Własny Knoppix

Najbardziej fascynującą cechą Knoppiksa jest to, że możesz go samodzielnie dostosować do własnych potrzeb, dokonując remasteringu zawartości płyty.

Najbardziej fascynującą cechą Knoppiksa jest to, że możesz go samodzielnie dostosować do własnych potrzeb, dokonując remasteringu zawartości płyty.

Jest to oferta dla zaawansowanych użytkowników, ale daje ogromne możliwości zbudowania Linuksa na własne potrzeby, np. usunięcia niepotrzebnych programów i zastąpienia ich narzędziami najbardziej dla ciebie użytecznymi. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis zrobienia sobie własnego Knoppiksa. W ten właśnie sposób redakcja PC Worlda przygotowała wersję dołączoną do tego numeru, dodając wiele programów, których nie ma w dystrybucji standardowej.

Co należy przygotować najpierw?

Musisz mieć przynajmniej 1 GB pamięci RAM wraz z pamięcią wirtualną na twardym dysku, tzn. np. 250 MB RAM + 750 MB wolnego miejsca na dysku na pamięć wirtualną. Potrzebujesz również 3 GB wolnego miejsca na partycji w formacie linuksowym (ext2, np. sformatowanej z poziomu Knoppiksa poleceniem mke2fs /dev/hda2). Oczywiście będziesz potrzebować nagrywarki CD-RW, ponieważ przygotowanie własnego Knoppiksa oznacza konieczność nagrania nowej płyty CD.

Etap 1

Uruchom Knoppiks z CD-ROM-u. Skonfiguruj połączenie internetowe (przyda się później do ściągania dodatkowych pakietów z oprogramowaniem). Uruchom terminal z uprawnieniami użytkownika root z menu K | KNOPPIX | Root Shell.

Etap 2

Na twardym dysku utwórz dwie partycje - jedną na dane (minimum 3 GB), a drugą na pamięć wirtualną (minimum 1 GB). Zamontuj partycję swap, wykonując polecenia mkswap /dev/hda1 (zakładamy, że /dev/hda1 to partycja, którą przeznaczyłeś na pamięć wirtualną) i swapon /dev/hda1. Następnie utwórz na 3 GB partycji linuksowej (musi być zamontowana z prawem do zapisu) dwa katalogi - jeden na dane do twojej wersji Knoppiksa, a drugi z na dane oryginalne, które przekopiujesz z CD-ROM-u. Jeśli na przykład twoja partycja jest widoczna jako /dev/hda2, wykonaj polecenie mount /dev/hda2 /mnt/hda2 (wcześniej utwórz katalog /mnt/hda2). Utwórz dwa katalogi, np. mkdir /mnt/hda2/source/KNOPPIX (na oryginalne pliki) i mkdir /mnt/hda2/mastering (na nową wersję Knoppiksa).

Etap 3

Skopiuj oryginalne pliki Knoppiksa z płyty na twardy dysk poleceniem cp -Rp /KNOPPIX/* /mnt/hda2/source/KNOPPIX, a następnie skopiuj plik indeksu już do katalogu docelowego cp /cdrom/index.html /mnt/hda2/mastering/. Po skończonym kopiowaniu wykonaj polecenie chroot/mnt/hda2/source/KNOPPIX. Przełącza ono główny katalog systemu na katalog na twardym dysku zawierający dane skopiowane z CD-ROM-u. Dzięki tej sztuczce będziesz mógł dokonać odpowiednich zmian w systemie przed ponownym nagraniem go na CD-ROM.

Etap 4

Wykonaj polecenie mount -t proc /proc proc. jest to konieczne, żeby działała obsługa sieci. Teraz możesz przeprowadzić w systemie zmiany, na których ci zależy. Możesz usuwać pakiety lub dodawać je, używając programu KPackage, dostępnego z menu K | System | Pakiety. Jeśli chcesz zmienić domyślne tło KDE, zmień plik /mnt/hda2/source/KNOPPIX/ usr/local/lib/knoppix.gif.

Po wykonaniu wszelkich modyfikacji wykonaj polecenie unmount /proc i naciśnij kombinację klawiszy [Ctrl D], żeby ponownie przełączyć główny katalog systemu na CD-ROM i odłączyć się od nowo spreparowanego Knoppiksa na twardym dysku.

Etap 5

Masz zatem gotowy materiał do wygenerowania obrazu ISO z własnym Knoppiksem. Usuń jednak wcześniej z twardego dysku wszystkie pliki tymczasowe, głównie .bash_history z katalogów domowych i zawartość katalogu /tmp. Usuń także pliki odwzorowania plików z formatu ISO, które powstały podczas kopiowania danych z płyty poleceniem rm -rf /mnt/hda2/source/KNOPPIX/.rr_moved

Etap 6 - ostatni

Teraz możesz wygenerować skompresowany obraz ISO poleceniem:

mkisofs -R -U -V "KNOPPIX.net filesystem" -P "KNOPPIX www.knoppix.net" -hide-rr-moved -cache-inodes -no-bak -pad /mnt/hda2/source/KNOPPIX | nice -5 /usr/bin/create_compressed_fs65536 > /mnt/hda2/mastering/KNOPPIX/KNOPPIX

Parametry KNOPPIX.net i KNOPPIX www.knoppix.net mogą być dowolnie zmienione. Tak przygotowany obraz zostanie zapisany na CD-ROM-ie, a jego zawartość będzie rozkompresowywana do pamięci RAM w miarę potrzeby w czasie pracy Knoppiksa. Ostatnią operacją jest wygenerowanie w formacie ISO startowego pliku obrazu CD-ROM-u, który będzie użyty do nagrania płyty:

cd /mnt/hda2/mastering

mkisofs -pad -l -r -J -v -V "KNOPPIX" -b KNOPPIX/boot.img -c KNOPPIX/boot.cat -hide-rr-moved -o /mnt/hda2/knoppix.iso /mnt/hda2/mastering

Obraz ISO znajduje się w pliku /mnt/hda2/knoppix.iso. Możesz go użyć do nagrania płyty CD z własnym Knoppiksem, korzystając z dowolnego programu do nagrywania CD-ROM-ów.


Zobacz również