Trzej przeciętniacy

Ceny napędów DVD spadają, a wybór modeli jest coraz większy. Przetestowaliśmy trzy kolejne modele czytników firm Actima, LG i Sony o szybkości 12x do DVD i 40x do CD.

Ceny napędów DVD spadają, a wybór modeli jest coraz większy. Przetestowaliśmy trzy kolejne modele czytników firm Actima, LG i Sony o szybkości 12x do DVD i 40x do CD.

Zeszłoroczne trendy rynku DVD na szczęście się odwróciły. Dzięki zwiększonej produkcji podzespołów do sklepów trafia więcej napędów, a ich ceny są zdecydowanie niższe niż w 2000 roku. Standardem stała się szybkość 12/40, lecz pod koniec roku przeciętna prędkość odczytu płyt DVD osiągnie zapewne 16x.

Przetestowane czytniki Actimy, LG i Sony należą do kategorii 12/40, lecz oczywiście ich wydajność - podobnie jak cena - nie jest jednakowa. Przy teoretycznie takich samych parametrach różnice w wynikach testów między najlepszym a najwolniejszym modelem wyniosły sporo, bo aż 15 procent. Co ciekawe, ceny tych odtwarzaczy są odwrotnie proporcjonalne do uzyskiwanych osiągów. Napęd Actimy ma najwyższą wydajność spośród testowanej trójki, jest najtańszy - kosztuje 345 zł, zaś najsłabszy czytnik, Sony, to wydatek 460 zł. Pomiędzy tymi skrajnościami plasuje się LG o nieco lepszych osiągach od Sony i cenie 435 zł.

Programy benchmarkowe, CD Speed 99 i DVD Speed 99, wykazywały pewną przewagę modeli LG i Sony nad Actimą pod względem szybkości odczytu płyt CD oraz DVD. Krążki CD najszybciej czyta Sony (średnia prędkość 25,8x), za nim uplasował się LG (24,3x) i Actima (23x). W przypadku płyt DVD najlepszy okazał się LG (6x); Sony był minimalnie gorszy (5,9x), zaś Actima z wynikiem 5,3x została na końcu wyścigu.

Trochę inne rezultaty przyniósł pomiar czasów dostępu, w którym LG i Actima uzyskiwały podobne noty, natomiast Sony wyraźnie odstawał od konkurentów. Dało się to wyraźnie zauważyć w przypadku płyt DVD, gdzie napęd Sony za każdym razem osiągał inne wyniki - ale zawsze zdecydowanie wyższe od pozostałej dwójki.

Actima w najmniejszym stopniu obciąża procesor zarówno podczas odczytu płyt CD, jak i DVD. Odtwarzacz Sony okazał się minimalnie gorszy tylko w przypadku CD. Z tego typu krążkami bardzo słabo poradził sobie też LG, obciążając CPU w 14 procentach (Actima - w 2 procentach).

Podczas testów rzeczywistego użytkowania, tzn. kopiowania plików w Windows, role znów się odwróciły. LG okazał się najszybszy w kopiowaniu danych z płyt CD i DVD. Na drugim miejscu w przypadku płyt DVD znalazł się Sony, zaś w CD - Actima.

Jeśli często zrzucasz ścieżki audio z płyt CD do plików, najlepszym wyborem będzie Actima, która w programie CDDAE osiągnęła szybkość 15,6x. Sony oferuje prędkość 14x, natomiast LG - 12,9x. Test programu szachowego, polegający na filtrowaniu bazy partii szachowych znajdującej się na płycie CD-ROM, wyłonił napęd Sony jako zwycięzcę. LG miał wynik gorszy raptem o 3 procent, a Actima - o 8 procent.

Czytniki często okazują się dość hałaśliwe. Jeżeli cenisz sobie ciszę, napęd LG powinien Cię zadowolić, gdyż maksymalne natężenie dźwięku emitowane przez niego jest wyjątkowo niskie i wynosi około 60 dB. Actima odznacza się przeciętną hałaśliwością rzędu 65 dB. Wyraźnie głośny jest natomiast odtwarzacz Sony, który oprócz wysokiego natężenia 68 dB wydaje z siebie dziwny szelest przy starcie i zatrzymaniu płyty.

Actima, mimo najlepszej wydajności, nie zwyciężyła jednak w ogólnej klasyfikacji. W przeciwieństwie do konkurentów nie oferuje bowiem programowego odtwarzacza filmów MPEG-2, podczas gdy do LG i Sony dołączono aplikację PowerDVD. Wartość tego programu to prawie 300 zł, więc jest o co walczyć. Firmie Sony należy się także pochwała za umieszczenie w pakiecie kabla IDE, który oszczędzi nieco zachodu tym, którzy nie dysponują wolną wstęgą.

Z testowanej trójki najlepszym połączeniem wydajności i wyposażenia jest napęd LG. Jeśli jednak zwracasz uwagę na cenę i nie potrzebujesz odtwarzacza MPEG-2, zdecydowanie lepszym wyborem będzie czytnik Actimy.


Zobacz również