Windows 10 - przejść na niego z Windows 7 lub 8.1? Wady i zalety

Windows 10 pojawił się 29 lipca 2015 i od tamtego czasu trwają nieustanne spory wśród użytkowników - czy przejść na niego z Windows 7/8.1, czy też zaczekać, jak się rozwinie? Aktualnie pracuje pod jego kontrolą ponad 200 milionów urządzeń, ale czy warto kierować się takimi liczbami?

Zaleta - możliwość powrotu na poprzedni system

Jeśli skorzysta się z aktualizacji systemu, można będzie w dowolnej chwili powrócić na poprzednio używany, czyli Windows 7 lub Windows 8.1. W opcjach znalazło się ustawienie pozwalające na "wycofanie się" z Windows 10. Znajduje ono w kategorii Aktualizacja i zabezpeiczenia, w dziale Odzyskiwanie. Jednak trzeba pamiętać o jednej rzeczy - wszystkie ważne pliki z poprzedniego systemu zapisywane są w folderze windows.old folder. Jeśli zostanie on skasowany, powrót może nie być możliwy! Ponadto użytkownikom nie zawsze udaje się powrócić, mimo obecności wymienionego folderu, warto więc jeszcze PRZED przejściem na Windows 10 wykonać kopię zapasową ważnych i prywatnych plików.

Zaleta - jeszcze za darmo

Do 29 lipca 2016 roku będzie można zaktualizować system bez żadnych opłat. Po tym czasie trzeba będzie za to zapłacić. Opcja płatna to z kolei jedyna droga użytkowników XP lub Visty do przeskoczenia na Windows 10.

Zobacz również:

Zaleta - nie tylko dla tabletów

Windows 8 rozczarował niemal wszystkich - system wyglądał jak stworzony pod tablety, jednak większość użytkowników nie okazywała nimi zainteresowania. Microsoft wyciągnął z tego wnioski i "dziesiątka" będzie dobrze sprawdzać się zarówno na komputerze stacjonarnym, jak laptopie czy tablecie. Przełączenie menu do wybranego stylu to prosta czynność, więc użytkownik sam decyduje, jakie bardziej preferuje.

Zaleta - nie potrzebujesz konta Microsoftu

Przy instalacji Windows 8 niezbędne było posiadanie konta Microsoftu, więc chcąc nie chcąc trzeba było je założyć. Przy Windows 10 można stworzyć konto zwykłe, podając dowolny adres e-mail. Jeśli ktoś jednak chce, może użyć istniejącego konta Microsoft lub stworzyć swoje, aby mieć dodatkowe możliwości, jak np. OneDrive.

Zaleta - dodatki dla graczy

Wraz w Windows 10 sporo dodatków otrzymali gracze. Streaming gier z konsoli Xbox One na PC, możliwość nagrywania tego, co dzieje się na ekranie czy pełne wsparcie dla DirectX 12 doceni każdy miłośnik wirtualnej rozrywki.

Skoro wymieniliśmy zalety, teraz czas na wady - ponieważ również ich nie brakuje.


Zobacz również