Windows na Twój sposób

Ile czasu pracujesz przy komputerze? Tysiące godzin w roku? A jak długo korzystasz z peceta? Pięć lat? Dziesięć? Więcej? Dla większości z nas codzienna komputerowa rutyna zaczyna się i kończy logiem falującego okienka na tle niebieskiego nieba. Możemy różnić się upodobaniami co do aplikacji, z którymi pracujemy, lecz system operacyjny jest najczęściej ten sam - MS Windows.

Ile czasu pracujesz przy komputerze? Tysiące godzin w roku? A jak długo korzystasz z peceta? Pięć lat? Dziesięć? Więcej? Dla większości z nas codzienna komputerowa rutyna zaczyna się i kończy logiem falującego okienka na tle niebieskiego nieba. Możemy różnić się upodobaniami co do aplikacji, z którymi pracujemy, lecz system operacyjny jest najczęściej ten sam - MS Windows.

Przez te wszystkie lata gąszcz wielopoziomowej struktury Windows, kaskadowych menu i okien dialogowych z kartami rozrósł się do tego stopnia, że coraz częściej wątpi się w funkcjonalność systemu. W tak skomplikowanym środowisku można jednak znaleźć kilka kruczków, ułatwiających pracę z nim. Z drugiej jednak strony skomplikowanie i setki, jeśli nie tysiące właściwości nie zapobiegły powstaniu luk w funkcjonalności. Te luki mogą być jednak z powodzeniem uzupełnione przez oprogramowanie narzędziowe opisywane w ramkach "Atrakcyjne dodatki", które w pełnych lub ograniczonych czasowo wersjach znajdziesz w Internecie, a wiele z nich mogłeś znaleźć na naszych CD-ROM-ach. Prezentowane w dalszej części artykułu sztuczki i porady działają w Windows 95, 98 i Millennium. Wiele z nich zadziała także w systemach "z górnej półki", tj. w Windows 2000 i NT.

A kiedy już zakończysz dopieszczanie systemu operacyjnego, zapewne zauważysz, że praca z nim jest szybsza, wydajniejsza i może nawet trochę zabawna. To będzie po prostu Windows na Twój sposób!

Interfejs użytkownika wykonaj samodzielnie

Zapewne Twój pokój nie wygląda już tak samo jak pięć lat temu, dlaczego więc interfejs użytkownika systemu ma pozostać nie zmieniony? A może by mu nadac wygląd zgodny z Twoimi upodobaniami?

Te same ikony z innymi nazwami

(wszystkie wersje)

Mój komputer, Otoczenie sieciowe, Moje dokumenty - dobrze znasz te ikony i ich znaczenie w systemie. Czy nie uważasz jednak, że są nieco nudne? Możesz przecież z łatwością zmienić ich nazwy. Wystarczy, że klikniesz każdą z nich prawym przyciskiem myszy i z rozwiniętego menu kontekstowego wybierzesz pozycję Zmień nazwę. Podczas nadawania nowych nazw bądź kreatywny, ale nie przesadzaj, bo musisz zapamiętać znaczenie nazw poszczególnych folderów. I jeszcze jedno: nie próbuj zmieniać nazwy folderu Recycle Bin - jest ona stałą nazwą systemową.

Nowe nazwy - nowe ikony

(98/ME)

Skoro już stare nazwy folderów Windows przeszły do historii, warto także zmienić nieco wygląd standardowych ikon.

Aby wymienić systemowe ikony (takie jak Mój komputer, Moje dokumenty czy Kosz), kliknij prawym przyciskiem myszy pulpit Windows i z menu wybierz opcję Właściwości, a następnie kliknij kartę Efekty (jest oznaczona jako Plus w Windows NT).

Atrakcyjne dodatki
Tweak UI

Ta mała kolekcja narzędzi diagnostycznych i umożliwiających manipulowanie interfejsem systemu, nazwana Tweak UI, powinna być częścią Windows, ale nie jest. Microsoft umieścił ją jednak na płycie wraz z Windows 98. Użytkownicy Windows 95 (mam nadzieję, że jest ich już niewielu) muszą sobie ten pakiet ściągnąć z Internetu lub poszukać go na płycie CD-ROM z wydania 5/1999 PCWK. Najnowsza wersja Tweak UI współpracuje ze wszystkimi wersjami Windows. Jedna z właściwości tego pakietu umożliwi Ci pozbycie się oklepanej zapowiedzi "Skrót do...", poprzedzającej nazwy skrótów do obiektów.

Z listy wybierz ikonę, którą chcesz zmienić, i kliknij przycisk Zmień ikonę. Kliknij przycisk Przeglądaj i poszukaj ikon w systemie. Jeżeli żadna Ci nie odpowiada, możesz poszukać w Internecie na stronach poświęconych Windows lub też w spisie tego, co zamieszczaliśmy na naszych płytach CD-ROM. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. <font color="red">Uwaga Użytkownicy Windows 95 chcący dokonać opisanych zmian muszą zainstalować pakiet rozszerzeń Microsoft Plus. Niestety, niełatwo go zdobyć.

Menu Nowy na nowo

(98/ME)

Kliknij prawym przyciskiem myszy w oknie folderu lub na Pulpicie Windows i z menu wybierz opcję Nowy, a otrzymasz długą listę dokumentów, które (teoretycznie) najchętniej tworzysz. Pechowo zazwyczaj jedynymi naprawdę przydatnymi pozycjami na tej liście są Folder i Skrót. Możesz to poprawić. Potrzebne jednak będzie narzędzie o nazwie Tweak UI, opisane obok w ramce "Atrakcyjne dodatki". Znajdziesz je także na płycie instalacyjnej Windows 98.

Wybierz Start / Ustawienia / Panel sterowania i kliknij ikonę Tweak UI. Zaznacz New i wyłącz opcje, których nie chcesz więcej widzieć w menu kontekstowym (patrz przykład 1 i 2). Z kolei gdy będziesz chciał z powrotem umieścić niektóre z tych opcji w menu, wystarczy jeszcze raz uruchomić Tweak UI i ponownie je włączyć. Możesz też trwale usunąć poszczególne pozycje, zaznaczając je i klikając Remove.

Światło w tunelu

(wszystkie wersje)

Wielu użytkowników jest zwolennikami skrótów klawiszowych, równoznacznych z klikaniem i przeciąganiem obiektów za pomocą myszy. Niektórzy z nich potrafią wykonywać wszystkie operacje za pomocą klawiatury równie szybko, jak przy użyciu myszy.

Opcje ułatwień dostępu znajdujące się w Panelu sterowania mogą nieco ulżyć dłoni i nadgarstkowi posługującego się myszą. Wybierz Start / Ustawienia / Panel sterowania, następnie kliknij ikonę Opcje ułatwień dostępu, wybierz kartę Mysz i zaznacz pole wyboru Używaj funkcji KlawiszeMyszy. Teraz kliknij przycisk Ustawienia i ustaw parametry funkcji. Zaznacz pole Używaj skrótu, co umożliwi Ci włączanie i wyłączanie funkcji kombinacją klawiszy [lewy Alt lewy Shift NumLock]. Suwakami znajdującymi się poniżej możesz regulować przyspieszanie kursora i jego maksymalną szybkość. O tej pory możesz posługiwać się klawiaturą numeryczną równie sprawnie jak myszą.

Czy używałeś paska zadań?

(9x, 2000, ME)

Możesz uruchamiać aplikacje Windows z menu Start, klikając ikony na pulpicie, z folderów aplikacji lub też z paska narzędzi Szybkie uruchamianie, znajdującego się na pasku zadań. Ta ostatnia metoda jest najrzadziej stosowana, a szkoda, bo należy do najwygodniejszych.

Wystarczy, że dodasz skróty do tego paska, i voila: uzyskałeś szybki i łatwy - bo wymagający tylko jednego kliknięcia - dostęp do wybranej aplikacji.

Zanim zaczniesz, warto usunąć z paska ikony skrótów, których nie będziesz używał (zainstalowane automatycznie wraz z Windows). Aby usunąć ikonę, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń z menu kontekstowego. <font color="red">Uwaga Ikona Pokaż pulpit (ołówek piszący na kartce) jest bardzo przydatna, więc jej nie usuwaj.


Zobacz również