Toshiba FF1

Miniaturowy projektor DLP wykorzystujący zamiast tradycyjnych lamp halogenowych diody LED.

Miniaturowy projektor DLP wykorzystujący zamiast tradycyjnych lamp halogenowych diody LED.

Toshiba FF1

Toshiba FF1

Do redakcyjnych testów trafił miniaturowy projektor nowej generacji, w którym zamiast lampy halogenowej zastosowano diody LED. Przenośny model Toshiba ff1 ma zaskakująco niewielkie wymiary - 13,5 x 5,5 x 10 cm i został wyposażony we wszystkie podstawowe funkcje, m.in. cyfrową korekcję zniekształceń geometrii obrazu w pionie, regulację podstawowych barw RGB czy wybór proporcji obrazu (16:9 lub 4:3). Zamontowano w nim obiektyw o stałej ogniskowej (nie ma optycznego zoomu) - dlatego wielkość uzyskiwanego obrazu zależy bezpośrednio od odległości, w jakiej projektor zostanie ustawiony w stosunku do ekranu. Producent zaleca, by nie wyświetlać obrazu o większej przekątnej niż 1,75 m (69"), tzn. po odsunięciu projektora od ekranu na odległość 2,5 m. Sercem projektora jest przetwornik DLP o rozdzielczości 800 x 600 pikseli, a wykorzystanie diod LED wyeliminowało problem występowania tzw. efektu tęczy. Deklarowany przez producenta kontrast wynosi 1500:1, a maksymalna jasność 400 lumenów (tzn. ok. 20 ANSI lumenów). W czasie testów, przy wyświetlaniu obrazu o szerokości podstawy 1,5 m, urządzenie generowało w centrum ekranu obraz o jasności 2,83 cd/m<sup>2</sup>. To bardzo mało, bo przeciętny projektor o jasności nominalnej 1600 ANSI lumenów generuje obraz o jasności 280 cd/m<sup>2</sup>. Przy zmianie ustawienia projektora, tak by uzyskiwany obraz miał przekątną 40-50", nastąpiła wyraźna poprawa, jednak obraz wciąż był dość ciemny i filmy można było oglądać tylko w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Toshiba ff1 jest przykładem na to, że technologia LED w projektorach dopiero raczkuje. Nasze pomiary wykazały, że urządzenie gorzej sobie radzi z odwzorowaniem głębokich odcieni barw od modeli z tradycyjnymi lampami oraz ekranów plazmowych czy LCD. Przy wyświetlaniu obrazu z projektora LED jeszcze nie można liczyć na to, że zobaczymy soczyste, dobrze nasycone kolory.

Płaski sterownik z niewielką liczbą wygodnie rozmieszczonych klawiszy.

Płaski sterownik z niewielką liczbą wygodnie rozmieszczonych klawiszy.

Urządzenie wyposażono w złącza VGA, kompozytowe, podwójne minijack audio (do głośników zewnętrznych lub słuchawek) oraz gniazdo USB, do którego można podłączyć dysk flash (ale nie dysk twardy z interfejsem USB) i wyświetlać zapisane na nim pliki graficzne w formacie jpg. Do USB można również podłączyć opcjonalny kontroler sieci Wi-Fi i w ten sposób przesyłać obrazy (np. zdjęcia, ale nie filmy) nie korzystając z żadnego kabla. Projektor Toshiby sprzedawany jest w komplecie ze specjalnym, bardzo małym (ok. 25" przekątnej) ekranem z metaliczną powłoką poprawiającą jasność i kontrast. Ważną cechą ff1 jest to, że może on pracować także bez podłączenia do zasilania sieciowego - wyposażony został bowiem w instalowany z tyłu obudowy niewielki akumulator litowo-jonowy o pojemności 4400 mAh (czyli o wydajności zbliżonej do tej, jaką mają akumulatory notebooków). Jednak żywotność baterii nie jest duża - producent oszacował ją na 500 ładowań. Jednokrotne naładowanie akumulatora pozwala na ok. 2-2,5 godz. pracy projektora, co zwykle wystarcza na obejrzenie filmu.

Potencjalni rywale

Mitsubishi PK-10 3300 zł (bez akumulatora)

Niewielki, przenośny projektor z diodami LED o rozdzielczości SVGA i jasność ok. 20 ANSI lumenów.

Samsung SP-P300ME 3300 zł (bez akumulatora)

Miniaturowy projektor z diodami LED, oferujący przeciętną jakość obrazu.

Informacje

Typ projektor DLP LED (4:3)

Cena (z akumulatorem) 4200 zł

Dystrybutor Toshiba Tec Poland http://www.toshiba-ttp.com

Wymiary 13,5 x 5,5 x 10 cm

Waga 0,75 kg (z akumulatorem)

Funkcje korekcja zniekształceń geometrii obrazu, tryb projekcji odwróconej i tylnej, stopklatka, zoom

Złącza VGA, kompozyt, USB, 2 audio minijack

Kontrast 1500:1

Jasność ok. 20 ANSI lumenów

Trwałość lampy 10 000 godz.

Rozdzielczość 800 x 600

Głośność ok. 22 dB

Co to jest LED

Diody elektroluminescencyjne LED (Light Emitting Diode) wynaleziono w latach 60., lecz dopiero teraz zaczynają być wykorzystywane jako źródło światła w urządzeniach kina domowego, np. projektorach DLP (w miejsce lampy halogenowej) czy w zaawansowanych monitorach LCD (jako zamiennik podświetlenia katodowego). Najważniejszymi zaletami LED są: mały pobór prądu, duża sprawność, niewielkie rozmiary i duża trwałość.

Wykorzystanie LED w projektorach DLP pozwoliło wyeliminować niezwykle uciążliwą wadę urządzeń z lampami halogenowymi - występowanie tzw. efektu tęczy. W najpopularniejszych tradycyjnych modelach DLP z jednym chipem DMD, pełnokolorowy obraz powstaje dzięki zastosowaniu obrotowego systemu filtrującego zamontowanego między żarówką a układem mikroluster. W najprostszej wersji koło ma trzy składowe barwy (czerwoną, zieloną, niebieską) i obraca się z częstotliwością 60 Hz, wytwarzając 180 kolorowych pól na minutę. Wejściowy sygnał wideo jest "rozkładany" na trzy kolory i dane o tak podzielonym obrazie są przesyłane do układu, co powoduje odpowiednie zmiany położenia luster (wychylenie do 12 stopni). Odbity obraz przechodzi następnie przez układ optyczny. Dzięki dużej częstotliwości wyświetlania kolejnych "warstw" oko ludzkie integruje wszystkie trzy podstawowe barwy i obraz widziany jest jako pełnokolorowy. Niestety metoda ta nie jest doskonała, bo obarczona błędami synchronizacji barw i to zjawisko określa się jako tzw. efekt tęczy. Diody tricolor LED pozwalają na generowanie trzech podstawowych barw, co sprawia, że przez ich kombinację możliwe jest uzyskanie dowolnej barwy. Dlatego ich zastosowanie sprawiło, że koło filtrujące przestało być potrzebne i w ten sposób uniknięto tzw. efektu tęczy. Żywotność diod stosowanych w projektorach szacowana jest na 10 000 godzin pracy, co oznacza w praktyce, że jest to element niewymagający wymiany. Diody LED oprócz wielu zalet, mają jedną, ale za to poważną wadę - oferują niewielką jasność, co bezpośrednio przekłada się na parametry wyświetlanego z projektora obrazu.


Zobacz również