Wina bez tejemnic

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się samodzielnie dokonywać wyboru wina do wykwintnego, przygotowanego na specjalną okazję posiłku? Na pewno zdajesz sobie sprawę jak trudne jest to zadanie, zwłaszcza gdy do wyboru masz kilkanaście gatunków wina. Czy wiesz jak smakować wino i do którego z kieliszków je nalać?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się samodzielnie dokonywać wyboru wina do wykwintnego, przygotowanego na specjalną okazję posiłku? Na pewno zdajesz sobie sprawę jak trudne jest to zadanie, zwłaszcza gdy do wyboru masz kilkanaście gatunków wina. Czy wiesz jak smakować wino i do którego z kieliszków je nalać?

Wine Guide to obszerna encyklopedia zawierająca opis prawie 2000 gatunków win i porady na temat sposobów ich degustacji. Program prezentuje też proces przygotowywania i przechowywania win oraz historię i lokalizację najsłynniejszych winiarni.

Microsoft Wine Guide pozwoli nawet laikowi poznać podstawowe zasady odpowiedniego zachowania przy zastawionym kieliszkami stole, a także odsłoni sekrety pochodzenia kosztowanych trunków oraz ich optymalnego doboru do spożywanych potraw. Przewodnikiem odkrywającym wszelkie tajniki winiarskiego świata jest Oz Clarke - uznany autorytet w tej dziedzinie, który w krótkich filmach prezentuje wszelkie techniki kiperów oraz przekazuje informacje przydatne przyszłym koneserom.

NIE TYLKO PICIE

Wine Guide podzielony jest na cztery części: Wine tasting (Smakowanie wina), All about wine (Wszystko o winie), World atlas of wine (Światowy atlas win) oraz Wine encyclopedia (Encyklopedia win).

Zgłębianie tajników sztuki winiarskiej zacznijmy od rozdziału zawierającego informacje, które powinniśmy poznać przed "spożyciem" wina. Wine tasting (Smakowanie wina). Nasz przewodnik wyjaśni nam jakie kształty kieliszków (jest ich aż siedem) przeznaczone są do konkretnego rodzaju wina, dlaczego kieliszki mają różne kształty - nie wynika to bowiem wyłącznie z "widzimisię" producentów ale przede wszystkim z doświadczeń koneserów, którzy określają np. jaki rodzaj wina w jakim kieliszku. najlepiej się "dotlenia". Oz Clarke zapewnia, że to samo wino "wychylane" z kieliszków o różnych kształtach smakuje w inny sposób i zaleca początkującym smakoszom by zaopatrzyli się przynajmniej w cztery różne rodzaje kieliszków i samodzielnie próbowali wyczuć różnice.

Specjalista wyjaśnia także jak należy obchodzić się z butelkami - szczególnie takimi, które leżały w piwnicach przez kilka lat - tak by nie wzburzyć wina, a w szczególności osadu, który z pewnością zdążył się już po takim czasie wytworzyć. Oz pokazuje też w jaki sposób należy otwierać butelkę i nalewać z niej wino, radzi co zrobić z kawałkiem korka, który utkwił w butelce. Nauczymy się też w jaki sposób należy smakować wino, jak rozpoznawać jego bukiet oraz jakie są najczęstsze "defekty" smakowe win.

SZTUKA TAJEMNA

Wine Guide pozwoli zrozumieć zasady jakimi należy się kierować dobierając gatunek trunku do spożywanego posiłku, a także jak odczytywać umieszczone na butelkach etykiety (aż dziw jak wiele istotnych informacji mogą one dostarczyć).

Przewodnik zawiera również swoisty atlas świata podzielony na 12 regionów słynących z produkcji win. Znajdziemy tam kilkadziesiąt szczegółowych map z lokalizacją najsłynniejszych winiarni, dokładnym ich opisem oraz historią, spisem najlepszych roczników win, a nawet kwotami jakie trzeba za nie zapłacić.

Całą aplikację dopełnia narzędzie nazwane Wine Selector, umożliwiające użytkownikowi zapamiętanie na dysku wybranych przez niego win, a także późniejsze dopisywanie z jakimi rodzajami jedzenia je zestawiał oraz jak ocenia ich smak (według własnej skali oceny). W efekcie możemy stworzyć własny profil, na podstawie którego Wine Guide sugerować nam będzie kolejne trunki do spróbowania.

DLA KAŻDEGO

Microsoft Wine Guide polecić można praktycznie wszystkim, którzy spożywają bądź zamierzają spożywać ten trunek w przyszłości. Program pokazuje jak czerpać maksymalną przyjemność ze smakowania wina oraz jak nauczyć się doceniać ten trunek - bez względu na fakt, czy czynimy to z chęci wzbogacenia swoich doznań smakowych, czy też tylko po to by "błysnąć" przy znajomych.

P.S.: pragnę przeprosić wszystkich koneserów wina za barbarzyńską terminologię stosowaną w tym tekście.


Zobacz również