Top 20 freeware

Koniec P2P coraz bliższy? Jeszcze do 2003 roku nowe wersje klientów tych sieci zaliczały się do najchętniej pobieranych programów, a wymiana plików była popularną zabawą chyba każdego internauty. Dzisiaj kolejne sieci wymiany plików zostają zamknięte na skutek krucjaty organizacji chroniących prawa autorskie, ze słynną RIAA na czele. Oto krótka historia zapowiedzianej śmierci.

Koniec P2P coraz bliższy? Jeszcze do 2003 roku nowe wersje klientów tych sieci zaliczały się do najchętniej pobieranych programów, a wymiana plików była popularną zabawą chyba każdego internauty. Dzisiaj kolejne sieci wymiany plików zostają zamknięte na skutek krucjaty organizacji chroniących prawa autorskie, ze słynną RIAA na czele. Oto krótka historia zapowiedzianej śmierci.

Wszystko zaczęło się w roku 2003, gdy RIAA (Recording Industry Association of America, czyli amerykańskie stowarzyszenie przemysłu muzycznego) ogłosiła, że wkroczy na drogę sądową przeciwko osobom nielegalnie wymieniającym się plikami multimedialnymi. Wkrótce do RIAA dołączyły organizacje międzynarodowe i blady strach padł także na internautów z Europy. Ochrona praw autorskich i majątkowych wykonawców, twórców i producentów jest, oczywiście, ze wszech miar pożądana, ale taktyka stosowana przez RIAA i pokrewne organizacje nierzadko doprowadzała do sytuacji absurdalnych. We wrześniu 2003 roku 12-letnia Brianna LaHara została oskarżona o nielegalne udostępnianie plików muzycznych. Sprawa wzbudziła falę krytyki i RIAA zaakceptowała ugodę oraz karę dla pozwanej w wysokości 2000 dolarów, a takie organizacje, jak P2P United, firma Grokster i portal Hypothermia.us, zaoferowały zapłacenie kary za dziewczynkę. Kolejnym absurdem było podanie do sądu Gertrude Walton, 83-letniej staruszki, która nie cierpiała komputerów, a w dodatku zmarła na kilka miesięcy przed złożeniem pozwu.

Top 20 freeware

Top 20 freeware

Krytyczne głosy dotyczące ścigania użytkowników P2P nasilały się, dlatego organizacje chroniące prawa autorskie zmodyfikowały taktykę, nie rezygnując z pozywania użytkowników: do końca września 2005 roku złożyły blisko 15 tysięcy pozwów. W połowie 2005 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał niekorzystny dla P2P wyrok w sprawie przeciw autorom Morhpeusa i Grokstera. Na celowniku znalazły się bezpośrednio firmy udostępniające narzędzia do P2P. RIAA postawiła ultimatum: firma musi zakończyć działalność lub wprowadzić zabezpieczenia uniemożliwiające kopiowanie materiałów chronionych prawami autorskimi. Niektóre sieci P2P przerywały działalność, los ten spotkał m.in. WinMX (zamknięto oficjalne serwery). Niektórzy, jak twórcy iMesh, zastosowali w swoich rozwiązaniach narzędzia chroniące prawa autorskie i... zapowiedzieli przystąpienie do RIAA. Wydaje się, że koniec epoki P2P jest nie tylko nieuchronny, ale całkiem bliski.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Daemon Tools 4.0

Informacje http://www.daemon-tools.cc

Rodzaj wirtualne napędy CD/DVD

Daemon Tools w wersji 4.0 nie przynosi rewolucyjnych zmian, ale powinien lepiej radzić sobie z nowoczesnymi zabezpieczeniami krążków CD/DVD. To jeden z najpopularniejszych programów do uruchamiania obrazów krążków CD/DVD w wirtualnych napędach. Dotychczasowi użytkownicy mogą przyjąć nową, czwartą już wersję z pewnym niesmakiem - Daemon Tools 4.0 instalowany jest z dodatkiem reklamowym (adware)! Moduł nazwany Daemon Tools SearchBar wykorzystuje oprogramowanie WhenU, co powinien wykryć każdy porządny program antywirusowy. Na szczęście twórcy aplikacji Daemon Tools pozostawili wybór użytkownikowi. Podczas instalacji należy usunąć zaznaczenie opcji Daemon Tools Searchbar, a adware nie zostanie zainstalowany.

Daemond Tools SearchBar można też odinstalować za pomocą panelu Dodaj | Usuń programy. Zmiana numeru wersji na 4.0 sugeruje wiele zmian, ale okazuje się, że nie wszystkie nowości zostały dopracowane. Aplikacja oferuje m.in. losowe generowanie nazwy producenta i wersji wirtualnych napędów, zastosowano także specjalną ochronę kodu Daemon Tools - nowe zabezpieczenia wykrywają obecność tej aplikacji i uniemożliwiają korzystanie z wirtualnych nośników. Nie dopracowano natomiast opcji losowego generowania nazwy sterownika używanej przez Daemon Tools - to także funkcja związana z konfliktem między tą aplikacją a najnowszymi zabezpieczeniami płyt CD i DVD.

Łatwy jak zawsze

Kod programu został napisany praktycznie na nowo, ale interfejsu wersji 4.0 właściwie nie zmieniono. Dostęp do wszystkich opcji programu daje menu podręczne, wyświetlane po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony aplikacji w zasobniku systemowym. Korzystanie z Daemon Tools 4.0, tak jak z poprzednich wersji, jest banalnie proste. Wystarczy zainstalować obraz krążka, klikając polecenie Mount image, aby wirtualny napęd rozpoczął pracę. Jeśli zawartość nośnika jest dodatkowo chroniona, należy włączyć emulację zabezpieczeń (opcja Emulation). Gdy nie znasz nazwy użytego zabezpieczenia, zaznacz opcję All options ON. Daemon Tools 4.0 jest bezpłatny do domowego użytku, ale komercyjne wykorzystanie aplikacji wymaga uiszczenia opłaty rejestracyjnej, wynoszącej niecałe 15 euro. Oczywiście wersja zarejestrowana nie zawiera modułu reklamowego.

FireTune 1.0.8

Informacje http://www.totalidea.com

Rodzaj optymalizacja przeglądarki

Ten program służy do optymalizacji pracy przeglądarki Firefox. Obsługa aplikacji sprowadza się do wskazania bardzo ogólnej konfiguracji komputera (szybki/wolny) i połączenia sieciowego. Przed zmianą parametrów pracy przeglądarki warto wykonać kopię zapasową ustawień (za pomocą przycisku Create backup of configuration). W wypadku niestabilnej pracy przeglądarki po optymalizacji można zawsze przywrócić bezpieczne ustawienia za pomocą przycisku Restore original configuration. Oprócz przyspieszenia pracy przeglądarki FireTune umożliwia również zmianę sposobu wyświetlania informacji o błędzie - zamiast standardowego okna z komunikatem pojawia się specjalna strona WWW. Uwaga: w starszych niż Windows 2000 systemach operacyjnych program może wymagać dodatkowych bibliotek Visual Basic. Znajdziesz je na stronie http://download.microsoft.com .

SystemInfo 1.55

Informacje http://www3.sympatico.ca/gtopala

Rodzaj diagnostyka

Ta aplikacja wyświetla szczegółowe informacje o konfiguracji komputera, wszystkich składnikach sprzętowych i programowych. Program przeznaczony jest raczej dla zaawansowanych użytkowników, ale początkujący także mogą z niego skorzystać, np. aby sprawdzić konfigurację komputera podczas niestabilnej pracy systemu operacyjnego lub aplikacji. SystemInfo dobrze sprawdza się także w diagnostyce kodeków audio i wideo zainstalowanych w systemie. W wypadku kłopotów, np. z odtwarzaniem filmów można użyć tej aplikacji do sprawdzenia, czy wymagane kodeki naprawdę nie zostały zainstalowane. To nie wszystkie opcje SystemInfo. Program wyświetla również informacje o dostępnych sterownikach sprzętu, bibliotekach DLL, kontrolkach ActiveX, kontach użytkowników, programach uruchamianych podczas startu systemu czy zaplanowanych zadaniach. Aplikacja nie przyda się raczej do modyfikacji ustawień systemowych - to tylko program diagnostyczny.

Heatsoft Clone Cleaner Lite 1.02

Informacje http://www.heatsoft.com

Rodzaj porządkowanie dysku

W Internecie znaleźć można przynajmniej tuzin programów do wyszukiwania zdublowanych plików na twardym dysku. Aplikacje takie są przydatne, ale dość trudne w użytkowaniu. Tym bardziej warto wypróbować Heatsoft Clone Cleaner Lite, oferujący wszechstronność niespotykaną u konkurencji. Program umożliwia przeszukanie dowolnego zestawu folderów na twardym dysku - pierwszym etapem porządków jest utworzenie listy katalogów do sprawdzenia. Po zakończeniu wyszukiwania wyświetlana jest bardzo szczegółowa lista wyników, podzielona na grupy. Listę można filtrować, wybierając np. pliki o tej samej nazwie, takim samym rozmiarze lub dokładnie takiej samej zawartości. Dodatkowe okno zawiera podział wyszukanych plików według typu - pozwala to szybko pozbyć się duplikatów, tworzonych np. przez środowiska programistyczne czy programy graficzne.


Zobacz również