Top 20 freeware

Tym razem wśród propozycji do naszej listy znalazło się sporo aplikacji polskich autorów, m.in. program do porządkowania dysku Odkurzacz 9.2 Pro i odtwarzacz filmów ALLPlayer 2.2.4. Warto też zwrócić uwagę na polską wersję przeglądarki XnView 1.80.

Tym razem wśród propozycji do naszej listy znalazło się sporo aplikacji polskich autorów, m.in. program do porządkowania dysku Odkurzacz 9.2 Pro i odtwarzacz filmów ALLPlayer 2.2.4. Warto też zwrócić uwagę na polską wersję przeglądarki XnView 1.80.

Programy do porządkowania twardego dysku cieszą się sporą popularnością. Prezentujemy dwie takie aplikacje: Odkurzacz 9.2 Pro i Windows CleanUp! Idea szybkiego usunięcia zbędnych plików tymczasowych i zyskania cennej powierzchni dyskowej rzeczywiście jest kusząca, zwłaszcza jeśli porządki odbywają się automatycznie. Praktyka pokazuje, że naprawdę dużo miejsca na dysku zyskamy po pierwszym uruchomieniu programu usuwającego śmieci, późniejsze, np. comiesięczne porządki nie przywracają już tylu cennych megabajtów. Najwięcej miejsca na dysku zdobędziemy tradycyjną metodą: samodzielnie przeglądając zawartość twardego dysku. Sporo miejsca można zwolnić, pozbywając się rzadko używanych aplikacji. Zwłaszcza gry mają skłonności do pożerania dużych powierzchni dysku. Praktycznie wszystkie nowe gry można usunąć z systemu, pozostawiając zapisane stany rozgrywki, a gdy przyjdzie chęć na granie - zainstalować ponownie w ciągu kilku minut. Twardy dysk zapełnia się szybko także w komputerach miłośników fotografii cyfrowej i domowego montażu wideo. W takich przypadkach archiwizacja danych na krążkach DVD wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Czy autorzy programów do dyskowych porządków wzbogacą swoje dzieła o narzędzia do wyszukiwania i automatycznej archiwizacji długo nieużywanych plików multimedialnych? Miejmy nadzieję, że tak się stanie. Proste, ale dostatecznie inteligentne narzędzie naprawdę mogłoby uwolnić od ręcznego odkurzania dysku.

Top 20 Freeware - Propozycje

Top 20 Freeware - Propozycje

Wśród programów freeware coraz częściej znaleźć można aplikacje wykrywające nowe typy zagrożeń. Programy takie najczęściej nie potrafią wyeliminować niebezpieczeństwa, wskazują jedynie potencjalnie groźne obiekty. Opisywany dalej Rootkit Revealer potrafi wyszukiwać elementy, mogące wskazywać na niebezpieczeństwo, wykorzystujące technikę rootkit, nie daje jednak pewności, czy znaleziony wpis w rejestrze naprawdę świadczy o obecności trojana, nie ma także narzędzi do usunięcia zagrożenia. Inaczej działa inny z opisywanych programów - Arovax Shield. Ta aplikacja chroni wrażliwe punkty systemu, ze szczególnym uwzględnieniem przeglądarki internetowej, która często jest obiektem ataku.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Odkurzacz 9.2 Pro

Program opisywaliśmy już w jednym z poprzednich wydań naszego rankingu - obecnie dostępna jest nowa wersja oznaczona numerem 9.2. Przypomnijmy: Odkurzacz to chyba najlepszy polski program do porządkowania systemu operacyjnego i twardego dysku. Przewyższa nie tylko większość aplikacji freeware, ale też wiele produktów komercyjnych. Program przeszukuje zasoby na twardym dysku i wybiera niepotrzebne pliki, korzystając z kilkuset filtrów. Używana jest także lista plików ignorowanych podczas skanowania, czyli tych, które nigdy nie zostaną uznane za niepotrzebne. Po zakończeniu skanowania systemu wyświetlana jest lista plików, które zostaną usunięte, o ile użytkownik potwierdzi takie działanie. Odkurzacz potrafi także wyszukiwać pliki świadczące o obecności trojanów i backdoorów, a nawet całe foldery tworzone podczas instalacji znanych programów szpiegowskich. W przypadku trojana lub innego podobnego zagrożenia, znalezionego pliku nie należy usuwać, lecz najpierw sprawdzić programem antywirusowym - fałszywe alarmy zdarzają się dość często. Odkurzacz potrafi także wyszukiwać pliki, pozostałe na komputerze po przeglądaniu stron o charakterze erotycznym.

Dla ekspertów i początkujących

Znajdowanie niepotrzebnych plików może odbywać się w trzech trybach, różniących się poziomem dokładności, ale też liczbą fałszywek, czyli plików uznanych za niepotrzebne, które jednak powinny pozostać nietknięte. Odkurzacz 9.2 Pro korzysta z bazy filtrów, która jest regularnie aktualizowana przez Internet, niemal jak w programie antywirusowym. Jeśli baza nie była sprawdzana przed dłuższy czas, program wyświetla odpowiednie ostrzeżenie. Korzystanie z aplikacji nie powinno sprawiać kłopotów, chociaż podczas skanowania całego dysku można natrafić na kilka nietypowych problemów. Pierwszy z nich to kłopot ze sprawdzeniem folderu systemowego System Volume Information. Program wyświetla ostrzeżenie o problemach ze sprawdzeniem tego katalogu, na szczęście wystarczy pominąć go przy skanowaniu albo ograniczyć skanowanie do Program Files i Documents and Settings. Należy też pamiętać, aby przed uruchomieniem skanowania wyłączyć pozostałe aplikacje. Usunięcie plików tymczasowych, z których w danej chwili korzysta inny program, może prowadzić do nieprzyjemnych błędów, np. niezapisania dokumentu otworzonego w innej aplikacji.

Problem ze skanowaniem folderu System Volume Information można byłoby łatwo ominąć, gdyby Odkurzacz umożliwiał utworzenie listy ignorowanych folderów. Podobna opcja jest już dostępna, ale możesz przygotować tylko listę pomijanych plików i rozszerzeń. Dodatkowa możliwość ignorowania przy skanowaniu całych folderów byłaby bardzo przydatna. Te drobne usterki nie zmieniają ogólnego wrażenia z użytkowania Odkurzacza 9.2 Pro - program dorównuje komercyjnym aplikacjom do porządkowania dysku.

Informacje http://www.skocz.pl/odkurzacz

Rodzaj porządkowanie twardego dysku

XnView 1.80.1

XnView to świetna przeglądarka plików graficznych, pozwalająca nie tylko obejrzeć grafikę zapisaną w pliku w dowolnym formacie, ale także poprawić wygląd zdjęcia czy rysunku za pomocą narzędzi fotoretuszerskich. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej, oprócz filtrów i narzędzi do retuszu ma inne do konwersji plików graficznych, także w trybie wsadowym, a nawet prosty kreator internetowej galerii grafiki. Opcje retuszerskie to przede wszystkim klasyczne filtry (wyostrzanie, efekty malarskie, efekty 3D, np. soczewka), ale także dopasowywanie jasności, kontrastu i balansu kolorów czy zmiana liczby kolorów użytych w grafice. Bardzo przydatna okazuje się możliwość uruchamiania filtrów w wybranym, prostokątnym obszarze obrazu. Filtry nie są pozbawione drobnej usterki - efekt działania widoczny w oknie podglądu z reguły ma się nijak do efektu użycia filtru na całym obrazie, zwłaszcza w przypadku dużych grafik.

Zaawansowani użytkownicy mają do dyspozycji edytor pozwalający zdefiniować dowolny filtr korzystający z tablicy o rozmiarach 3x3, 5x5 lub 7x7. XnView potrafi także korzystać z wtyczek do Adobe Photoshopa, do standardowej instalacji programu dołączony jest zestaw Harry's Filters 3.0.

Przeglądarka i dodatkowe narzędzia

W XnView znajdziesz także narzędzia do tworzenia pokazu slajdów, który możesz nawet nagrać na CD - stosując Nero Burning ROM. Program można również wykorzystać w charakterze łapacza ekranów. Aplikacja potrafi przechwytywać obraz całego ekranu lub wybranego okna, w regularnych odstępach czasu lub po wciśnięciu skrótu klawiaturowego (skrót możesz ustawić samodzielnie, wybierając z długiej listy propozycji). Przydatne okazuje się narzędzie do szybkiego generowania galerii obrazów w postaci HTML, gotowej do umieszczenia na stronie WWW. Możesz także utworzyć obraz złożony z miniatur zaznaczonych uprzednio plików. Taka grafika może zostać wykorzystana po wydrukowaniu jako okładka płyty CD z archiwum zdjęć. XnView ma wbudowaną przeglądarkę zawartości dysku, która wyświetla miniatury plików graficznych chyba nawet szybciej niż Eksplorator Windows. Możesz swobodnie przeglądać pliki bez wychodzenia z programu. Po otworzeniu wybranego pliku do przeglądania i retuszu przeglądarka nadal pozostaje dostępna jako pierwsza karta. Pozostałe zawierać będą kolejno otwierane pliki, stąd też w jednym oknie XnView możesz przeglądać dowolną liczbę obrazów.

Przeglądarka podzielona jest na trzy obszary - po prawej stronie wyświetlone jest drzewo folderów, a lewa część okna zawiera listę miniatur plików graficznych danego folderu oraz okno podglądu zaznaczonego pliku z możliwością skalowania. Wygląd przeglądarki można zresztą samodzielnie dostosować, korzystając z opcji w menu Widok. Możesz także wybrać jeden z kilkunastu proponowanych rozmiarów miniatur (użyj opcji Widok | Rozmiar ikony).

Informacje http://www.xnview.com

Rodzaj przeglądarka grafiki


Zobacz również