Więcej o technologii bezprzewodowej

W naszym leksykonie znajdziesz najważniejsze pojęcia dotyczące technologii bezprzewodowej w postaci krótkich i przystępnych wyjaśnień.

W naszym leksykonie znajdziesz najważniejsze pojęcia dotyczące technologii bezprzewodowej w postaci krótkich i przystępnych wyjaśnień.

Jeżeli zdarzyło ci się myszkować po półkach marketu z elektroniką, na pewno znasz ten problem. Opakowania wręcz krzyczą ledwo zrozumiałymi skrótami i hasłami oraz wszelką chińszczyzną high-tech. Wyjaśniamy podstawowe pojęcia i najważniejsze skróty, a także polecamy interesujące witryny internetowe i książki, w których możesz znaleźć bardziej obszerne informacje na ten temat. Nasz leksykon zawiera podstawowe hasła z dziedziny sieci bezprzewodowych - od A, jak Access Point, do W, jak WLAN.

Terminologia Wi-Fi

Adres IP

Firewall i serwer wydrukóww jednym: Netgear ProSafe FWG114P (802.11g).

Firewall i serwer wydrukóww jednym: Netgear ProSafe FWG114P (802.11g).

Skrót nazwy Internet Protocol Address. Jednoznaczny adres komputera w sieci i Internecie. Punkt dostępowy lub router przyjmuje najczęściej automatycznie standardowy adres IP 192.168.0.1 i dzięki funkcjonalności DHCP przypisuje automatycznie własny adres IP każdemu komputerowi pracującemu w sieci.

Bluetooth

System transmisji radiowej w sieciach bezprzewodowych, korzystający z pasma 2,4 GHz. Maksymalny zasięg wynosi 10 m. Technologia Bluetooth jest stosowana przede wszystkim w bezprzewodowych urządzeniach peryferyjnych, palmtopach, notebookach i telefonach komórkowych. Nazwa Bluetooth nawiązuje do duńskiego króla Haralda II, który przed ponad tysiącleciem podbił wiele krain skandynawskich i przybrał przydomek Sinozęby.

DHCP

Bezprzewodowy, 6-portowy przełącznik LAN 3COM WX1200.

Bezprzewodowy, 6-portowy przełącznik LAN 3COM WX1200.

Skrót nazwy Dynamic Host Configuration Protocol. Większość routerów i punktów dostępowych obsługuje DHCP, a zatem może automatycznie przyznać adres IP każdemu komputerowi w sieci.

Firewall

Zapora ogniowa. Oprogramowanie, które chroni przed nieuprawnionym dostępem z zewnątrz sieci i atakami hakerów. Niemal wszystkie routery z portem WAN posiadają zintegrowany firewall.

IEEE 802.11

Zestaw specyfikacji, opracowany przez amerykański Institute of Electrical and Electronics Enginners (IEEE) na potrzeby bezprzewodowej technologii LAN. Najczęściej obecnie stosowane urządzenia bezprzewodowe pracują w standardzie IEEE 802.11b, który umożliwia transmisję z szybkością 11 Mb/s. Udoskonalona wersja, IEEE 802.11g, dysponuje znacznie większą szybkością 54 Mb/s. Urządzenia te są kompatybilne w dół z urządzeniami IEEE 802.11b.

Karta PC

Bezprzewodowy komunikator (handheld) Sony Clie PEG-UX50z aparatem cyfrowym i Bluetooth.

Bezprzewodowy komunikator (handheld) Sony Clie PEG-UX50z aparatem cyfrowym i Bluetooth.

Standard kart wkładanych do gniazda w notebooku, znanych wcześniej jako karty PCMCIA. Karty PC mają standardowe wymiary oraz złącze. Producenci często oferują karty PC z adapterem do magistrali PCI, co umożliwia pracę komputerów stacjonarnych w sieciach WLAN.

LAN

Skrót nazwy Local Area Network. Ogólna nazwa sieci, których zasięg nie wykracza poza jeden budynek. Większe sieci, w tym obejmujący cały świat Internet, noszą nazwę WAN.

NAT

Skrót nazwy Network Address Translation. Procedura stosowana przez routery z portem WAN do tłumaczenia wszystkich adresów IP na wspólny, widzialny z zewnątrz adres - routing NAT. Dzięki temu wszystkie komputery w sieci lokalnej uzyskują dostęp do Internetu za pomocą wspólnego adresu IP. Na zewnątrz, czyli w Internecie, widoczny jest tylko adres IP routera, natomiast adresy znajdujących się za nim komputerów są niedostępne.

MAC

Karty PCMCIA: dwuzakresowa (2,4/5 GHz) karta SMC Elite Connect (SMC2536W-AG) oraz trójstandardowa (802.11abg) firmy 3COM 3CRWE154A72.

Karty PCMCIA: dwuzakresowa (2,4/5 GHz) karta SMC Elite Connect (SMC2536W-AG) oraz trójstandardowa (802.11abg) firmy 3COM 3CRWE154A72.

Skrót nazwy Medium Access Control. Jest to zapisany na stałe adres sprzętowy karty sieciowej lub karty WLAN. Dla zapewnienia unikalnego w skali świata adresowania producenci stosują klucz o długości 48 bitów.

PDA

Skrót nazwy Personal Digital Assistant. Małe komputerki ręczne (palmtopy), służące najczęściej do zapisywania adresów i organizacji terminarza. Wiele PDA może bez problemu pracować w sieci WLAN dzięki gniazdom do kart PC, kartom Compact Flash, SD czy wreszcie wbudowanym modułom WLAN.

Port ethernetowy

Złącza do podłączenia kabli sieciowych, których wtyk RJ45 jest zgodny ze standardem tradycyjnych sieci ethernetowych.

Port WAN

Czteroportowy router bezprzewodowy 802.11g Asus WL-500g (4 x LAN, 1 x WAN, 1 x USB).

Czteroportowy router bezprzewodowy 802.11g Asus WL-500g (4 x LAN, 1 x WAN, 1 x USB).

Skrót nazwy Wide Area Network. Port routera lub punktu dostępowego do Internetu, zależnie od typu bezpośredni lub z wykorzystaniem wbudowanego modemu DSL albo ISDN, względnie oddzielnie dołączonego modemu DSL. Jako fizyczne złącze służy tradycyjny wtyk RJ 45.

PPTP

Skrót nazwy Point to Point Tunneling Protocol. Funkcjonalność PPTP routerów umożliwia tworzenie wirtualnych sieci prywatnych (Virtual Private Network, VPN), na przykład do połączenia notebooka poprzez Internet z komputerem pracującym w sieci lokalnej.

Przełącznik (switch)

Rodzaj rozdzielni w sieci; urządzenie wyposażone w wiele gniazd RJ 45. Większość punktów dostępowych w sieciach bezprzewodowych posiada zintegrowany przełącznik z dwoma lub więcej portami ethernetowymi.

Punkt dostępowy

Access point, punkt bazowy sieci radiowej (dosłownie: punkt dostępowy), który odbiera sygnały ze wszystkich kart rozszerzeń komputerów lub kart PC i organizuje ruch danych. Punkty dostępowe często są wyposażone w zintegrowane porty ethernetowe do połączenia z tradycyjnymi sieciami kablowymi lub zintegrowane funkcje routera do łączności z Internetem przez modem DSL lub ISDN.

RJ 45

Oznaczenie standardowego 8-biegunowego wtyku ethernetowego i gniazda (zob. też port ethernetowy).

Router

Urządzenie, które może służyć zarówno jako punkt dostępowy w sieciach bezprzewodowych, jak i przełącznik w kablowych sieciach LAN oraz most internetowy. Wszystkie komputery połączone z routerem mogą komunikować się z Internetem poprzez jego port WAN i modem.


Zobacz również