Trzecia liga na start

Philips DVD-751, JVC XV-512, Sony DVP-S335, Pioneer DV-525 - cztery odtwarzacze z "niższej półki" pokazują lwi pazur…

Wśród odtwarzaczy DVD z tak zwanej niższej półki każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Warto uważnie przyjrzeć się wybranym modelom, tym bardziej że płacąc kilkaset złotych mniej, można niekiedy nabyć sprzęt przyzwoitej jakości.

Słowniczek

3D Sound

System instalowany w odtwarzaczach DVD umożliwiający uzyskanie przestrzennego dźwięku z trzech głośników: dwóch przednich i centralnego

Beeper

Funkcja potwierdzająca każde wprowadzenie zmiany ustawień z pilota za pomoca sygnału dźwiękowego. Bardzo przydatna w trakcie ustawiania menu.

Scan

Program umożliwiający przeglądanie początkowych sekwencji wszystkich rozdziałów. Taka 10-sekundowa zajawka bardzo pomaga w znalezieniu początku interesującego nas fragmentu.

Video shift

Funkcja, za pomocą której możemy przesuwać obraz w momencie, gdy ustawienia formatów powodują obcięcie jego brzegów.

Setup

Określenie używane do definiowania menu w większości urządzeń.

Karaoke

Tryb odtwarzania muzyki, w którym sztucznie wycisza się ścieżkę z głosem, by można było odśpiewać partię wokalną samodzielnie.

Żeby nie płacić podwójnie za dekodery, producenci tworzą wersje odtwarzaczy całkowicie ich pozbawione. Trzeba tylko dokupić wzmacniacz AV, który ma wbudowane odpowiednie podzespoły i umożliwi pełne delektowanie się zaletami kina domowego. Takie rozwiązanie zapewnia nam wykorzystanie procesora DSP, który znajduje się najczęściej we wzmacniaczu. Łącząc transport DVD z procesorem za pomocą cyfrowego kabla uzyskujemy system o dużo większych możliwościach dźwiękowych. Wykorzystanie układów zewnętrznego procesora umożliwia nam uprzestrzennienie dźwięku w czasie odsłuchu płyt CD. Warto tu dodać, że dekodery zainstalowane na pokładzie odtwarzaczy są przeważnie układami bardzo prostymi i nie najwyższej jakości.

Porównywaliśmy odtwarzacze DVD o podobnych możliwościach, a za kryterium przyjęliśmy brak dekoderów audio, co kwalifikuje te urządzenia do tak zwanej trzeciej ligi. Przedział cenowy to 1400-2000 złotych. Testowana drużyna składała się z jednego Europejczyka - Philips DVD-751 i aż czterech odtwarzaczy azjatyckich, Sony DVP-S335, Pioneer DV-525, Samsung DVD-511 i JVC XV-521. W tej klasie sprzętu nie ma tak dużych rozpiętości cenowych, jak w klasie urządzeń z cyfrowymi dekoderami, ale różnica 600 zł to jednak dużo.

Najtańszy jest Samsung za 1350 zł, najdroższy zaś JVC za 1999 zł. Biorąc pod uwagę sposób prowadzenia testów z wykorzystaniem naszego redakcyjnego wzmacniacza (Yamaha DSP-A1) nie oczekiwaliśmy różnic w brzmieniu poszczególnych urządzeń. Ciekawiła nas jakość obrazu, ale gdy podłączyliśmy naszą redakcyjną VEGĘ poprzez wejście S-Video okazała się ona na bardzo wyrównanym poziomie.

Niestety, nie wszystkie odtwarzacze miały wyjście w standardzie RGB. Jego brak nawet w urządzeniach z najniższej półki należy uznać za nadmierną oszczędność. Zastanawiające jest, że producenci najniższej klasy urządzeń mają tak różne podejście do wyposażenia odtwarzaczy DVD i inaczej wyceniają funkcje w nich zawarte. To samo dotyczy jakości wykonania obudowy oraz funkcjonalności pilotów. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami w naszym teście są znaczące, i chociaż liczba dodatkowych funkcji oraz dbałość o wygląd nie mają bezpośredniego przełożenia na bezwzględną jakość uzyskiwanego dźwięku i obrazu, to jednak szkoda że ten sprzęt traktowany jest po macoszemu.

Można przecież kupić bardzo wysokiej klasy wzmacniacz AV i wtedy wystarczyłby solidnie wykonany i bogato wyposażony odtwarzacz bez dekoderów za stosunkowo niewielkie pieniądze.


Zobacz również