Upgrade do G4

Najlepsza recepta na przyspieszenie twojego Maca

Najlepsza recepta na przyspieszenie twojego Maca

Jeśli chcesz wycisnąć, ile się da ze swojego G3 albo wczesnego G4, a nie chcesz długo grzebać w jego wnętrznościach, najlepszym rozwiązaniem może okazać się karta z upgrade'em do G4. Chociaż po zabiegu twój komputer nie dorówna dzisiejszym Power Macom, jakość pracy z Mac OS-em X znacząco się poprawi. Na potrzeby tego zestawienia przetestowaliśmy dziesięć różnych kart, sprawdzając ich działanie z niebieskim Power Makiem G3/350 MHz i Power Makiem G4/500 MHz. Ich pełną listę wraz z informacjami o kompatybilności przedstawiamy w tabeli u dołu strony.

Dokumentacja

Aby zainstalować kartę, będziesz potrzebował instrukcji z klarownymi ilustracjami. W pudełkach z kartami Other World Computing w ogóle nie ma żadnej dokumentacji. Trzeba ją pobrać z Internetu, przy czym nie wspomina ona o tym, że przed całą operacją należy uaktualnić firmware w niebieskim G3. Po zainstalowaniu karty metodą przedstawioną w instrukcji, a więc bez wymiany firmware'u, w ogóle nie udało się uruchomić komputera. Specjaliści z działu technicznego producenta, odpowiadając na nasze pytanie, poradzili, aby użyć firmware'u dołączanego do kart firmy NewerTechnology, dostępnego na jej stronie webowej.

Do kart PowerLogix PowerForce G4 ZIF, PowerForce G4 Series 100 i PowerForce Dual G4 dodawane są ulotki, zawierające wskazówki, ilustracje i zrzuty ekranowe, które pozwalają zorientować się, jak powinna przebiegać instalacja. Ulotki dołączone do PowerForce G4 Series 100 i PowerForce Dual G4 nie zawierają numerów telefonicznych działu technicznego, a jedynie e-mail. Wykorzystanie tego adresu może być trudne, jeśli twój komputer nie będzie chciał wystartować. PowerLogix dokłada za to płyty DVD z filmem instruktażowym, który może okazać się bardzo pomocny, jeśli gdzieś obok masz drugi komputer lub telewizor z DVD.

NewerTechnology daje wyczerpującą i świetnie ilustrowaną instrukcję. Ale najlepsze podręczniki dołącza Sonnet Technologies. Instrukcja do Encore/ZIG G4 jest szczegółowa i łatwo się z niej korzysta. Zszywane kartki do Encore/ST G4 zawierają także przejrzyste rysunki i wyczerpujące informacje. Sonnet dokładnie opisuje przebieg instalacji w każdym modelu, do którego pasuje dana karta.

Czas na montaż

Karty do upgrade’u procesora

Karty do upgrade’u procesora

Przy w miarę pewnej ręce, jasnej instrukcji i z odpowiednimi narzędziami same czynności mechaniczne związane z upgrade'em nie powinny sprawić większych problemów. Kiedy delikatnie wyjmiesz radiator, unosisz dźwigienkę, która powoduje, że procesor typu ZIF wysuwa się ze swojego gniazda. Aby wyjąć procesor G4, trzeba odkręcić trzy wkręty.

Z wszystkich upgrade'ów do G3 najłatwiejszy do zainstalowania okazał się Encore/ZIF. Sonnet dołącza płytę CD z potrzebnym software'em. Po wystartowaniu z dziewiątki uruchomiliśmy program aktualizujący firmware, wymieniliśmy procesory i wszystko było gotowe.

Instrukcja do PowerForce G4 ZIF poleca ściągnięcie updatera ze stron Apple'a i użycie do samego procesu aktualizacji plików dostarczanych przez PowerLogix.

Strona webowa tej firmy jest jednak mało uporządkowana; pierwszy link, jaki znaleźliśmy, okazał się martwy. Sama karta ma przełącznik wyskalowany w megahertzach do ustawienia prędkości procesora.

Pewne problemy sprawiła instalacja kart PowerForce Dual G4. Ponieważ dwa procesory wytwarzają więcej ciepła niż jeden, do kart dwuprocesorowych dołączany jest duży metalowy radiator i wiatraczek, które mają je odprowadzić. Jeśli w twoim komputerze zamontowany jest wewnętrzny napęd Zip, wiatraczek może uderzać w kabel IDE. Udało nam się zainstalować te karty po jego odgięciu, tak aby dokładnie przylegał do napędów Zip i CD, ale kabel okazał się bardzo sztywny. Mieliśmy też trochę kłopotów z zamocowaniem radiatora: wkręty ciągle wypadały z dziurek.

Uruchomienie pamięci cache L3 na jednoprocesorowej karcie PowerForce G4 Series 100 wymagało dodatkowego wysiłku. Potrzebnych narzędzi programowych nie znaleźliśmy w pudełku - trzeba było je pobrać ze strony PowerLogixa.

Uruchamia się je w oknie Terminalu i chociaż instrukcja prowadzi użytkownika jak po sznurku, wolelibyśmy rozwiązanie bardziej eleganckie.


Zobacz również