Wybieramy telewizor

Weszliśmy do Unii Europejskiej. Wielu z nas liczyło, że pomoże to w obniżeniu cen sprzętu audio-wideo na rynku polskim. Rzeczywistość wygląda różnie. Część produktów rzeczywiście potaniała, i to dość istotnie, lub potanieje w najbliższym czasie, podczas gdy inne nie zmieniły istotnie swoich cen. Wiele osób wstrzymywało się z zakupem jednego z droższych elementów kina domowego - telewizora. Wystarczy krótki wypad do sklepu, aby uświadomić sobie, że wybór dobrego telewizora wcale nie jest łatwy. Dlatego też, na prośbę czytelników, opisujemy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odbiornika TV.

Weszliśmy do Unii Europejskiej. Wielu z nas liczyło, że pomoże to w obniżeniu cen sprzętu audio-wideo na rynku polskim. Rzeczywistość wygląda różnie. Część produktów rzeczywiście potaniała, i to dość istotnie, lub potanieje w najbliższym czasie, podczas gdy inne nie zmieniły istotnie swoich cen. Wiele osób wstrzymywało się z zakupem jednego z droższych elementów kina domowego - telewizora. Wystarczy krótki wypad do sklepu, aby uświadomić sobie, że wybór dobrego telewizora wcale nie jest łatwy. Dlatego też, na prośbę czytelników, opisujemy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odbiornika TV.

Telewizorów w sklepach jest pod dostatkiem. Pod względem dostępności i bogactwa asortymentu nie ma powodów do narzekania. Nawet w małych miejscowościach, w których wielu modeli nie można obejrzeć w sklepie, mogą być one sprowadzane na indywidualne zamówienie. Problem polega na tym, że przed zakupem należy sprawdzić działanie konkretnego egzemplarza, a nie poprzestawać nawet na obejrzeniu działania modelu o tym samym symbolu. Byliśmy w wielu fabrykach telewizorów i wiemy, że nie stworzono jeszcze modelu produkcji, w którym powtarzalność produktów byłaby idealna, a element błędu ludzkiego zostałby całkowicie wyeliminowany. Wciąż wiele zależy od precyzji i staranności ludzi uczestniczących w procesie produkcji telewizorów. W szczególności dotyczy to dość skomplikowanych w produkcji urządzeń, jakimi są telewizory kineskopowe i tylnoprojekcyjne. Taśmy montażowe plazm czy telewizorów LCD są z reguły nowocześniejsze, a same produkty mniej złożone (pod względem skomplikowania montażu poszczególnych komponentów). Natomiast każdy telewizor kineskopowy przed opuszczeniem taśmy jest poddawany kontroli dokonywanej przez pracowników, podczas której dostrajane są ostatecznie takie parametry, jak geometria, zbieżność barw czy ostrość obrazu. Dlatego dwa identyczne telewizory stojące obok siebie w sklepie będą się różniły pod względem tych cech. I choć różnice nie muszą być wielkie, to jednak jeden odbiornik może być wyraźnie lepszy od drugiego.

Ekwipunek kupującego telewizor

Przed wybraniem się do sklepu po telewizor powinno się przede wszystkim określić, do czego potrzebny jest nam odbiornik. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy telewizor ma służyć przede wszystkim do oglądania audycji telewizyjnych czy filmów z płyt DVD. Jest to o tyle istotne, że aktualnie zdecydowana większość telewizji nadaje obraz o proporcjach 4:3. "Podłużne", panoramiczne telewizory, które zajmują eksponowane miejsce w sklepach, to odbiorniki z ekranami o kinowych proporcjach ekranu 16:9. Na takim telewizorze zdecydowanie lepiej będzie się oglądać filmy z płyt DVD - podczas oglądania telewizji trzeba się liczyć ze zniekształceniami obrazu. Chcąc oglądać obraz 4:3 na pełnym ekranie telewizora 16:9, zostajemy zmuszeni do użycia jednego z kilku zwykle dostępnych trybów rozciągania obrazu. Wyjątkiem jest uruchomienie trybu prezentacji obrazu 4:3. Wtedy centralne miejsce kineskopu zajmie w pełni poprawny, nieprzeskalowany obraz, a niewykorzystana przestrzeń po lewej i prawej stronie obrazu będzie prezentowana w formie czarnych pasów. Lecz nie po to się kupuje duży odbiornik panoramiczny, aby połowa ekranu świeciła pustkami... Lepiej więc pójść na kompromis i wybrać odbiornik z dopracowanymi algorytmami rozciągania obrazu. Najpopularniejszą metodą wypełnienia formatu 16:9 obrazem w proporcjach 4:3 jest pozostawienie nierozciągniętego obrazu w środku ekranu i stopniowe rozciąganie go w stronę krawędzi. Gdy dodamy do tego sprytną sztuczkę z niewielkim powiększeniem obrazu, które powoduje obcięcie ok. 2 cm i w górnej, i dolnej części obrazu, lecz pozwala na poprawę geometrii widzialnego obszaru, to otrzymamy obraz w pełni akceptowalny pod względem proporcji i jednocześnie ściśle wypełniający całą powierzchnię kineskopu. Warto zwrócić uwagę na sposoby rozciągania obrazu oferowane przez odbiorniki TV różnych producentów. Nie wszyscy bowiem korzystają z tym samych metod. Należy więc zdać się na własne oko i upodobania. Jeśli oglądanie filmów na DVD stanowi tylko ułamek czasu, który spędzamy przed telewizorem, to powinno się zakupić tradycyjny telewizor o proporcjach ekranu 4:3. Pamiętajmy jednak, że wówczas obraz nagrany na płytach DVD w formacie panoramicznym będzie wyświetlany z szerokimi pasami nad i pod środkiem ekranu.

Geometria

Niezwykle istotną cechą odbiornika telewizyjnego jest geometria kineskopu. Chodzi o poprawność wyświetlania obrazów na ekranie, tak aby nie były one nienaturalnie zniekształcone. Piłka powinna być okrągła, a nie owalna, linia powinna biec prosto, a nie po łuku. Z geometrią w telewizorach CRT jest pewien kłopot. Im większy odbiornik, tym trudniej znaleźć egzemplarz gwarantujący tylko niewielkie zniekształcenia geometrii. Dlatego istotne jest to, jak zachowamy się w sklepie podczas wyboru telewizora. Najlepiej wybrać się na zakupy ze specjalną testową płytą DVD, zawierającą odpowiednio dobrane obrazy testowe, pozwalające szybko wychwycić wszelkie wady badanego telewizora. (Taką testową płytę DVD wydaliśmy w specjalnym wydaniu naszego magazynu pt. Kalibrator. Można jeszcze ją nabyć w internetowym kiosku wydawnictwa IDG, który znajduje się pod adresem: www.kiosk.idg.pl). Na rynku wtórnym są one dostępne przede wszystkim jako dodatki do specjalistycznych pism zachodnich. Płyta kalibracyjna DVD wymaga skorzystania z odtwarzacza DVD. W salonie audio-wideo z podłączeniem go do testowanego telewizora nie powinno być kłopotu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to dobrym sprawdzianem geometrii jest analiza obrazu po uruchomieniu telegazety. Prosto tworzone strony, mające elementy w większości bazujące na czystych formach geometrycznych, także ułatwiają wychwycenie błędów geometrii. Do testów zbieżności barw niezbędna będzie płyta testowa ze specjalnym obrazem. A kwestia ta jest bardzo istotna, bowiem od niej w dużym stopniu zależy, czy obraz będzie ostry, szczegółowy, a kolory prezentowane w sposób prawidłowy.


Zobacz również