Windows na wygodnie

Nowo zainstalowany Windows przypomina nowo wybudowane mieszkanie. Jest gaz, woda, prąd i CO, lecz brak osobistej nuty. Poniższy materiał podpowiada, jak urządzić system operacyjny, aby czuć się w nim, jak u siebie w domu.

Nowo zainstalowany Windows przypomina nowo wybudowane mieszkanie. Jest gaz, woda, prąd i CO, lecz brak osobistej nuty. Poniższy materiał podpowiada, jak urządzić system operacyjny, aby czuć się w nim, jak u siebie w domu.

Gdy zainstalujesz Windows zgodnie ze wskazówkami producenta, będziesz miał do dyspozycji wszystkie funkcje potrzebne do codziennej pracy. Jednak standardowe wyposażenie nie grzeszy wygodą. Dopiero po dostosowaniu systemu do własnych potrzeb poczujesz się w nim jak we własnych czterech ścianach. Pozastandardowe metody systemu nakazują wykonywać wiele zadań okrężną drogą. Poniższy materiał zawiera zestaw porad i narzędzi, które pomogą ci skonfigurować system do szybszej i wygodniejszej obsługi.

Zwykle wystarczą drobne zmiany, aby osiągnąć ogromny efekt. Pokażemy ci, że już kilka obrazków i pasków wystarczy, żeby uprzyjemnić pracę z systemem.

Poniższy poradnik składa się z trzech części. W pierwszej pokazujemy, jak poprzesuwać meble i przewieszać obrazy - czyli jak przekonfigurować system, używając jego standardowych składników. Po takim przemeblowaniu twoja windowsowa przestrzeń stanie się bardziej przejrzysta i łatwiejsza w użytkowaniu.

Druga część jest wynikiem naszej programistycznej dłubaniny. Zapewnia cenne, choć bezpłatne narzędzia, które ułatwiają wykonywanie niektórych zadań w Windows. Pomysły radykalnej renowacji przedstawiamy w trzeciej części artykułu. Dowiesz się, jak zwolnić wysłużonego Eksploratora i zastąpić go inną powłoką, aby całkowicie zmienić wygląd swojego windowsowego apartamentu.

Wewnętrzne narzędzia systemu

Windows 98, Me, 2000, XP

1. Pliki z szablonów

Standard Niektóre aplikacje umieszczają w menu Eksploratora skróty do swoich typów plików. Dzięki temu wystarczy np. kliknąć menu Plik | Nowy | Dokument tekstowy (lub polecenie Nowy | Dokument tekstowy w menu podręcznym), aby utworzyć pusty plik TXT, zaś polecenie Plik | Nowy | Dokument programu Microsoft Word, aby założyć nowy dokument DOC.

Usprawnienie Nie musisz ograniczać się do domyślnych ustawień proponowanych przez system i zainstalowane aplikacje. Dokonując odpowiednich zmian w Rejestrze, umożliwisz sobie tworzenie dowolnych plików poleceniem Plik | Nowy - na dodatek z zastosowaniem własnych szablonów. Sposób wykonania tej operacji ilustrujemy na przykładzie plików HTML. Niemniej jednak możesz użyć tej metody do innych rodzajów plików, np. RTF, CSS, VBS czy BAT.

1. Przywołaj Edytor Rejestru i przejdź do klucza "HKEY_CLASSES _ROOT\.html". W nowo zainstalowanym systemie Windows, bez żadnych aplikacji, znajdziesz tylko wartość ciągu o nazwie "(Domyślna)" i zawartości "htmlfile".

2. Utwórz w obrębie klucza ".html" podklucz "ShellNew", w nim zaś wartość ciągu o nazwie "Data". Przypisz jej w polu Dane wartości łańcuch "<HTML>"<Body>"</Body>"</HTML>". Pozwoli to tworzyć zwykłe pliki HTML, jednak w razie potrzeby możesz uzupełnić wartość o inne znaczniki HTML.

3. Następnie zamknij Edytor Rejestru i otwórz okno Eksploratora. Przywołaj menu podręczne, a w nim polecenie Nowy (alternatywnie możesz przywołać menu Plik | Nowy). Pojawi się w nim nowe polecenie - HTML Document (nazwa może się różnić zależnie od wersji Windows). Chcąc tworzyć pliki z użyciem własnego szablonu, nie zakładaj na etapie 2. wartości "Data", lecz wartość ciągu "FileName". Przypisz jej w polu Dane wartości łańcuch "SZABLON.HTML".

Korzystając z dowolnego edytora HTML (w najgorszym przypadku ze zwykłego edytora tekstowego) utwórz plik HTML, który ma posłużyć za szablon. Nadaj mu nazwę SZABLON.HTML i zapisz go w katalogu szablonów. W przypadku Windows 2000 i XP jest to katalog %userprofile%\SZABLONY (domyślnie: \DOCUMENTS AND SETTINGS\ <login_użytkownika>), a w Windows 98/Me %windir%\SHELLNEW.

Windows 98, Me, 2000, XP

2. Rzut oka na pulpit

Standard Nowsze wersje środowiska Windows wyposażono w przycisk Pokaż pulpit, umieszczając go na pasku szybkiego uruchamiania obok przycisku Start. Pozwala błyskawicznie minimalizować wszystkie otwarte okna, aby uzyskać dostęp do pulpitu i umieszczonych na nim ikon.

Usprawnienie Nie wszyscy użytkownicy korzystają z paska szybkiego startu. Niektórzy nawet wyłączają go, aby zyskać więcej miejsca na pasku zadań. Tym bardziej, że można przywoływać pulpit kombinacją [Windows D], a naciśnięcie dwóch klawiszy jest znacznie szybsze od celowania kursorem myszy w niewielką ikonę. Jednak co począć, gdy nie chcesz przechowywać na pasku zadań zbędnego paska szybkiego uruchamiania, a twoja klawiatura nie dysponuje klawiszem [Windows]? W tej sytuacji możesz przypisać plikowi pokaż pulpit.scf POKAŻ PULPIT.SCF (rozszerzenie SCF to akronim Shell Command File) dowolny inny skrót klawiaturowy. Przywołaj funkcję wyszukiwania plików i wpisz łańcuch pokaż pulpit.scf. Odnaleziony plik przeciągnij prawym przyciskiem myszy z okna wyników na przycisk Start, a następnie do dowolnego menu podrzędnego. Podczas upuszczania przeciąganego pliku system może wyświetlić menu podręczne. Wskaż wówczas polecenie Utwórz skróty tutaj. Następnie kliknij nowy skrót prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Właściwości. Jeśli nie jest to możliwe w twojej wersji systemu Windows, przywołaj menu Start | Ustawienia | Pasek zadań i menu Start, wskaż kartę Zaawansowane i kliknij przycisk Zaawansowane.

W ten sposób uzyskasz dostęp do właściwości skrótu i będziesz mógł przypisać mu dowolną kombinację klawiszy. Wystarczy przejść do pola Klawisz skrótu, nacisnąć żądane klawisze i potwierdzić kliknięciem OK.

Windows 98, Me, 2000, XP

3.Mniej wstukiwania

Standard Wcale nie trzeba za każdym razem wstukiwać tych samych instrukcji w oknie wiersza poleceń. Zamiast tego możesz kopiować tekst do Schowka, a później wklejać go. Służą do tego trzy klawisze umieszczone pod paskiem tytułu okna. Jeśli pasek narzędzi jest wyłączony, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy pasek tytułu i wskazać jedno z poleceń (Oznacz, Kopiuj lub Wklej) w obrębie polecenia Edytuj.

Możesz również kliknąć polecenie Pasek narzędzi, aby przywrócić wspomniany pasek.

Usprawnienie Operacje kopiowania i wklejania można przypisać przyciskom myszy. Kliknij prawym przyciskiem pasek tytułu okna, po czym wskaż polecenie Właściwości. Jeśli korzystasz z Windows 98 lub Me, przejdź do karty Inne i zaznacz pole wyboru Szybka Edycja w rubryce Mysz. W Windows XP i 2000 należy przywołać kartę Opcje i zaznaczyć pole wyboru Tryb szybkiej edycji w rubryce Opcje edytowania. Po potwierdzeniu kliknięciem OK w Windows XP i 2000 trzeba zaznaczyć opcję Modyfikuj skrót, który uruchomił to okno. Dzięki temu zmiana będzie obowiązywała nie tylko w bieżącym oknie, lecz również w oknach przywoływanych w przyszłości.

Po wykonaniu tych czynności możesz zaznaczać dowolny fragment poleceń, wskazując je z naciśniętym lewym przyciskiem myszy. Prawym przyciskiem skopiujesz go do Schowka. W Windows 2000 i XP można ponadto wklejać zawartość Schowka. Wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy w oknie wiersza poleceń. Tymczasem w środowiskach Windows 98 i Me trzeba w tym celu kliknąć przycisk Wklej na pasku narzędzi.


Zobacz również