Usuwanie przez klonowanie

Chyba każdy ma w swojej kolekcji zdjęcie, które lepiej by wyglądało, gdyby usunąć z niego jakiś szczegół. Zabłąkanego gołębia, rysę na lakierze samochodu, kota w niewłaściwym miejscu czy kogoś, kto akurat wszedł w kadr...

Chyba każdy ma w swojej kolekcji zdjęcie, które lepiej by wyglądało, gdyby usunąć z niego jakiś szczegół. Zabłąkanego gołębia, rysę na lakierze samochodu, kota w niewłaściwym miejscu czy kogoś, kto akurat wszedł w kadr...

Przed

Przed

Aparaty cyfrowe mają poważną zaletę w stosunku do tradycyjnych urządzeń. Można nimi robić zdjęcia praktycznie za darmo. Jeśli dysponujemy wystarczająco pojemną kartą pamięci, możemy to samo ujęcie powtórzyć wiele razy. Trzeba sobie wyrobić odpowiedni odruch rozkosznego marnotrawstwa materiału światłoczułego (czyli miejsca na karcie pamięci). Niestety, wyrabianie odruchu trwa, a czas leci. Twarde dyski komputerów pełne są zdjęć, którym do doskonałości brakuje jakiegoś szczegółu. A ściślej rzecz biorąc, zazwyczaj o ten szczegół jest za dużo. Za przykład niech posłuży zdjęcie pary mama - córka na huśtawce. Zdjęcie właściwe jest prawie w porządku. Obie dziewczyny patrzą w kierunku obiektywu, mama się uśmiecha. Drobne kadrowanie i zdjęcie można spokojnie wydrukować i sprezentować obu paniom. Gdyby nie jeden szczegół - mężczyzna w tle, którego spodnie tworzą paskudną czarną plamę na zdjęciu i po prostu psują kompozycję. Jest jeszcze drugie zdjęcie, gdzie tło jest czyste, ale niestety obie modelki patrzą gdzieś poza kadr - co jest karygodnym błędem kompozycji.

Po

Po

Gdyby można było mieć postacie z pierwszej fotografii i tło z drugiej... Od czego Photoshop. Zabieg pobrania z obu zdjęć tego, co w nich najlepsze, można przeprowadzić bez trudu za pomocą narzędzia zwanego stemplem klonującym.

Narzędzie to kopiuje fragmenty obrazu z jednego miejsca na drugie. Wielkość kopiowanego kawałka określana jest w pasku na górze okna programu, który pojawia się po wybraniu stempla. Ustawiamy to za pomocą średnicy pędzla. Jednocześnie możemy i powinniśmy ustalić twardość narzędzia (Hardness). Im mniejsza wartość, tym bardziej będą rozmyte brzegi kopiowanego obszaru, a tym samym połączenie elementów będzie mniej widoczne. Przed pierwszym użyciem musimy mu wskazać obszar, z którego stempel będzie kopiował fragmenty obrazu. Robimy to, naciskając klawisz Alt. Wtedy kursor zmienia się w celownik, którym wskazujemy skąd zaczynamy kopiowanie.

Celem może być dowolny fragment zdjęcia - tego samego bądź innego. W przypadku zdjęcia przykładowego użyliśmy stempla klonującego na obydwa sposoby. Gdy kopiujemy fragmenty jednakowych zdjęć, warto umieścić cel w jakimś charakterystycznym miejscu. W naszym przykładzie zaczęliśmy od gałęzi leżącej na trawie.

Staranne użycie stempla klonującego pozwala osiągnąć zadziwiające efekty. Usuwanie niepotrzebnych elementów ze zdjęć robionych latem to znakomite zajęcie na długie zimowe wieczory. Przynajmniej przypomnimy sobie czasy, kiedy słońce stało wysoko, a na dworze panowała znośna temperatura...

1 Otwieramy obydwa zdjęcia w Photoshopie. Ustawiamy zdjęcia obok siebie tak, by obydwa były dobrze widoczne.

1

1

2 Na fotografii, którą będziemy korygować, zaznaczmy obszar, gdzie należy skopiować nowy obraz, po to by ustrzec się zamazania istotnych elementów zdjęcia. Selekcji najwygodniej dokonać za pomocą lassa magnetycznego.

2

2

3 Teraz wybieramy stempel klonujący. Trzymając wciśnięty klawisz Alt, ustalamy źródło dla niego na zdjęciu z prawej strony w okolicach gałęzi na trawie. Klonujemy obraz na zdjęcie z lewej strony, aż całkiem zniknie postać mężczyzny.

3

3

4 Trzeba usunąć ten fragment zdjęcia pomocniczego, który skopiował się przy okazji usuwania mężczyzny w tle. Jako źródło dla stempla klonującego ustalamy trawę z lewej strony zdjęcia.

4

4

5 Pozostaje usunięcie gałęzi nad głową. Gdyby je zostawić, to zawieszone w powietrzu zdradzałyby od razu ingerencję fotoedytora.

5

5

6 Teraz pozostaje wykadrowanie zdjęcia. Maskownicę kadru ustawiamy, tak by linia cięcia była równoległa do liny huśtawki. Jeśli planujemy wykonanie odbitki z tego zdjęcia, to warto ustalić format na fotograficzny, np. 10 x 15 cm.

6

6


Zobacz również