Windows kontra Linux

Wszyscy chórem okrzyknęli Linuksa bezpieczną, wydajną, a na dodatek bezpłatną alternatywą środowiska Windows. Poniższy materiał pomoże ci podjąć decyzję, czy w twoim wypadku warto przejść na nowy system operacyjny.

Wszyscy chórem okrzyknęli Linuksa bezpieczną, wydajną, a na dodatek bezpłatną alternatywą środowiska Windows. Poniższy materiał pomoże ci podjąć decyzję, czy w twoim wypadku warto przejść na nowy system operacyjny.

Konkurujące ze sobą drużyny opuściły szatnie i rozgrzewają się, szykując do zaciętej rywalizacji. Zapowiada się ekscytująca rozgrywka pomiędzy zespołem Windows i jedenastką z obozu Linuksa. Wprawdzie Windows ma atut gry na własnym boisku, bo jest preinstalowany w większości komputerów, jednak Linux wysyła do boju młodą i bardzo ambitną drużynę. Podczas gdy gracze Linuksa uformowali szeregi dla sportu i przyjemności z gry, zawodnicy teamu Windows to prawdziwi profesjonaliści, pobierający nader wysokie gaże. Mimo to nie pilnują zbyt dobrze własnego pola karnego. Brakuje zawodnika w bramce, który broniłby jej przed wirusami, robakami i trojanami. Daje to rywalowi pokaźną przewagę.

Konfrontacja systemów operacyjnych, którą zaaranżowaliśmy na pulpicie, odbędzie się w kilku oddzielnych rundach. Każdy mecz został poświęcony odmiennej tematyce, odgrywającej istotną rolę w codziennym użytkowaniu komputera. Po każdej fazie turnieju prezentujemy zwięzłą analizę dotychczasowych rozgrywek, podając bieżący wynik i liczbę strzelonych bramek. Tymczasem zawodnicy zajęli swoje pozycje na boisku i czekają na gwizdek sędziego, inicjujący pojedynek gigantów. A więc - piłka w grze!

Zakres możliwości

Poszczególne edycje systemu Windows zawierają ściśle określoną liczbę aplikacji. Zupełnie inaczej jest w wypadku Linuksa, gdzie o dołączonym oprogramowaniu decyduje dystrybutor. Spektrum wersji sięga od systemu mieszczącego się na dyskietce do dystrybucji zajmujących aż dziesięć, a nawet więcej krążków CD. Inne pakiety instaluje się niemal w całości z Internetu - na płycie CD znajduje się tylko jądro i podstawowe struktury systemu.

Wraz ze standardową dystrybucją Linuksa otrzymasz bogaty pakiet oprogramowania. Warto zauważyć, że aplikacjami zarządza się przy użyciu jednego modułu sterującego. Dzięki temu nie trzeba męczyć się wieloma programami instalacyjnymi - po jednym na każdą aplikację. Tylko specjalistyczne programy niedostarczone wraz z systemem trzeba pobrać we własnym zakresie z innych źródeł. Zatem z jednej strony masz do dyspozycji praktycznie wszystkie aplikacje napisane do środowiska Linux, z drugiej zaś tylko programy mieszczące się na jednej płycie instalacyjnej systemu Windows. Produkt Microsoftu nie ma szans wyjść cało z takiego pojedynku. Wydaje się, że nie uchodzi konfrontować pakietów w tej konkurencji. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat Microsoft sukcesywnie rozbudowywał środowisko Windows o aplikacje, które nie mają nic wspólnego z systemem operacyjnym. Dlatego zdecydowaliśmy się dokonać porównania.

Zastosowania biurowe

OpenOffice wchodzi w skład niemal każdej dystrybucji Linuksa. Ponadto znajdziesz w nich inne pakiety biurowe. W graficznym środowisku KDE działa przystosowany do niego zestaw KOffice. Również interfejs Gnome dysponuje zbiorem aplikacji biurowych. Windows może odpowiedzieć jedynie edytorem tekstowym WordPad, skromną, lecz mimo to niedocenianą aplikacją. W wersji z Windows XP potrafi otwierać dokumenty w formacie Worda i wystarcza do podstawowych czynności edycyjnych. Jeśli potrzebujesz programu do sporządzania prostych tekstów (np. listów) i nie korzystasz z arkusza kalkulacyjnego ani z bazy danych, nie odczujesz różnicy między systemami Windows i Linux. Niemniej jednak środowisko Linux oferuje znacznie więcej biurowych narzędzi.

Wynik: punkt dla Linuksa

Zastosowania multimedialne

Zarówno w Windows, jak i w Linuksie można odtwarzać większość formatów audio i wideo bez instalowania dodatkowych narzędzi. Na dodatek w obu systemach są do dyspozycji proste edytory audio i wideo. Po obu stronach brakuje jednak mniej więcej po tyle samo kodeków. Niektóre dystrybucje zaprzestały ze względów licencyjnych dołączać kodeki MP3, a Windows nie radzi sobie z formatem Ogg Vorbis. W obu wypadkach to nie tragedia. Aby rozszerzyć zakres obsługiwanych formatów, wystarczy doinstalować stosowne kodeki.

Linux udostępnia jednak znacznie więcej. Zawiera na przykład narzędzia do przechwytywania ścieżek dźwiękowych z płyt CD i materiału wideo z krążków DVD, a także aplikacje do zarządzania bazą plików multimedialnych. Oprócz tego znajdziesz tu liczne konwertery formatów multimedialnych uruchamiane z poziomu terminalu wiersza poleceń.

Wynik: punkt dla Linuksa

Internet

Na pierwszy rzut oka w tej konkurencji jest remis. Oba systemy operacyjne zapewniają przeglądarkę internetową, program pocztowy i klienta grup dyskusyjnych. Jednak bardziej wnikliwe spojrzenie wyłania różnice. Linux oferuje znacznie bogatszy zestaw opcji. Zarówno w wypadku przeglądarki, jak też programów komunikacyjnych masz wybór spośród kilku aplikacji. Ponadto możesz korzystać z wielu przydatnych narzędzi, które w Windows trzeba wpierw poznajdować i poinstalować. Mowa m.in. o programie Wget, pozwalającym pobierać witryny internetowe do późniejszego oglądania w trybie offline, Tidy sprawdzającym strony HTML, o programach do komunikowania się z użyciem kamery internetowej, skanerach portów i setkach innych drobnych narzędzi. Oprócz tego zyskasz dostęp do aplikacji serwerowych, które w Windows nie są osiągalne, osiągalne z ograniczonym zakresem funkcji, tylko w edycji Server lub w postaci programów zewnętrznych innych producentów.

Wynik: punkt dla Linuksa

Podsumowanie rundy

Linux zyskał zdecydowaną przewagę. Popularne dystrybucje mogą pochwalić się znacznie większym zakresem narzędzi niż Windows. Dodatkowy punkt przyznajemy Linuksowi za to, że nabytą lub pobraną z Internetu wersję wolno instalować legalnie na dowolnej liczbie komputerów. Wprawdzie wybrane przez nas kategorie oprogramowania nie obejmują wszystkich zastosowań peceta, jednak porównanie w innych segmentach, np. fotoedycji czy programowaniu, dałoby podobne wyniki.

Windows kontra Linux I runda 0:4

Instalowanie

Linux chwalipięta - system można instalować poprzez Internet, więc ma ogromny zakres "dołączonego" oprogramowania (np. w dystrybucji Debian jest do dyspozycji ok. 17500 aplikacji).

Linux chwalipięta - system można instalować poprzez Internet, więc ma ogromny zakres "dołączonego" oprogramowania (np. w dystrybucji Debian jest do dyspozycji ok. 17500 aplikacji).

Instalowanie bieżącego systemu operacyjnego odbywa się zawsze według tego samego wzorca. Trzeba włożyć krążek instalacyjny do napędu, uruchomić z niego system, podzielić dysk na partycje i sformatować je, a następnie wypić kilka filiżanek gorącej kawy w oczekiwaniu, aż program instalacyjny dokończy dzieła. Różnice między Windows i Linuksem są w tej kwestii nieznaczne.

Wymagania

Bezproblemowy przebieg instalacji zależy przede wszystkim od tego, jak wiekowe są podzespoły sprzętowe komputera. Najnowsze urządzenia mogą być przyczyną kłopotów. Windows XP, który niebawem będzie świętował swoje trzecie urodziny, nie daje się zainstalować w konwencjonalny sposób, np. poprzez magistralę SATA. Jeśli masz w pececie stację dysków, program instalacyjny sczyta wymagane sterowniki z dyskietki. Jednak w wersji bez Service Pack 1 ma problemy z poprawnym wykrywaniem twardych dysków o pojemności przekraczającej 127 GB. Opisane niedogodności znikną przypuszczalnie dopiero za rok czy dwa, wraz z pojawieniem się kolejnej wersji Windows. Pomijając wspomniane ograniczenia, Windows XP działa w każdym komputerze z 128 MB pamięci RAM i z 32-bitowym procesorem o częstotliwości co najmniej 300 MHz.

Instalowanie Windows XP - instalator działa w trybie tekstowym. Użytkownik może sformatować dysk i podzielić go na partycje.

Instalowanie Windows XP - instalator działa w trybie tekstowym. Użytkownik może sformatować dysk i podzielić go na partycje.

Producenci Linuksa wydają zazwyczaj co kilka miesięcy nową edycję systemu, za którą dystrybutorzy pobierają opłaty (wersje CD/DVD), a która dla użytkowników dysponujących np. stałym łączem internetowym jest bezpłatna.

Kolejne wersje systemu są wzbogacane o obsługę najnowszych podzespołów sprzętowych, na przykład SuSe Linux 9.1 zawiera sterowniki do większości kontrolerów SATA. Nie ma tu ograniczenia pojemności twardego dysku, a jedyne wymagania sprzętowe to procesor taktowany z częstotliwością co najmniej 300 MHz i 128 MB pamięci roboczej. Są edycje Linuksa (np. w dystrybucji SuSe Professional) zoptymalizowane do 64-bitowych procesorów, takich jak AMD Athlon 64 czy Intel EMT64, tymczasem 64-bitowy Windows każe jeszcze na siebie czekać. Zatem pod względem obsługi nowego sprzętu zwycięstwo należy do Linuksa.

Wynik: punkt dla Linuksa


Zobacz również