Vincent SV-388AV

Solidny amplituner 6.1, oferowany w zbyt wygórowanej cenie w stosunku do możliwości.

Solidny amplituner 6.1, oferowany w zbyt wygórowanej cenie w stosunku do możliwości.

Vincent to chiński producent oferujący nie tylko wiele modeli wzmacniaczy stereofonicznych, odtwarzaczy CD i DVD, lecz również zaawansowane technologicznie konstrukcje audio-wideo, przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Obecnie w jego katalogu znajdują się dwa modele wielokanałowych wzmacniaczy z wbudowanym tunerem radiowym: SV-382AV (4400 zł) oraz o wiele droższy SV-388AV (7200 zł). Właśnie ten drugi amplituner trafił do naszych testów. Oba mają po 6 wzmacniaczy mocy, z tym że tańsza wersja dysponuje mocą 100 W na kanał (przy 8 omach), a droższa 130 W. SV-388AV ma obudowę wykonaną z grubych płatów metalu i oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej i czarnej. Górną i dolną krawędź przedniego panelu lekko załamano, by nadać konstrukcji nieco lżejszy wygląd. Informacje prezentowane są na umieszczonym centralnie przeciętnej wielkości wyświetlaczu. Urządzenie jest bardzo ciężkie - waży aż 25 kg. To wynik nie tyle zastosowania solidnej obudowy, co przede wszystkim umieszczenia w niej dużego toroidalnego transformatora oraz 6 potężnych końcówek mocy i chłodzących je radiatorów. Amplituner wyposażono w bogaty zestaw dekoderów, wśród których znalazły się DD EX i DTS ES, pozwalające na odtwarzanie 7-kanałowych ścieżek audio (dziwi jednak brak układu Dolby Pro Logic II w najnowszej wersji DPL IIx). Zastosowany w tym modelu procesor audio pozwala na transformację nagrań 5.1 do matrycowej postaci 6.1, tak więc po podłączeniu tylnej kolumny centralnej zawsze może być ona wykorzystywana, nawet gdy ścieżka dźwiękowa nie jest nagrana w formacie DD EX lub DTS ES. Konfigurowanie SV-388AV jest proste, jednak jego menu konfiguracyjne - w porównaniu z najnowszymi amplitunerami Denona czy Pioneera, których testy prezentujemy również w tym wydaniu - jest wyjątkowo skromne.

Pilot wykonany ze słabej jakości plastików. Klawisze bez podświetlania.

Pilot wykonany ze słabej jakości plastików. Klawisze bez podświetlania.

Model Vincenta dysponuje jedynie podstawowymi ustawieniami. Nie ma też stosowanych w modelach konkurencji zaawansowanych układów automatycznej kalibracji, pozwalających na korekcję akustyki pomieszczenia i poprawę brzmienia zestawu kolumn. Również wyposażenie w gniazda, jak na urządzenie z tego przedziału cenowego, jest tylko podstawowe - nie ma cyfrowych łączy obrazu. Przez złącza komponentowe można przepuścić sygnał wideo, lecz nie ma możliwości konwersji sygnałów kompozytowych czy S-Video do innego formatu. Natomiast gniazda głośnikowe są solidne i przyjmują także złącza bananowe. Brzmienie amplitunera, akceptującego sygnał o rozdzielczości 24 bitów i próbkowaniu 96 kHz, nie poraża taką siłą jak testowana przez nas wcześniej 6-kanałowa końcówka mocy tego samego producenta - SAV-P150 (KD 8/2005). Jest zdecydowanie lżejsze i mniej dobitne. Bas jest twardy, lecz mógłby być szybszy i efektowniejszy. Soprany i średnie tony brzmią ostro i przejrzyście, co sprawia, że scena dźwiękowa jest szeroka i efektowna. Słychać dobrze wszystkie niuanse filmowych ścieżek dźwiękowych, a dialogi prezentowane są czytelnie. Przy odtwarzaniu muzyki z płyt CD słyszalna jest poprawa szybkości basu i stonowanie sopranów. Zastosowane w urządzeniu potężne wzmacniacze nie mają najmniejszych problemów z wysterowaniem nawet bardzo "wymagających" zespołów głośnikowych.

Informacje

Typ amplituner 6.1

Cena 7200 zł

Dystrybutor Audiosystem http://www.audiosystem.com.pl

Wymiary 44,5 x 20,5 x 50 cm

Waga 25 kg

Funkcje DPL II, DD EX, DTS ES, kilka trybów DSP, kompresja dynamiki

Złącza wejście analogowe 6.1, 3 wejścia i 1 wyjście liniowe audio, 2 wejścia cyfrowe audio (koncentryczne i optyczne), 6 wejść i 1 wyjście kompozyt, 4 wejścia i 1 wyjście S-Video, 3 wejścia i 1 wyjście komponentowe

Dlaczego

Dobra jakość wykonania. Wysoka moc i dobra dynamika. Brzmienie kinowe, miejscami za ostre, lecz efektowne i przestrzenne. Brak wielu funcji obecnych w modelach konkurencji z tego samego przedziału cenowego.

Główni rywale

Denon AVR-4306 6995 zł

Dobrze wyposażony amplituner 7.1 oferujący doskonałe brzmienie. Zaawansowany procesor wideo i namiastka komputera PC. Współpraca z odtwarzaczami MP3 i komunikacja z Internetem.

Harman/Kardon AVR 630 6999 zł

Amplituner 7.1 o pełnym, kinowym brzmieniu. Dobre wyposażenie, lecz modele konkurencji oferują w podobnej cenie znacznie więcej.


Zobacz również