Tropico

Już niedługo każdy z nas będzie mógł poczuć się niczym osławiony Fidel Castro. Stanie się to możliwe za sprawą, firmowanej przez Poptop Software, gry zatytułowanej Tropico. Akcja zostanie osadzona w Ameryce Łacińskiej z lat pięćdziesiątych, a gracz wcieli się w dyktatora jednego z leżących w niej państw.

Strategie stanowią bezapelacyjnie jedną z najliczniejszych grup wśród gier komputerowych. Jednak duża ich część, to produkty powielające standardowe schematy. Z pewnością do tego grona nie dołączy nowa propozycja programistów z Poptop Software, czyli Tropico. Wprowadzeniem gry na rynek zajmie się korporacja Gathering of Developers. Wydawca przewiduje dystrybucję zarówno wersji przeznaczonej na platformę PC, jak i edycji dedykowanej komputerom Macintosh i konsoli Sega Dreamcast.

Akcja zostanie osadzona w Ameryce Łacińskiej z lat pięćdziesiątych, a gracz wcieli się w rolę dyktatora jednego ze znajdujących się tam państw (np. Kuba, Gwatemala i Meksyk). Naczelnym zadaniem użytkownika będzie oczywiście kontrolowanie działania państwa na wielu różnorodnych płaszczyznach. Najistotniejszą rolę odegra zarządzanie ludnością, która dzięki zaawansowanej sztucznej inteligencji odpowiednio zareaguje na poczynania swojego władcy. Na porządku dziennym będą więc strajki w zakładach pracy, rewolucje itp. Za równie ważne uznać należy: administrowanie zasobami surowcowymi, politykę zagraniczną i konstruowanie budynków. A propos tego ostatniego elementu, to kreatorzy zaoferują nam około 100 struktur różniących się nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością. Ogólnie model rozgrywki ma bardzo przypominać Railroad Tycoon 2 (taktyka + budowanie + realistyczna symulacja).

Według zapowiedzi, oprawa audio-wizualna stać będzie na bardzo wysokim poziomie. Generowaniem pseudo-trójwymiarowej (rzut izometryczny) grafiki zajmie się engine S3D, który doskonale sprawdził się we wspomnianym RRT2. „Silnik” ulegnie rzecz jasna kilku modyfikacjom, dzięki czemu uzyska nowe możliwości. Ponadto interesująco powinny prezentować się rednerowane w 3D scenki przerwynikowe i muzyka nawiązująca do gorących rytmów latynoamerykańskich.

Wygląda na to, że Tropico zapisze się w historii gier komputerowych złotymi zgłoskami. Z pewnością sukces zapewnią: nietuzinkowa tematyka, mnogość opcji, dopracowana strona audio-wizualna oraz spory realizm rozgrywki. Dystrybucja gry na terenie Polski zajmie się firma Play-It. Produkt zostanie w pełni zlokalizowana. Oficjalna premiera odbędzie się 30 kwietnia 2001 roku.


Zobacz również