Wybierz perfekcyjny aparat

Nasz pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny z pewnością w czasach, gdy go kupowaliśmy, był małym cudem techniki. Potem pojawiła się kolejna generacja urządzeń, następnie jeszcze jedna itd. Teraz ten rewolucyjny aparat mógłby z łatwością trafić do sklepu z antykami. Na półkach sklepowych można bowiem już znaleźć mnóstwo różnych aparatów fotograficznych. W jaki jednak sposób wybrać ten najlepszy? digit pomoże w podjęciu najwłaściwszej decyzji.

Nasz pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny z pewnością w czasach, gdy go kupowaliśmy, był małym cudem techniki. Potem pojawiła się kolejna generacja urządzeń, następnie jeszcze jedna itd. Teraz ten rewolucyjny aparat mógłby z łatwością trafić do sklepu z antykami. Na półkach sklepowych można bowiem już znaleźć mnóstwo różnych aparatów fotograficznych. W jaki jednak sposób wybrać ten najlepszy? digit pomoże w podjęciu najwłaściwszej decyzji.

Wiele osób wybiera aparat tylko na podstawie jego wyglądu. Cóż, jest to jeden z największych błędów, jakie można popełnić. Ukryta pod gładką obudową technologia decyduje o tym, czy nowy aparat stanie się ulubionym narzędziem pracy bądź nietrafioną zabawką, na której gromadzi się tylko kurz.

Dlatego przed pójściem do sklepu należy zastanowić się, jakie cechy aparatu są dla nas najważniejsze. Warto więc dokładnie zapoznać się z tym poradnikiem, aby dowiedzieć się, które funkcje są ważne, a które są tylko reklamowym dodatkiem, mającym przyciągnąć uwagę klienta.

Jaki typ aparatu?

Pierwszą i najważniejszą decyzją jest wybór typu aparatu. Większość aparatów cyfrowych stanowi kompromis między rozmiarami i funkcjami. Jeżeli już na tym etapie potencjalny nabywca wybierze swoje priorytety, będzie mógł odrzucić wiele modeli dostępnych na rynku.

Aparaty cyfrowe są często dzielone na trzy podstawowe kategorie, które omówię poniżej.

Aparaty kompaktowe

Aparaty kompaktowe

Aparaty kompaktowe

Osoby, które chcą mieć zawsze dobry aparat pod ręką, często decydują się na jeden z modeli kompaktowych.

Są one dość lekkie, dobrze pasują do ręki, a także z łatwością mieszczą się w kieszeni lub plecaku, dzięki czemu zdjęcia można robić w różnych sytuacjach. Ogromną zaletą aparatów kompaktowych jest relatywnie niska cena - zwykle kosztują od 400 do 2000 złotych.

Typowy aparat kompaktowy ma od 2 do 5 megapikseli, co jest w zupełności wystarczające dla zdjęć publikowanych w Internecie lub drukowanych na popularnych drukarkach atramentowych. Brakuje jednak niektórych funkcji, które występują w droższych urządzeniach. Wiele aparatów pozwala na używanie tylko zaprogramowanych trybów ekspozycji, co utrudnia fotografowanie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych lub robienie zdjęć szybko poruszających się obiektów. Również obiektywy aparatów kompaktowych mają ograniczone możliwości w zakresie zoom. Maksymalny zoom nie przekracza zwykle wartości 3x.

Typy digita - aparaty kompaktowe

4-megapikselowy Canon Digital Ixus 40 w cenie 1399 zł ( http://www.canon.pl )oferuje zoom optyczny 3x, ekran LCDo przekątnej 2 cali oraz pełny zestawfunkcji do ręcznego ustawianiaekspozycji. Kolejną ciekawą funkcjąjest możliwość nagrywania filmówz prędkością 30 klatekna sekundę.

Lekki i atrakcyjny Pentax OptioX w cenie 1819 zł ( http://www.pentax.pl )jest wyposażony w zoom 3x i 2-calowyekran LCD, który można obrócić o 360ş.Ten aparat (kosztujący XXX zł)ma aż 5 megapikseli i umożliwia nagrywanie dźwięku i filmów. Specjalna podstawkasłuży do ładowania baterii i przesyłania danych do komputera. Dzięki niej OptioX może być używany również jako kamera internetowa.

Sony Cyber-shot DSC-P150 ( http://www.sony.com.pl ) kosztuje 2024 złi ma aż 7,2 megapikseli, dowodzi więc,że kupno aparatu kompaktowego nie musi oznaczać kompromisów pod względem jakości obrazu. Aparat jest bardzo szybki,a jego uruchomienie odbywa siębłyskawi-cznie, dzięki czemu jego posiadacz nigdy już nie przegapi wyjątkowego ujęcia.

Aparaty półprofesjonalne

Aparaty kompaktowe są świetne dla osób, które chcą dokumentować życie swoje i swojej rodziny. Nie wolno jednak zapominać, że urządzenia znajdujące się w tej klasie nie zapewniają pełnej kontroli nad ustawieniami ekspozycji. Jeżeli konieczna jest większa elastyczność, warto zastanowić się nad kupnem aparatu z kolejnej półki cenowej.

Aparaty półprofesjonalne

Aparaty półprofesjonalne

Choć te urządzenia z pewnością nie zmieszczą się w kieszeni kurtki, to ich waga nie jest jeszcze na tyle duża, aby nadmiernie obciążała ramię fotografa. Aparaty półprofesjonalne często zapewniają funkcje, które jeszcze do niedawna były dostępne tylko w drogich lustrzankach dla zawodowców. Zwykle możliwe jest podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej oraz ręczne ustawienie przysłony i migawki. Najnowsze modele zapewniają już powiększenie optyczne wynoszące do 10x. Wszystko to znacząco wpływa na komfort fotografowania i jakość zdjęć robionych w różnych warunkach. Zwykle aparaty te są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać do różnych celów - od fotografowania przyrody, poprzez portrety, aż po zdjęcia z zawodów sportowych.

Początkowo może się wydawać, że niektóre bardziej zaawansowane funkcje nie zostaną nigdy użyte.

Należy jednak pamiętać, że mogą być przydatne w przyszłości, kiedy nabierzemy biegłości w korzystaniu z aparatu. Pozwoli to uniknąć konieczności szybkiej wymiany aparatu, gdy dotychczasowe możliwości urządzenia staną się niewystarczające.

Pewną wadą aparatów kompaktowych i półprofesjonalnych jest brak funkcji wymiany obiektywu. Oczywiście możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju akcesoriów, wpływających na optykę aparatu, jednak dostępne opcje są dość ograniczone. Nie będzie możliwe użycie niektórych typów obiektywów przeznaczonych dla aparatów profesjonalnych, takich jak rybie oko lub teleobiektyw.

Typy digita - aparaty półprofesjonalne

7,1-megapikselowy Canon PowerShot G6 ( http://www.canon.pl ) (opinia w poprzednim numerze digita) wykonuje bardzo dokładne i ostre zdjęcia. Aparat jest wyposażony w wiele przydatnych funkcji, takich jak obrotowy monitor LCD, złącze lampy błyskowej, tryb RAW i możliwość nagrywania notatek głosowych. PowerShota G6 można kupić za 3600 zł, a w Internecie nawet taniej.

Olympus C-8080 Wide Zoom ( http://www.olympus.pl ) z 8 MP kosztuje około 3700 zł, zapewnia wysoką jakość odbitek, odporną konstrukcję obudowy, szybki i dokładny autofokus, doskonałe ustawienia ręczne i długi czas pracy na baterii. Możliwa jest również edycja danych RAW bezpośrednio w aparacie.

Niesłychanie responsywny Panasonic DMC-FZ20 ( http://www.panasonic.pl ) z 5 megapikselami jest wyposażony w zoom 12x i optyczny stabilizator obrazu, który umożliwia robienie bardzo ostrych zdjęć. Aparat jest wyposażony w pełny zestaw ręcznych ustawień i kosztuje tylko 2900 zł.


Zobacz również