Wideokomórka

Wbudowane aparaty cyfrowe stają się powoli standardem, podobnie jak moduł Bluetooth i kolorowy wyświetlacz. Niewiele jest jednak na rynku komórek łączących te funkcje. Mało jest również telefonów o równie kontrowersyjnym wyglądzie, jak Nokia 3650.

Wbudowane aparaty cyfrowe stają się powoli standardem, podobnie jak moduł Bluetooth i kolorowy wyświetlacz. Niewiele jest jednak na rynku komórek łączących te funkcje. Mało jest również telefonów o równie kontrowersyjnym wyglądzie, jak Nokia 3650.

Nokia 3650 została zapowiedziana już dawno, konferencja prasowa ogłaszająca polską premierę telefonu też odbyła się już jakiś czas temu, jednak telefonu do testów nie wysyłano. Można się było przyjrzeć jedynie jego wersjom beta. Dopiero teraz otrzymaliśmy, tak jak i inne polskie redakcje, ostateczną wersję Nokii 3650. Ponieważ pod względem funkcjonalności jest bardzo zbliżona do będącego już od roku na rynku modelu 7650, trudno dociec, dlaczego tak długo kazano nam na nią czekać.

Pierwsze wrażenia

Nokia 3650

Nokia 3650

Nokia 3650 adresowana jest do innej grupy użytkowników niż model 7650, dlatego wygląd obu telefonów różni się bardzo. Jest dość duża, a wyróżnia ją spory wyświetlacz oraz niespotykana w komórkach okrągła klawiatura numeryczna, przypominająca trochę tarczę starych telefonów stacjonarnych. Każdy chyba przyzwyczaił się do standardowego ustawienia klawiszy, dlatego pierwsze dni obsługi telefonu będą istną katorgą. Podczas pisania SMS-ów najwięcej czasu zajmować ci będzie odszukanie kolejnych literek. Oczywiście do wszystkiego można się przyzwyczaić...

Ekran Nokii z aktywną matrycą wyświetla do 4096 kolorów i pracuje w rozdzielczości 176x208 pikseli. Nawet w bardzo jasny dzień informacje na nim są bardzo czytelne.

Możliwości

Nokia 3650 to obecnie telefon oferujący najwięcej funkcji. Książka telefoniczna może przechowywać kilka tysięcy wpisów. Każdy składa się nie tylko z numeru telefonu, ale także adresu pocztowego, stanowiska, nazwy firmy i wielu innych pozycji. Do każdego wpisu można przyporządkować zdjęcie, które wyświetli się, gdy telefonować będzie dana osoba, a także inny dźwięk dzwonka.

Zdjęcia można wykonać wbudowanym aparatem cyfrowym w maksymalnej rozdzielczości 640x480 pikseli w kilku trybach: normalnym, portretowym (specjalnie dla osób z książki telefonicznej) oraz nocnym (do zdjęć robionych w ciemniejszych pomieszczeniach). Ich jakość jest dobra, ale zdecydowanie gorsza od oferowanej przez dołączany aparat cyfrowy Siemensa. Fotografie przesłać można do drugiej osoby poprzez wbudowanego klienta poczty elektronicznej, MMS, Bluetooth lub IrDę. Aparat posłuży również jako kamera wideo i nagra do 10 sekund filmu (w rozdzielczości 128x96 pikseli). W dostarczonej do testów Nokii nagrywanie obrazu odbywało się bez rejestracji dźwięku. Problem ten można było rozwiązać, instalując nowszą wersji Rejestratora. Zapisany klip wideo, tak jak zdjęcie, da się przesłać MMS-em, a obejrzy go osoba, która ma telefon obsługujący format 3GP.

Oprócz zdjęć i filmów poprzez Bluetooth i IrDĘ wyślesz też notatki z kalendarza, wiadomości i inne obiekty. Nokia 3650 obsługuje podstawowe profile Bluetooth, łącznie z głosowym. Dzięki temu z testowanym modelem możesz połączyć bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, co nie jest możliwe w Nokii 7650. Jeśli go nie masz, możesz skorzystać z wbudowanego systemu głośno mówiącego.

Ponieważ Nokia 3650 działa z systemem operacyjnym Symbian, wgrasz do niej zarówno midlety Javy, jak i przeznaczone do systemu aplikacje w C++. Dzięki temu możesz rozbudować funkcjonalność telefonu o elementy, których standardowo nie zainstalowano. Przykładem niech będzie program Extended Profiles, który rozszerza sterowanie profilami dźwiękowymi w telefonie. Aplikacja pozwala na automatyczną zmianę profilu o określonej godzinie i na określony czas. Dodatkowo określisz, jaka tapeta ma być wyświetlana np. w trybie milczy, a nawet to, czy moduł Bluetooth ma być wtedy uaktywniony. Inny przykład to prosty program, który pozwoli na sterowanie urządzeniami RTV poprzez port podczerwieni telefonu.

W Nokii 7650 poważnym problemem była ograniczona do 4 MB pamięć. Wystarczyło wgrać kilka aplikacji i zrobić niewiele zdjęć, żeby całkowicie ją wypełnić. W modelu 3650 nie będziesz mieć takich kłopotów, gdyż dysponuje on czytnikiem kart MMC, co pozwala na niemal nieograniczoną rozbudowę pamięci. Podczas instalacji dodatkowego oprogramowania jesteś każdorazowo pytany o to, w którym miejscu ma zostać zapisana aplikacja (w pamięci telefonu czy na karcie MMC). Wadą jest konieczność wyjęcia baterii, aby dostać się do karty MMC.

Nokia 3650 obsługuje naturalnie GPRS. Może działać w trzech systemach (900/1800/1900), na co nie pozwalał model 7650. Dzięki temu z nowej Nokii porozmawiasz również m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Kupić?

Gdyby nie bardzo niewygodna klawiatura, telefon można by uznać za bardzo dobry. Dlatego przed zakupem zastanów się, czy będziesz w stanie przestawić się na odmienny układ klawiszy i czy nie zniechęcą cię dość duże wymiary komórki. Jeżeli nie, to Nokia 3650 jest, po dużo droższym Sony Ericssonie P800, najlepszym telefonem na rynku i na pewno cię nie rozczaruje.

informacje Nokia

http://www.nokia.com.pl

Cena 2800 zł


Zobacz również