Windows XP w szatach Visty

Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać i działać interfejs graficzny w Windows Vista? Już dziś możesz go poznać, instalując w swoim Windows XP lub Server 2003 specjalne bezpłatne oprogramowanie.

Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać i działać interfejs graficzny w Windows Vista? Już dziś możesz go poznać, instalując w swoim Windows XP lub Server 2003 specjalne bezpłatne oprogramowanie.

Microsoft już od dawna obiecuje użytkownikom wiele zmian i nowości w kolejnym systemie operacyjnym - Windows Vista (wcześniej Longhorn), jednak jego premiera odbędzie się, według zapowiedzi dopiero w 2006 roku. Niecierpliwi mogą już teraz zainstalować oprogramowanie, takie jak Vista Inspirat Shell Pack 1.1 ( http://www.crystalxp.net ) czy Vista Transformation Pack 2.0 ( http://www.tcmagazine.info ), jeśli chcą poznać nowy interfejs - wygląd, sposób obsługi czy niektóre nowe funkcje, np. SideBar.

Vista Inspirat Shell Pack 1.1

Tak wygląda Eksplorator Windows po zainstalowaniu Vista Inspirat Shell Pack 1.1. U góry widać nowy animowany pasek ze skrótami do najczęściej używanych programów i folderów.

Tak wygląda Eksplorator Windows po zainstalowaniu Vista Inspirat Shell Pack 1.1. U góry widać nowy animowany pasek ze skrótami do najczęściej używanych programów i folderów.

Program możesz zainstalować w Windows XP (także z SP1 i SP2) i Windows Server 2003. Jest zgodny z wieloma wersjami językowymi Windows, także z polską. Vista Inspirat zawiera m.in. nowe tematy pulpitu i zestaw zmodyfikowanych ikon. Spolszczony instalator poprowadzi cię krok po kroku przez kolejne etapy instalacji. Wszystkie nowe elementy interfejsu są opcjonalne. Do wyboru masz modyfikacje systemu plików, powłoki Windows i trzech aplikacji: Internet Explorer, Outlook Express oraz Windows Media Player 10. Poza tym jest jeszcze kilka dodatków, jak tapety i paski narzędzi. Część nowych elementów pakietu oparto na programie ObjectDock ( http://www.objectdock.com ). Zwróć uwagę, że pełna instalacja zajmuje ponad 430 MB, ale przebiega dość szybko. Niektóre elementy nowego interfejsu można wyłączyć. Odpowiednie ustawienia znajdziesz, przechodząc do Start | Programy | Brico Packs | Vista Inspirat. Możesz m.in. zrezygnować z nowego paska szybkiego uruchamiania, który wyświetla się w górnej części ekranu.

Nie działaj pochopnie

Vista Transformation Pack 2.0 nie tylko zmienia wygląd systemu, ale także wprowadza nowe funkcje, jak widoczny z prawej strony SideBar.

Vista Transformation Pack 2.0 nie tylko zmienia wygląd systemu, ale także wprowadza nowe funkcje, jak widoczny z prawej strony SideBar.

Pakiet Vista Inspirat najlepiej zainstalować w przeznaczonej do tego wersji Windows. Jeśli z nią pracujesz na co dzień, zrób obraz dysku lub przynajmniej kopię ważnych plików. Gdyby pojawiły się jakieś kłopoty z systemem lub zechcesz powrócić do poprzedniego wyglądu, możesz odinstalować Vista Inspirat, przechodząc do Start | BricoPacks | Vista Inspirat | Remove Vista Inspirat. Proces ten nie cofa wszystkich zmian, np. ikon folderów. Ponieważ program wprowadza wiele modyfikacji do Windows, może się zdarzyć, że systemu nie da się potem uruchomić i trzeba korzystać z awaryjnej procedury. Uruchom komputer z płyty instalacyjnej i wybierz tryb naprawiania (klawisz [R]), gdy pojawi się pierwsze okno instalatora. Następnie wpisz polecenie BATCH BricoPackUninst.txt. Gdy operacja zakończy się, wpisz EXIT.

Vista Transformation Pack 2.0

Pakiet oferuje nowe zestawy animowanych ikon, paski narzędzi, zmodyfikowane menu powitalne, menu startowe i wiele innych składników Windows Vista, m.in. nowy pasek adresu, na którym można bezpośrednio wskazywać poszczególne elementy ścieżki w bieżącym folderze, co ułatwia nawigację po zawartości twardego dysku. Obecna wersja wprowadza m.in. przezroczyste okna (funkcja Glass2k), nowy zegar stylizowany na ten z systemu Vista, funkcje naprawy przydatne podczas deinstalacji, lepiej działający Sidebar oraz wiele innych poprawek.

Instalacja tego pakietu jest bardziej skomplikowana niż Vista Inspirat i możliwa tylko w Windows XP (także z SP1 i SP2). Przed jej rozpoczęciem podejmij podobne środki ostrożności, jak w wypadku Vista Inspirat. Decydując się na instalację

Vista Transformation Pack 2.0, trzeba się liczyć z dużym obciążeniem pamięci, przekraczającym niekiedy 200 MB. Pakiet jest niedopracowany i bardzo prawdopodobne, że nie wszystkie nowe elementy będą działać prawidłowo. Na początku postępuj według wskazówek instalatora, aż pojawi się okno wyboru elementów do modyfikacji. Przy każdym jest kilka styli do wyboru. Zaznacz te

które ci najbardziej odpowiadają. Przycisk Load Preview umożliwia zapoznanie się z wyglądem poszczególnych styli. Takie opcje, jak M3 czy M5 (Milestone 3 lub 5), odpowiadają kompozycjom z poszczególnych faz rozwoju systemu. Po wybraniu styli pojawi się okno z opcjonalnymi elementami do zainstalowania, jak SideBar, zegar, wygaszacze ekranu itp. Wszystkie wzorowane są na systemie Vista, dlatego zaznacz je, jeśli chcesz lepiej poznać zapowiadany system operacyjny. W kolejnym oknie najlepiej wybrać opcję First-Run Transformation. Wprawdzie instalacja będzie trwała nieco dłużej, bo wymaga dwóch restartów, ale ograniczy to liczbę błędów. Po ukończeniu instalacji przejdź do Panel sterowania | Ekran | Wygląd i wybierz z menu Okna i przyciski opcję Vista. Dopiero wtedy zmiany zostaną wprowadzone. Aby odinstalować Vista Transformation Pack, skorzystaj z apletu Dodaj lub usuń programy w Panelu sterowania.


Zobacz również