Top 10 freeware

Od dłuższego już czasu "stałym fragmentem gry" w Top 10 freeware były aplikacje tworzone według modelu open source. W tym numerze postanowiliśmy to zmaterializować w postaci odrębnego działu, co pozwoli pisać również o programach w typowych dla open source wersjach rozwojowych, na które nie było miejsca w "stabilnym" freeware.

Od dłuższego już czasu "stałym fragmentem gry" w Top 10 freeware były aplikacje tworzone według modelu open source. W tym numerze postanowiliśmy to zmaterializować w postaci odrębnego działu, co pozwoli pisać również o programach w typowych dla open source wersjach rozwojowych, na które nie było miejsca w "stabilnym" freeware.

Ruch open source stał się już tak ważnym elementem rynku programistycznego, że warto zmieszczać nie tylko krótkie wzmianki o nim przy okazji omawiania ciekawych pozycji w Top 10 freeware, lecz zająć się szerzej samą ideologią, ważnymi zjawiskami i postaciami, problemami licencyjnymi itd. Obszerne materiały znajdą państwo w dość rozbudowanym dziale poświęconym tej ciekawej problematyce.

W dziale Top 10 freeware ograniczymy się do klasycznego freeware'u, a więc oprogramowania "zamkniętego", choć oczywiście w pełni bezpłatnego. Ciekawe jednak, czy przypadkiem dynamika "otwartych źródeł" nie spowoduje wyrugowania go w dużym stopniu z naszych komputerów i osłabienia napływu interesujących nowości - będziemy to uważnie śledzić.

Top 10 freeware należy do najbardziej poczytnych działów PC Worlda, zajmując regularnie czołowe miejsca w naszym wewnętrznym rankingu - mamy nadzieję, że podobną popularność zyska też open source, który z punktu widzenia czytelnika nie odbiega przecież od freeware'u.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres mailto:pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

FontSuite 1.0

FontSuite to zestaw programów do zabawy z czcionkami. Głównym programem jest CoolType - narzędzie do tworzenia rozmaitych fantazyjnych napisów, które można potem zapisać jako dokument RTF lub HTML. Zależnie od przeznaczenia, użytkownik ma dostęp do zestawów czcionek (można wybierać te, które znajdą się w wygenerowanym napisie, zaznaczając je na liście), efektów specjalnych, schematów kolorów, może wybrać m.in. kształt napisu czy graniczne wielkości czcionek. Przycisk Refresh pozwala uzyskać podgląd po każdorazowej zmianie parametrów napisu - jego zawartość jest podawana w górnym okienku.

Pozostałe programy mają charakter uzupełniający. Moduł CM Pro jest rozszerzeniem MS Windows Character Map, Font Comparison umożliwia obejrzenie obok siebie dwóch fontów i porównanie różnic, natomiast FontIndex tworzy i drukuje listę czcionek w systemie.

Informacje http://www.coolfreesoftware.com

Rodzaj program narzędziowy

A-ToolBar 3.0

A-ToolBar (dawniej ME-Toolbar) pojawił się ostatnio w wersji 3. Jest to zestaw już około pięćdziesięciu drobnych programów narzędziowych, przeznaczonych zarówno do obsługi Internetu (Network tools i URL tools), jak i o charakterze systemowym (General tools). Zgromadzono je w trzech blokach programów i są dostępne zarówno w postaci paska narzędzi otwieranego w dolnej części ekranu, jak i wygodnego w obsłudze wspólnego interfejsu, w którym wybierany jest żądany moduł. Po starcie Windows ikona programu jest też umieszczana w zasobniku systemowym, skąd można uruchamiać pasek.

Chociaż nie wszystkie moduły są równie użyteczne, wiele z nich bardzo się przydaje, np. PIM, Agenda, SMS, baza haseł, program do odkrywania "zagwiazdkowanych" haseł, narzędzie do kopii zapasowych, Ping czy Trace. Jest nawet kilkadziesiąt prostych gier, hostowanych przez FlashGames-.net.

Informacje http://www.metaeureka.com

Rodzaj kombajn narzędziowy

JustZPit

JustZPit firmy Avatar Soft to niewielki program do kompresji pojedynczych plików, którego zaletą jest uproszczenie do maksimum podstawowych czynności związanych z kompresją. Program dopisuje w menu kontekstowym myszy polecenia JustZPit - Create a ZIP File oraz JustZPit - then Email, za pomocą których wykonywane jest "zipowanie" pliku i ewentualne wysłanego za pomocą domyślnego programu pocztowego. Dekompresja wymaga dwukrotnego kliknięcia pliku w Eksploratorze Windows, czego skutkiem jest automatyczne rozpakowanie do podkatalogu noszącego tę samą nazwę. Program nie zawiera żadnych dodatkowych opcji.

Informacje http://avatarsoft.com

Rodzaj program do kompresji

AckerPack

Niewielka aplikacja firmy Awatar Soft do kompresowania folderów w formie pliku wykonywalnego EXE. Można ją uruchomić za pomocą polecenia w menu kontekstowym myszy, co powoduje automatyczne spakowanie folderu w tym samym miejscu, i w postaci interfejsu, i wybrać tam folder źródłowy (działa także przeciąganie folderu na interfejs) oraz miejsce docelowe. Uruchomienie archiwum wykonywalnego powoduje automatyczne rozpakowanie go do podkatalogu noszącego tę samą nazwę. Program upraszcza i przyspiesza zarówno kompresję, jak i dekompresję, gdy przekazujemy archiwum innej osobie.

Informacje http://avatarsoft.com

Rodzaj program do kompresji

MediaJoin 1.0

Narzędzie firmy Mystik Media służy do łączenia ze sobą plików audio lub wideo i generowania z nich plików wynikowych. Importować można pliki dźwiękowe w formatach Wave, MP3, WMA i Ogg, a pliki wideo w formatach AVI, MPEG-1, MPEG-2 (!) i WMV. Plik wynikowy audio można zapisać w każdym z tych formatów, określając przy tym parametry techniczne, np. transfer, kanały i częstotliwość w wypadku plików MP3 (można też dodać znaczniki opisujące plik) albo rozmiary ramki czy liczba ramek na sekundę w wypadku pliku wideo. Liczba łączonych plików jest nieograniczona - po wybraniu materiałów źródłowych wystarczy kliknąć przycisk Join.

Informacje http://www.mystikmedia.com

Rodzaj program multimedialny

Video MP3 Extractor 1.3.0.9

Program firmy GeoVid jest bardzo prostym w obsłudze narzędziem do wykonywania jednej, ale za to interesującej czynności - ekstrakcji ścieżek dźwiękowych z materiałów filmowych w formatach AVI, Windows Media (ASF i WMV), QuickTime (MOV), MPEG (w tym MPEG-4); niestety, brakuje RealMedia. Wystarczy wybrać plik źródłowy, po czym program automatycznie określa nazwę wyekstrahowanego pliku, aczkolwiek można ją też samodzielnie podać, jak i wybrać docelowe miejsce. Możliwe jest też zdefiniowanie jakości pliku wynikowego i jego transferu (do 320 Kb/s), co wpływa, oczywiście, na wielkość i czas przetwarzania. Przycisk Start uruchamia ekstrakcję.

Informacje http://www.GeoVid.com

Rodzaj program multimedialny


Zobacz również