Wypalacz potrzebny od zaraz...

Nagrywanie płyt CD i DVD jest wysoko w kursie. Oprócz stosownego napędu potrzebne jest jednak odpowiednie oprogramowanie. Poniższy materiał przedstawia dwadzieścia aplikacji i pomaga dokonać właściwego wyboru.

Nagrywanie płyt CD i DVD jest wysoko w kursie. Oprócz stosownego napędu potrzebne jest jednak odpowiednie oprogramowanie. Poniższy materiał przedstawia dwadzieścia aplikacji i pomaga dokonać właściwego wyboru.

Program programowi nierówny. Każdy z nich kusi innym zestawem funkcji. W tej sytuacji trudno zachować orientację i wybrać aplikację, która spełni wszystkie wymagania. Na kolejnych stronach omawiamy dwadzieścia aplikacji, począwszy od obszernych pakietów nagrywających, na skromnych i bezpłatnych narzędziach skończywszy. Są podzielone na trzy kategorie, zależnie od obszaru zastosowań. Prezentację otwierają uniwersalne pakiety "wszystko w jednym". Są przeznaczone do nagrywania wszelkiego rodzaju zasobów na płyty CD/DVD. Niektóre z nich są wyposażone nawet w takie programy, które pomagają przygotowywać nagrywany materiał, jednak nie mają nic wspólnego z przenoszeniem danych na srebrzyste krążki. Po swoistych kombajnach nagrywających następują programy specjalizujące się w kopiowaniu całych płyt CD/DVD. Ostatnia kategoria przeglądu należy do aplikacji przeznaczonych do nagrywania muzyki. W każdym z wymienionych sektorów opisujemy po kilka programów, dość szczegółowo omawiając ich możliwości, przedstawiając zalety i wady. Właśnie te parametry są najbardziej miarodajne w wyborze aplikacji. Dzięki temu materiał powinien ułatwić podjęcie decyzji, który program najlepiej spełni twoje wymagania.

Pakiety nagrywające

Programy do nagrywania

Programy do nagrywania

Uniwersalny pakiet nagrywający powinien wchodzić w skład zestawu oprogramowania każdego komputera, który dysponuje nagrywarką. Dlatego aplikacje tego typu powinny oferować możliwie duży zakres funkcji, a jednocześnie możliwie łatwą obsługę, aby skorzystali z nich również początkujący użytkownicy komputera. Przedstawiając poniższe programy, przykładamy szczególną wagę do ich wszechstronności pod względem rodzajów nagrywanego materiału. Z myślą o użytkownikach niedysponujących dużym doświadczeniem wymieniamy ewentualne kreatory, które w znacznym stopniu ułatwiają korzystanie z aplikacji.

Zaznaczamy, które programy mają polski interfejs. Ponadto wyliczamy zaawansowane i specjalistyczne funkcje cenione przez wymagających użytkowników.

Nero 6.6.0.0 Reloaded

Nero 6.6.x Reloaded - za pomocą modułu StartSmart 2 uzyskasz dostęp do wszystkich aplikacji pakietu.

Nero 6.6.x Reloaded - za pomocą modułu StartSmart 2 uzyskasz dostęp do wszystkich aplikacji pakietu.

Nero, niekoronowany cesarz wśród programów nagrywających, powrócił w nowej szacie. Pakiet Reloaded zawiera narzędzia potrzebne do zapisu wszelkiego rodzaju materiału na krążki CD i DVD. Sterowanie kombajnem odbywa się za pomocą barwnego modułu StartSmart 2, który dzieli wszystkie zadania na sześć kategorii (np. dane, audio, wideo, kopiowanie). Główna spośród 17 aplikacji zestawu to Nero Burning ROM. Służy do nagrywania kompilacji danych, audio i mieszanych (dane i muzyka), a także do kopiowania płyt i tworzenia plików obrazu (odczyt w formatach NRG i ISO, zapis w formacie NRG). Pomaga sporządzać startowe płyty CD i nośniki hybrydowe (PC/Mac). Obsługuje nośniki wielokrotnego zapisu, a sterownik InCD pozwala z nich korzystać niczym z dyskietki (zapis pakietowy). W trybie kopiowania może odczytywać oryginał w trybie RAW, uwzględniając dane subkanałowe, a także zapisywać uszkodzone sektory. Mniej doświadczeni użytkownicy mają do dyspozycji moduł Nero Express - asystent tego programu prowadzi krok po kroku do gotowej płyty CD/DVD. Ogromną zaletą pakietu Nero jest obsługa bardzo wielu formatów. Tworzy płyty jedno- i wielosesyjne, dane i muzykę zapisuje jako krążek Mixed Mode lub CD Extra. Jest możliwość zweryfikowania nagranych danych, a w wersji 6.6.x również materiału audio. Jako jedyna z omawianych aplikacji Nero pozwala zapisywać nie tylko nośniki CD, lecz również płyty DVD ponad ich nominalną pojemność. W najnowszej wersji 6.6.x oferuje możliwość nagrania krótszego obszaru końcowego płyty (tzw. obszaru leadout). Dzięki temu przyspieszysz nagrywanie, a ponadto wygospodarujesz ok. 12 MB na nośniku. Przeglądarka plików wyświetla ukryte pliki i foldery. Dodatkowo moduł audio umożliwia przechwytywanie ścieżek dźwiękowych z płyt Audio CD i konwertowanie ich na inne formaty, np. MP3, MP3 PRO, WAV, Nero Digital Audio i WMA (do niektórych są wymagane płatne wtyczki). Podczas wypalania krążków audio można stosować filtry (np. wyrównywania poziomu głośności ścieżek, korektora graficznego, usuwania szumów i trzasków), a także wyciszać utwory i tworzyć płynne przejścia między ścieżkami. Nero dysponuje ponadto oddzielnym edytorem ścieżek dźwiękowych (Nero Wave Editor) i mikserem Nero SoundTrax do nagrywania materiału audio, nakładania na siebie ścieżek i wstawiania efektów. Wbudowane kreatory znacznie upraszczają przechwytywanie sygnału audio z zewnętrznych źródeł, takich jak magnetofon kasetowy czy gramofon.

Sekcja wideo udostępnia m.in. program NeroVision Express 3 - narzędzie do montażu materiału filmowego, a także authoringu DVD. Za jego pomocą można m.in. edytować sekwencje wideo, opatrywać je efektami, przechwytywać sygnał wideo z zewnętrznych źródeł (np. kamera wideo lub odbiornik telewizyjny) na twardy dysk, tworzyć pokazy slajdów z podkładem dźwiękowym i zgrywać gotowy materiał na płyty w formacie VCD, SVCD lub mini-DVD. Moduł Nero Recode 2 pozwala zgrywać materiał z płyt DVD niezabezpieczonych przed kopiowaniem i poddawać go dalszej obróbce - m.in. kopiować na nośniki mniejszej pojemności (DVD9 na DVD5), usuwać niechciane elementy (napisy, ścieżki dźwiękowe czy fragmenty filmu) i konwertować na format Nero Digital (MPEG-4). Pakiet zapewnia aplikacje Nero Media Player i Nero ShowTime do odtwarzania materiału audio i wideo. Nowy program Nero MediaHome pozwala dzielić się swoimi zasobami multimedialnymi z innymi użytkownikami sieci.

Opisywana edycja Reloaded została wzbogacona o sekcję Foto. Zawiera dwie aplikacje - Nero PhotoSnap i Nero PhotoSnap Viewer. Pierwsza to prosty fotoedytor zapewniający podstawowe funkcje edycji obrazków - m.in. korekty histogramu, balansu barw, jasności i kontrastu, przycinania, wyostrzania, obracania, usuwania efektu czerwonych oczu, tworzenia negatywu i odcieni szarości. PhotoSnap Viewer to skromna przeglądarka obrazków. Potrafi odczytywać informacje w standardzie EXIF. Obie aplikacje obsługują format JPEG 2000.

Oprócz przedstawionych powyżej Nero 6.6 Reloaded daje do dyspozycji programy do zautomatyzowanego archiwizowania danych (Nero BackItUp) i projektowania okładek (Nero Cover Designer), emulator napędów Nero ImageDrive (maksymalnie dwa napędy), a także trzy narzędzia diagnostyczne.Wersja pakietu dostępna w momencie przygotowania materiału nie doczekała się jeszcze całkowitego spolszczenia, jednak należy oczekiwać, że producent nadrobi to w jednej z najbliższych edycji.

Nero 6.6.0.0 Reloaded

Ocena łączna: Bardzo rozbudowany, kompleksowy pakiet nagrywający dla każdego. Interfejs dla początkujących i zaawansowanych użytkowników.

Zalety

  • niezwykła uniwersalność i możliwości
  • obsługa wielu formatów
  • bezpłatna aktualizacja dla użytkowników wersji 6.x
Wady

  • niepełne spolszczenie
  • ogromna liczba aplikacji
Pinnacle Instant CD/DVD 8.3.0.3

Pinnacle Instant CD/DVD to bardzo rozbudowany pakiet. Poszczególne zadania przywołuje się z centralnego modułu Instant CD/DVD Starter. Większość z nich realizuje się ręcznie lub za pomocą wygodnego kreatora. Płyty z danymi nagrywa się w trybie DAO lub TAO. Jest możliwość zapisu jedno- i wielosesyjnego. Można wybrać system plików (poziom ISO, rozszerzenie Joliet i sterownik UDF). Program nie weryfikuje nagranego materiału, pozwala za to sporządzać płyty startowe. Dopuszcza nośniki wielokrotnego zapisu (kasowanie szybkie i gruntowne), potrafi tworzyć i nagrywać pliki obrazu w formatach PDI i ISO. Chcąc nagrać płytę Audio CD, możesz użyć plików dźwiękowych na dysku (formaty WAV, MP3 i WMA), przejąć utwory z innej płyty kompaktowej lub przechwycić sygnał dźwiękowy z zewnętrznego źródła. Możesz zmienić przerwy między utworami i opatrzyć je informacjami CD TEXT. Jednak nie wyrównasz poziomu ich głośności ani nie zastosujesz filtrów. Płyty mieszane aplikacja tworzy tylko w standardzie Mixed Mode. Moduł Pinnacle Expression pozwala tworzyć płyty z materiałem foto i wideo. Możesz przechwytywać sygnał wideo z zewnętrznego źródła lub wykorzystać materiały zgromadzone na dysku - filmy AVI lub MPEG albo fotografie w formacie BMP, JPG, TIF i kilku innych. Przygotowane zasoby nagrasz na płytę w standardzie VCD, SVCD lub DVD. Pakiet dysponuje wewnętrznymi odtwarzaczami audio i wideo. Kopiowanie odbywa się konwencjonalnie lub w trybie RAW. Na życzenie InstantCopy ignoruje błędy odczytu i naprawia dane subkanałowe. InstantWrite zapewnia zapis pakietowy, a InstantBackup pomaga w automatycznym archiwizowaniu zasobów dyskowych.

W wersji 8 próżno szukać emulatora wirtualnych napędów InstantDisc.

Pinnacle Instant CD/DVD 8.3.0.3

Ocena łączna: Bardzo funkcjonalny pakiet dla początkujących i zaawansowanych użytkowników.

Zalety

  • duży zakres możliwości
  • tryb kreatora i zaawansowany
Wady

  • brak polskojęzycznego interfejsu
  • nie ma emulatora napędów
  • denerwujące przypomnienia o rejestracji


Zobacz również