Toshiba MT-M200

Projektor oferujący jakość obrazu nieustępującą generowanej przez modele o wyższej rozdzielczości

Projektor oferujący jakość obrazu nieustępującą generowanej przez modele o wyższej rozdzielczości.

Kinowy model Toshiby wyposażono w panoramiczny przetwornik DLP o najniższej rozdzielczości 854 x 480 pikseli. Rozdzielczość pozioma jest dostosowana do sygnału NTSC, który właśnie taką ilość linii oferuje. Obecny w większości europejskich krajów PAL wyświetla 576 linii, tak więc przy prezentowaniu filmów obraz musi zostać nieco przeskalowany. Nie przeszkadza to projektorowi Toshiby wyświetlać obrazu o rewelacyjnej wręcz jakości porównywalnej z oferowaną przez większość modeli wyposażonych w DMD o wyższej rozdzielczości (1024 x 576 pikseli).

Spójność obrazu jest doskonała. Dzięki zastosowaniu 6-barwnego koła filtrującego obracającego się z 4-krotną prędkością, kombinacji, nieosiągalnej w innych projektorach z tego przedziału cenowego, uciążliwy, chwilowy brak zbieżności barw (tzw. efekt tęczy) pojawia się znacznie rzadziej. Równowaga barw i ich naturalne odwzorowanie są wzorcowe. Nie gorszy jest kontrast. Stosunkowo niska jasność w praktyce nie przeszkadza. Filmy można oglądać nawet przy słabszym zaciemnieniu pomieszczenia (m.in. właśnie dzięki tak wysokiemu kontrastowi). Rewelacyjnie prezentowane są szarości i odcienie czerni. W ciemnych scenach widzimy wszystkie szczegóły, co zasługuje na szczególną pochwałę. W porównaniu do nowoczesnych projektorów kinowych brakuje możliwości regulacji położenia obiektywu choćby w pionie. MT200 wyświetla obraz mocno powyżej osi obiektywu, nie pozwala też na cyfrowe obniżenie wyświetlanego obrazu. To w niektórych przypadkach może utrudniać instalację.

Urządzenie pracuje cicho, o ile uruchomimy je w trybie ekonomicznego użytkowania lampy. Przy najwyższej jasności wentylator pracuje nieco za głośno, aby w komfortowych warunkach oglądać filmy. Niestety, Toshiba MT-M200 ma jedną istotną wadę. Nawet w trybie uśpienia wentylatory cały czas generują cichy szum. Jedynym, niezbyt wygodnym rozwiązaniem jest wyłączanie projektora z sieci. Urządzenie jest za to bardzo dobrze wyposażone w złącza: oprócz DVI i VGA posiada także komponent.

Informacje

Typ projektor DLP 16:9

Cena 7900 zł

Dystrybutor TBM, http://www.tbm.com.pl

Wymiary 29,8 x 10,1 x 27,5 cm

Waga 2,8 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, skanowanie

Złącza S-Video, kompozytowe, komponent, VGA, DVI-D, control

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 2500:1

Głośność 29 dB

Potencjalni rywale

NEC HT410 6499 zł

Projektor DLP, w którym zastosowane 5-segmentowe koło filtrujące nie usuwa skutecznie tzw. efektu tęczy. Generuje dobry obraz, jednak nie ma możliwości podłączenia źródła drogą cyfrową.

Theme Scene H30 9900 zł

Cichy projektor DLP oferujący doskonałą jakość obrazu, z 6-segmentowym kołem barwnym ograniczającym tzw. efekt tęczy.


Zobacz również