Wszystko gra

Efekt współpracy tandemu Sony i Kliniki Dźwięku to dobry przykład, jak z kompaktowego samochodu średniej klasy stworzyć obiekt westchnień zarówno przechodniów, jak i widzów na pokazach ''car audio''.

Efekt współpracy tandemu Sony i Kliniki Dźwięku to dobry przykład, jak z kompaktowego samochodu średniej klasy stworzyć obiekt westchnień zarówno przechodniów, jak i widzów na pokazach ''car audio''.

Najciekawszym, rzucającym się w oczy elementem wyposażenia Seat Altea jest zainstalowanie zamiast tylnich siedzeń specjalnego fotela, kierownicy, pedałów i ekranu LCD - jednym słowem kompletnego wyposażenia do gier samochodowych na wbudowanej konsoli PlayStation 2. Urządzenie Sony służy też jako odtwarzacz DVD, jeśli więc znudzimy się grą, można obejrzeć film z podręcznej płytoteki.

Chociaż w "fotelu gracza" może przebywać tylko jedna osoba, to efekt jest na pewno interesujący. Dla większej liczby pasażerów z tyłu pojazdu i tak nie byłoby miejsca - zamiast siedzeń wbudowano tam bowiem cztery efektownie podświetlane wzmacniacze zasilające, m.in. imponującą sekcję audio umieszczoną w bagażniku. Składają się na nią dwie pary subwooferów i po dwa głośniki średnio- i wysokotonowe. Nie zapomniano oczywiście także o przodzie pojazdu - w drzwiach zainstalowano zestawy głośnikowe z serii X-Plod odpowiedzialne za reprodukcję średnich i niskich tonów. Dodatkowo na przednich słupkach umieszczono parę głośników wysokotonowych. Taki zestaw kolumn zapewnia potężną moc i dobrą jakość odtwarzanego dźwięku. Dla poprawienia akustyki wnętrze samochodu oczywiście odpowiednio wytłumiono.

Sercem systemu audio-wideo jest zaawansowany radioodtwarzacz CD Sony CDX-NC9950. To urządzenie pozwala na odsłuch muzyki z płyt CD/CD-RW (także MP3) i co ciekawe, umożliwia wgranie (np. z aparatu cyfrowego, lub kamery) dowolnego zdjęcia, które posłuży jako tło na ciekłokrystalicznym panelu. Do odtwarzacza podłączono, umieszczony w schowku na rękawiczki, zestaw nawigacyjny Sony NVX-HC1. Jest to zaawansowany system korzystający z map zapisanych na DVD - umożliwiający nawigację po 21 europejskich krajach, ale niestety jeszcze nie po Polsce.

Producent obiecuje, że mapa naszego kraju zostanie przygotowana jeszcze w tym roku. Elektroniczna mapa samochodowa wraz ze wskazówkami dotyczącymi warunków podróży jest wyświetlana na ekranie LCD umieszczonym nad odtwarzaczem. Na monitorze tym można także oglądać filmy - pod siedzeniem pasażera bowiem ukryto sterowany pilotem odtwarzacz DVD. Jakość panoramicznego ekranu pozwala na ich komfortowe oglądanie.

Fani kina domowego mogą być nieco zawiedzeni - instalacja w Seacie nie obsługuje w pełni możliwości dźwięku przestrzennego do jakich są przyzwyczajeni - w samochodzie brakuje głośnika centralnego. Ścieżki DD 5.1 (DTS nie jest obsługiwany) z filmów są konwertowane do dźwięku stereo, który odtwarzany jest przez wszystkie kolumny pojazdu. Choć nie jest to rozwiązanie w pełni wielokanałowe, efekt przestrzenności dźwięku jest słyszalny. Szczególnie spektakularnie prezentują się filmy akcji - dzięki rozbudowanej sekcji basowej wybuchy i strzelaniny brzmią bardzo realistycznie.

Efektowna adaptacja Seata Altea odbyła się kosztem ilości miejsc w samochodzie. W drogę mogą wyruszyć maksymalnie trzy osoby - ale za to, w jakiej oprawie...

Informacje

Samochód Seat Altea 1.9 TDi, http://www.seat.pl

Firma instalacyjna Klinika Dźwięku, http://www.klinikadzwieku.com.pl

Producent wyposażenia Sony, http://www.sony.pl

Zamontowany sprzęt

  • odtwarzacz CD CDX-NC9950 z zestawem nawigacyjnym NVX-HC1 - 8500 zł
  • 2 wzmacniacze XM-SD22X - 2000 zł
  • 2 wzmacniacze XM-SD46X - 2200 zł
  • 2 zestawy głośników montażowych XS-HT170SN - 1000 zł
  • 2 głośniki basowe XS-LD125P5 - 1600 zł
  • 3 monitory LCD XVM-F65 - 8700 zł
  • odtwarzacz DVDMV-101 - 1799 zł
  • konsola PlayStation 2 - 799 zł
  • bezprzewodowe słuchawki MV-02HP - 249 zł


Zobacz również