Windows 7 zyskał więcej użytkowników niż Windows 10

Udział systemu Windows 10 w rynku systemów desktopowych rośnie. Niestety jeszcze szybciej rośnie popularność Windows 7. Microsoft ma duży kłopot.

Grudniowe statystyki pokazują wzrosty popularności Windows 7 i Windows 10

Dane statystyczne za grudzień 2016 roku przedstawione przez NetMarketShare pokazują, że udziały systemów Windows 7 i Windows 10 w rynku zwiększyły się. W przypadku pierwszego z nich wzrost wyniósł 1,17 punktu procentowego (z 47,17% do 48,34%), natomiast w przypadku drugiego 0,64 punktu procentowego (z 23,72% do 24,36%). Microsoft nie ma się więc z czego cieszyć.

Udziały rosną a Microsoft nie ma powodów do radości?

Tak. Dane te pokazują bowiem, że dynamika wzrostu popularności jest znacznie wyższa w przypadku Windows 7, a nie promowanego przez Microsoft ze wszystkich sił Windows 10. Co więcej, należy pamiętać, że mówimy o okresie świątecznym, w którym typowo jesteśmy świadkami zwiększenia liczby aktywacji nowych komputerów.

Zobacz również:

Windows 10 nie jest już darmowy

Oczywiście na zmniejszone tempo adaptacji przez rynek Windows 10 ma wpływ przede wszystkim zakończenie oferty darmowej aktualizacji dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1. Warto też zauważyć, że Microsoft będzie miał teraz ogromny kłopot z przekonaniem użytkowników Windows 7 do przejścia na "dziesiątkę" ponieważ wsparcie dla "siódemki" będzie dostarczał do 2020 roku.

Co z Windows XP?

Na koniec jeszcze tylko informacja dotycząca systemu "staruszka" Windows XP: wciąż korzystają z niego miliony osób, które zagwarantowały mu udział w rynku na poziomie nieco ponad 9%.


Zobacz również