Vortex 3D

Po wyjęciu z pudełka i złożeniu joysticka otrzymujemy dość sporych rozmiarów urządzenie. Vortex 3D robi wrażenie - zarówno pod względem wielkości jak i ogólnemu wyglądowi.

Po wyjęciu z pudełka i złożeniu joysticka otrzymujemy dość sporych rozmiarów urządzenie. Vortex 3D robi wrażenie - zarówno pod względem wielkości jak i ogólnemu wyglądowi. Zamocowany na statywie joypad w zależności od potrzeby (typu gry) może pełnić funkcję wolanta (symulatory lotu), kierownicy (wyścigi samochodowe, symulatory lądowe), joysticka (gry zręcznościowe), zaś po zdjęciu ze statywu staje się pełnoprawnym pad'em (platformówki, mordobicia).

W pozycji złożonej Vortex pozwala na niemal pełną "trójwymiarową" kontrolę gry. Cały pad może być wychylany do przodu i do tyłu - dając np. efekt nurkowania w dół w symulatorach lotu, można go wychylać na boki - wchodzenie w korkociąg, jak również zakręcania w lewo i w prawo - skręcanie podczas lotu lub efekt kierownicy na lądzie. Niestety zabrakło sterowania góra-dół - którą można było wykonać w postaci wciśnięcia lub podniesienia pad'a, jak również brak możliwości ruchu przód-tył i na boki - pochylanie to jedno, ale przydałoby się i posuwanie w obu kierunkach.

Umieszczone na padzie klawisze można wykorzystać do reszty wymaganych elementów kontroli gry. Tak pełniący funkcję krzyżakowego kontrolera element można wykorzystać (po zdjęciu joy'a ze statywu) jak podobne klawisze w padzie. Dodatkowy zestaw klawiszy fire, pełnić może inne funkcje - strzelanie, zmiana broni, wysunięcie podwozia itp.

Mimo iż joy nie ma możliwości mapowania klawiszy z klawiatury (programowania) to niemal każda gra obsługująca trójwymiarowe joysticki pod kontrolą Windows95 pozwala na przypisanie poszczególnym klawiszom rozmaitych funkcji.

W trakcie gry joystik sprawuje się bardzo dobrze, wygodnie "trzyma się" ręki, zaś gumowe wykończenie krawędzi pad'a eliminuje możliwość ześlizgnięcia się dłoni przy zbyt gwałtownym ruchu. Jednakże zbyt gwałtowne pochylanie joysticka w przód i w tył oraz na boki może doprowadzić do wypadniecia pad'a ze statywu. Poza tą drobną niedogodnością i nie pełną trójwymiarową kontrolą jest to dosyć dobry i bardzo wszechstronny joystick.

Joystick dostarczyła nam firma:

Multi-Styk

ul. Kossakowskiego 42

04-744 Warszawa - Międzylesie

tel. (022) 815-68-44, fax (022) 815-68-43


Zobacz również