Wielka reformacja

Rzadko kiedy otrzymujesz lub pobierasz pliki w tym formacie, który jest ci akurat potrzebny. Podpowiadamy, jak przekształcać materiał dźwiękowy, filmy, obrazki, dokumenty tekstowe i inne rodzaje plików na żądany format.

Rzadko kiedy otrzymujesz lub pobierasz pliki w tym formacie, który jest ci akurat potrzebny. Podpowiadamy, jak przekształcać materiał dźwiękowy, filmy, obrazki, dokumenty tekstowe i inne rodzaje plików na żądany format.

Gdy odtwarzacz MP3 nie daje sobie rady z utworami, ulubiony film nie mieści się na płycie DVD albo rozmiar kolekcji fotografii urlopowych przekracza możliwości albumu w Internecie, nie minie cię czynność zwana konwertowaniem. Chcąc zaoszczędzić ci ślęczenia przy konfigurowaniu i oczekiwania na zakończenie procesu obliczeniowego, przedstawiamy najlepsze narzędzia konwertujące i radzimy, jak z nich korzystać.

Muzyka pod kontrolą

Sześć godzin grania z jednego krążka - program Audio DVD Creator zgromadzi na nośniku DVD mnóstwo muzyki w doskonałej jakości.

Sześć godzin grania z jednego krążka - program Audio DVD Creator zgromadzi na nośniku DVD mnóstwo muzyki w doskonałej jakości.

Już od wielu lat muzyka jest chętnie kopiowana. Dzięki temu można np. utworzyć składankę ulubionych hitów lub przygotować zapasową kopię danego albumu do słuchania w samochodzie. Kiedyś gorące kawałki wędrowały z wielkich gramofonowych płyt na magnetofonowe kasety. Dziś przenosi się utwory z płyt CD do komputera lub odwrotnie. Jako standard wygrał format MP3. Koneserom muzyki wcale nie przeszkadza, że nie pozwala na zabezpieczanie przed kopiowaniem - tym bardziej jest solą w oku przemysłu fonograficznego. Dlatego pojawia się coraz więcej nowych formatów, które sprawiają użytkownikom nowe problemy. Wiele przenośnych odtwarzaczy MP3 nie radzi sobie z nowatorskimi formatami. Przedstawimy narzędzia, które pozwolą ci przekształcić muzykę na właściwy format, abyś mógł jej słuchać nie tylko za pośrednictwem komputera.

Moda na Hollywood

Dysponując właściwym programem, powinieneś bez kłopotów skopiować film DVD na pusty nośnik. Podpowiemy ci, które narzędzia nadają się do bardziej zaawansowanych zadań - np. przechwytywania pojedynczych klatek jako obrazków. Dzięki temu będziesz mógł wyodrębnić najpiękniejsze ujęcie z urlopu czy ulubionego filmu i wykorzystać np. jako tło pulpitu. Ponadto opiszemy, jakimi narzędziami kopiować filmy AVI na krążki DVD, aby móc je oglądać za pomocą stacjonarnego odtwarzacza DVD. Wyjaśnimy także najważniejsze akronimy - dowiesz się np., dlaczego są standardy MPEG-1, 2 i 4, a brak MPEG-3.

Siła obrazu

Przegląd formatów kodowania dźwięku

Przegląd formatów kodowania dźwięku

Każdy lubi się chwalić fotografiami. Entuzjaści techniki już dawno odłożyli na bok konwencjonalne aparaty, sięgając po cyfrówki. Jednak gdy zechcesz wysyłać zdjęcia pocztą lub publikować w Internecie, okaże się, że pliki są za duże. Rozwiązanie tkwi w rekompresji i przeskalowywaniu plików. Przedstawimy narzędzia, które automatycznie "odchudzają" nawet najbardziej pokaźne kolekcje zdjęć.

Konwersja w każdym calu

Na kolejnych stronach znajdziesz kilkadziesiąt narzędzi do konwertowania, reformatowania czy choćby przeliczania. Potrafią sprostać najczęstszym zadaniom związanym z konwersją. Jeśli nie ma wśród nich programu, który pomógłby w rozwiązaniu twojego specyficznego problemu, spróbuj znaleźć go sam. Przywołaj wyszukiwarkę internetową, np. serwis Google (www.google.pl) i wpisz oba rozszerzenia plików. Jeśli szukasz np. konwertera plików RM (Real Media) do MP3, wprowadź "RM to MP3" (ujęte w cudzysłów). Google wyświetli zazwyczaj długą listę stosownych narzędzi. Według naszych doświadczeń, za produktami komercyjnymi i shareware często znajdują się bezpłatne. Gdy otrzymasz plik nieznanego typu i zechcesz ustalić, jaką aplikacją można go otworzyć, przywołaj witrynę http://filext.com/ , po czym wpisz rozszerzenie w pole Search for Extension i potwierdź przyciskiem Go! Obszerna lista rozszerzeń znajduje się również pod adresem http://www.icdatamaster.com/whatis.html .

Konwertowanie muzyki

Pliki MP3 skonwertujesz na format WAV nawet za pomocą popularnego odtwarzacza Winamp. Wystarczy wybrać odpowiednią wtyczkę.

Pliki MP3 skonwertujesz na format WAV nawet za pomocą popularnego odtwarzacza Winamp. Wystarczy wybrać odpowiednią wtyczkę.

Format MP3 zyskał ogromną popularność i stał się standardem kompresji dźwięku w komputerach klasy PC, przenośnych odtwarzaczach, a także w Internecie. Jednak przemysł muzyczny stawia na nowe formaty, planując zabezpieczenie swoich produktów w przed nielegalnym kopiowaniem. Podczas gdy nagrywanie płyt Audio CD z plików dźwiękowych WAV, MP3 czy WMA oferuje niemal każdy program nagrywający, do przekształcania muzyki w odwrotnym kierunku potrzeba niekiedy oddzielnych aplikacji. Poniżej przedstawiamy pokrótce wypróbowane i nowe formaty, a także opisujemy narzędzia konwertujące.

Z Audio CD do MP3

Chcąc przechwycić muzykę z krążka Audio CD, czyli ze zwyczajnej płyty kompaktowej, możesz użyć bezpłatnego Audiograbbera (dostępny pod adresem: http://www.audiograbber.com-us.net , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 1,60 MB). Program poleca zainstalować bezpłatny kodek umożliwiający konwersję na formaty: MP3, WMA lub OGG. Instrukcję znajdziesz w witrynie producenta.

Godny polecenia jest również shareware'owy program MusicMatch JukeBox Basic (dostępny pod adresem: http://www.musicmatch.com , środowiska: Windows 98/Me/NT4/ 2000/XP, rozmiar pliku: ok. 10,7 MB). Oprócz funkcji konwertowania znajdziesz w nim dobry odtwarzacz z możliwością zarządzania kolekcją utworów MP3. W niezarejestrowanej wersji narzędzie wyodrębnia utwory tylko z połową maksymalnej prędkości.

Easy CD-DA Converter umożliwia nie tylko przechwytywanie ścieżek audio z płyt kompaktowych, lecz również wygodne konwertowanie w piętnastu formatach dźwięku i nagrywanie płyt Audio CD.

Easy CD-DA Converter umożliwia nie tylko przechwytywanie ścieżek audio z płyt kompaktowych, lecz również wygodne konwertowanie w piętnastu formatach dźwięku i nagrywanie płyt Audio CD.

Uniwersalny okazuje się Easy CD-DA Extractor (shareware, dostępny pod adresem: http://www.poikosoft.com , środowiska: Windows 98/Me/2000/ XP, rozmiar pliku: ok. 4,9 MB). Oprócz modułu przechwytywania ścieżek z płyty Audio CD (karta Audio CD Ripper) oferuje konwertowanie plików dźwiękowych (karta Audio File Format Converter) i nagrywanie utworów z dysku na krążki Audio CD. Przechwytywacz pozwala zapisywać pliki wynikowe nie tylko w formacie MP3, lecz również jedenastu innych, a na dodatek ustawiać liczne parametry kompresji. Moduł nagrywający obsługuje czternaście, moduł konwertujący aż piętnaście formatów dźwiękowych, w tym: WAV, WMA, MP3, MP4, MP+, OGG i ACC. Podczas nagrywania można opatrzyć utwory informacjami w standardzie CD-TEXT i ustawić długość przerw. Z kolei konwerter pozwala wyrównywać poziom głośności poszczególnych utworów, wyciszać je i uzupełniać o etykiety ID3. Niezarejestrowana wersja jest w pełni funkcjonalna, lecz działa tylko 30 dni.

Przechwytywanie ścieżek dźwiękowych z płyt Audio CD umożliwiają również niektóre komercyjne pakiety nagrywające. W Nero 6 Reloaded na przykład należy przywołać moduł Nero StartSmart, po czym wskazać kategorię Audio i podkategorię Konwertuj Audio CD do plików audio. Do wyboru jest kilka formatów, m.in. Nero Digital Audio, WAV, MP3Pro i WMA (niektóre wymagają płatnych wtyczek).

Mniej funkcjonalne są bezpłatne alternatywy, m.in. FreeRip (dostępny pod adresem: http://www.mgshareware.com/frmmain.shtml , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 1,10 MB), QuickRip XP ( http://www.menonsoft.com , środowiska: Windows 2000/XP, rozmiar pliku: ok. 2,22 MB), Exact Audio Copy ( http://www.exactaudiocopy.de , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 1,70 MB), Express Rip ( http://nch.com.au/rip/index.html , środowiska: Windows 98/Me/ NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 270 KB) i MP3 Workshop ( http://www.mp3-workshop.net , środowiska: Windows 98/Me/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 770 KB).

Z AAC do MP3

TMPGEnc to doskonały narzędzie konwertujące filmy AVI na format MPEG 1 i MPEG 2. Kreator pomaga początkującym w konfiguracji, a zaawansowani mają do dyspozycji bogaty zestaw ustawień.

TMPGEnc to doskonały narzędzie konwertujące filmy AVI na format MPEG 1 i MPEG 2. Kreator pomaga początkującym w konfiguracji, a zaawansowani mają do dyspozycji bogaty zestaw ustawień.

Format AAC powstał jako rozszerzenie popularnego MP3. Oprócz wyższej kompresji zapewnia obsługę standardu DRM (Digital Rights Management). Dzięki temu producent lub sprzedawca utworu może ograniczyć liczbę jego kopii. AAC znalazł zastosowanie m.in. w iTunes, internetowym sklepie fonograficznym firmy Apple. Jeśli twój przenośny odtwarzacz nie akceptuje tego formatu, nie obejdziesz się bez konwersji. Najpierw nagraj pliki AAC na płytę Audio CD. Możesz użyć do tego celu np. bezpłatnego odtwarzacza iTunes (dostępny pod adresem: http://www.apple.com/itunes/download/ , środowiska: Windows 2000/XP, rozmiar pliku: ok. 20,7 MB).

Zastosowany przez Apple DRM zezwala na tę operację. Potem przechwyć ścieżki z płyty Audio CD, zapisując je jako pliki MP3 (patrz poprzednia porada). Alternatywnie możesz spróbować szczęścia z programem Easy CD-DA Extractor, którego konwerter obsługuje oba formaty (AAC i MP3), lecz o sukcesie decydują w tym wypadku uprawnienia DRM ustawione przez sprzedającego utwór.


Zobacz również