Virtual PC 7

Kiedy Microsoft ogłosił na początku 2003 roku przejęcie programu Virtual PC od firmy Connectix, mogło się wydawać, że jest to dobra wiadomość dla posiadaczy Macintoshy. Użytkownicy mogli oczekiwać, że dzięki doskonałej znajomości Windows Microsoft szybko przedstawi lepszy i bardziej wydajny emulator tego systemu operacyjnego

Kiedy Microsoft ogłosił na początku 2003 roku przejęcie programu Virtual PC od firmy Connectix, mogło się wydawać, że jest to dobra wiadomość dla posiadaczy Macintoshy. Użytkownicy mogli oczekiwać, że dzięki doskonałej znajomości Windows Microsoft szybko przedstawi lepszy i bardziej wydajny emulator tego systemu operacyjnego.

Po początkowej euforii nastał jednak czas oczekiwania. Szczególnie poszkodowani byli posiadacze Power Maców G5, na których nie można było uruchomić starszej wersji emulatora, oznaczonej numerem 6. Dopiero niedawno Microsoft przedstawił wersją 7. programu Virtual PC. Choć zapewnia ona wiele znaczących ulepszeń, to chyba nie nadszedł jeszcze czas świętowania.

Alter ego, czy kuzyn z piekła rodem?

Virtual PC tworzy na Macintoshu rodzaj wirtualnego komputera PC, na którym można zainstalować praktycznie dowolny system operacyjny - od starego DOS-a, poprzez Windows w różnych odmianach, aż po Linuksa i inne darmowe systemy. W tym artykule skupimy się jednak na przedstawieniu wersji programu z systemem Windows.

Po zainstalowaniu Virtual PC w doku Mac OS-a X pojawia się charakterystyczne menu Start oraz ikony aplikacji uruchomionych w systemie Windows. Pomiędzy systemami można przenosić pliki za pomocą metody "przeciągnij i upuść". Z pewnością taka integracja obu systemów jest bardzo wygodna i zapewnia dużą intuicyjność pracy.

Niestety, achillesową piętą tego rozwiązania jest w dalszym ciągu jego powolność. Uruchomienie Windows XP nawet na szybkim Macu z dwoma procesorami zapewni nam wiele przerw na kawę. Wydaje się, że producentowi nie udało się wyeliminować problemów z wydajnością Virtual PC, które istnieją od pierwszej wersji tego programu.

Wirtualna wydajność

Zainstalowanie drukarki w środowisku Windows nie wymaga wgrania żadnych sterowników.

Zainstalowanie drukarki w środowisku Windows nie wymaga wgrania żadnych sterowników.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy Virtual PC 7 jest szybszy od poprzedniej wersji? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, wykonałem zestaw testów wydajności, korzystając z dwóch popularnych programów narzędziowych - Fresh Diagnose i Dr. Hardware. Testy wykonałem trzykrotnie, za każdym razem przydzielając emulatorowi inną wielkość pamięci RAM (32, 256 i 512 MB).

W wyniku testów okazało się, że nie ma żadnego przyrostu prędkości procesora oraz około 5-procentowy przyrost w testach multimedialnych. Największą zmianę wydajności (około 50 proc.) zaobserwowałem w czasie testów grafiki. Szybko jednak odkryłem, że suche wyniki testów nie są prawdziwym miernikiem wydajności emulatora. Jest to spowodowane wieloma czynnikami technicznymi. Należy pamiętać, że Mac OS X uruchamia w tle wiele procesów, które w znacznym stopniu wpływają na wydajność Virtual PC. Z tego powodu uruchomiłem także wybrany zestaw aplikacji Windows oraz gier z grafiką dwuwymiarową (niestety, Virtual PC nie obsługuje grafiki trójwymiarowej).

Preferencje Virtual PC umożliwiają dopasowanie wielu aspektówtego emulatora.

Preferencje Virtual PC umożliwiają dopasowanie wielu aspektówtego emulatora.

Rezultaty nie napawają jednak optymizmem. Po zainstalowaniu nowszej wersji tego programu nie zaobserwowałem lepszego działania testowanych aplikacji. Można było jednak zauważyć lepsze odświeżanie ekranu i szybsze uruchamianie oraz przełączanie aplikacji. Nie jest to jednak znacząca poprawa.

Nie taki diabeł straszny

Wydajność może nie jest najważniejszą cechą Virtual PC, ale Microsoft wprowadził wiele poprawek ułatwiających codzienną pracę z tym programem.

Instalacja jest wyjątkowo prosta i wymaga jedynie przeprowadzenia kilku podstawowych kroków. W pakiecie można znaleźć szczegółową instrukcję w języku angielskim, opisującą dokładnie proces instalacji oraz zasady działania komputerów wirtualnych.

Preferencje programu są bardziej elastyczne, a ich zmiana nie zawsze wymaga zrestartowania całego emulatora. Użytkownicy systemu Mac OX 10.3 będą mogli drukować bezpośrednio na drukarce podłączonej do Maca lub na drukarce sieciowej - bez konieczności instalowania sterowników Windows.

Kliknięcie czerwonego przycisku pozwala szybko zamknąć sesję Windows.

Kliknięcie czerwonego przycisku pozwala szybko zamknąć sesję Windows.

Nie trzeba również decydować, czy sesję Windows należy zamknąć, zapisać lub wyłączyć. Opcja Fast Save umożliwia zapisanie wszystkich otwartych plików, uśpienie komputera wirtualnego i zamknięcie aplikacji. Po ponownym uruchomieniu Virtual PC przywróci całe środowisko pracy bez konieczności otwierania wszystkich okien.

Wymagania systemowe

Microsoft zwiększył wymagania systemowe dla komputerów, na których chcemy zainstalować Virtual PC. Teraz potrzebny jest Macintosh z procesorem G3, G4 lub G5 o prędkości co najmniej 700 MHz, wyposażony w minimum 512 MB pamięci RAM. Oczywiście są to wymagania minimalne, które nie zapewniają pełnego komfortu pracy, szczególnie jeśli chcemy korzystać z systemu Windows XP i innych zasobożernych aplikacji.

Ogólna stabilność działania Virtual PC była bardzo wysoka. Czasami emulator zawieszał się po zmianie niektórych ustawień, ale wszystkie problemy zniknęły po wykonaniu aktualizacji do wersji 7.0.1.

Kupić, nie kupić

Virtual PC 7 nie obsługuje grafiki 3D, ale nie przeszkadza to w grach 2D, takich jak popularny program do gry w szachy Fritz.

Virtual PC 7 nie obsługuje grafiki 3D, ale nie przeszkadza to w grach 2D, takich jak popularny program do gry w szachy Fritz.

Program Virtual PC będzie szczególnie przydatny dla posiadaczy Power Maców G5 i dotychczasowych użytkowników Windows, którzy skusili się na przesiadkę na Maca, ale w dalszym ciągu muszą uruchamiać aplikacje ze starej platformy. Jeżeli takie programy są uruchamiane relatywnie rzadko i nie wymagają bardzo dużych zasobów, będzie to tańsza alternatywa w stosunku do zakupu komputera PC. Kupno Virtual PC odradzamy dotychczasowym posiadaczom programu w wersji 6.x, gdyż ta aktualizacja nie wpłynie w żaden sposób na wydajność pracy.

Niestety, Virtual PC nie będzie właściwym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zagrać w popularne gry z grafiką trójwymiarową, gdyż program w dalszym ciągu emuluje starą kartę wideo S3.

produkt Virtual PC 7

producent Microsoft, http://www.microsoft.com/poland

cena brutto 650 zł (bez systemu operacyjnego), 1160 zł (Windows XP Home Edition), 1300 zł (Windows 2000 Professional lub Windows XP Professional)

za:

Kompatybilność z Power Makiem G5, prosta instalacja, stabilność działania, funkcja Fast Save.

przeciw:

Powolność działania, brak obsługi grafiki 3D.


Zobacz również