tytuł lub wykonawcę i kliknąć przycisk Search. Po wyświetleniu listy znalezionych plików i zaznaczeniu wybranej pozycji rozpoczyna się pobieranie MP3 za pomocą... przeglądarki internetowej. Użytkownikom korzystającym z eMule czy BitTorrent, ta aplikacja raczej nie przypadnie do gustu, ale początkujący powinni docenić łatwość obsługi i szybkość wyszukiwania muzyki.

Informacje http://www.wowokay.com

Rodzaj pobieranie plików MP3


Zobacz również