Wyskakujące menu bez bólu

Wyskakujące menu bez bólu Fireworks 4 tworzy skrypty Java za ciebie

Wyskakujące menu bez bólu Fireworks 4 tworzy skrypty Java za ciebie

Projektant-smakosz lubi zagarniać całą przestrzeń twego monitora dla swojego dzieła. Taka strona WWW może się przewijać w nieskończoność. Ale to nie znaczy, że twoi goście będą chcieli to robić. Wyskakujące menu (pop-up menu) są jedną z metod upakowania dużej ilości informacji na małej przestrzeni. Kiedy odwiedzający twoją stronę najedzie myszką na przycisk, uzyska dostęp do nowej grupy odnośników lub przycisków ukrytych pod dodanym, lecz ukrytym menu.

Wyskakujące menu mogą także poprawić interakcję użytkownika, pozwalając mu na szybkie przeskoczenie do wybranej strony. Powiedzmy, że tworzysz stronę dotyczącą odżywiania, przedstawiającą "piramidę żywnościową". Utworzyłeś już sześć przycisków reprezentujących poszczególne grupy żywności. Kiedy kursor gościa najedzie na któryś z przycisków, np. Zbożowe, pojawi się menu z dodatkowymi wyborami, takimi jak Ryż lub Makaron. Odwiedzający może wybrać pozycję z listy i przenieść się bezpośrednio do wybranej strony.

Macromedia Fireworks ( www.macromedia.com) ułatwia tworzenie wyskakujących menu. Wybierasz obrazek dla przycisku, a Fireworks automatycznie tworzy i eksportuje skrypt Javy, który uruchamia przycisk. W trzech prostych krokach możesz stworzyć przy użyciu Fireworks 4 działający interfejs strony z oszczędzającymi przestrzeń wyskakującymi menu.

1 Gorące punkty.

Aby stworzyć menu wyskakujące, musisz najpierw dodać "gorący punkt" do twego głównego przycisku. Ten interaktywny element będzie swego rodzaju cynglem. Teraz pokażemy, jak dodać sześć punktów do fikcyjnej witryny.

Wybierz narzędzie Rectangle i utwórz sześć prostokątów, które będą twoimi przyciskami. Za pomocą narzędzia tekstowego dodaj do nich opisy: Fat, Oil & Sweets; Dairy; Meat; Vegetable; Fruit i Grain (<font color="red">A). Dokładne instrukcje użycia narzędzi Rectangle i Text znajdziesz pod adresem: www.macworld.com/2001/03/howto/fireworksbutton.html.

Połącz każdy z opisów z odpowiadającym mu prostokątem. Klikaj na opis i prostokąt z przyciśniętym klawiszem Shift. Następnie z menu Modify wybierz Group. Kliknij na tło, aby pozbyć się zaznaczenia. Czynność powtórz dla każdego z przycisków.

Zaznacz wszystkie sześć przycisków trzymając Shift przy użyciu narzędzia Pointer. Wybierz Insert:Hotspot z głównego menu Fireworks. W pojawiającym się oknie będziesz mógł wybrać, czy chcesz uzyskać jeden duży "gorący punkt", czy może wielokrotny. Kliknij na Multiple (wielokrotny). Masz teraz sześć "spustów" o rozmiarach identycznych z rozmiarami przycisków. (<font color="red">B) Kliknij raz w tło, aby je odznaczyć.

2 Dodawanie menu wyskakującego.

Po stworzeniu sześciu "gorących punktów" możesz dodać teraz do każdego z nich "wyskakujące menu".

Zaznacz "gorący punkt" przycisku Grain i wybierz Insert: Pop-Up Menu z paska menu. W oknie Set Up wpisz pierwszą pozycję dla menu, tutaj Bread, w polu tekstowym, a następnie dodaj łącze w polu Link - here it's bread.html. Aby dodać do listy, kliknij na ikonkę + (<font color="red">A).

Teraz dodaj dodatkowe opcje do menu Bread. Wpisz Wheat, dopisz odsyłacz (tutaj bread/wheat.html) oraz kliknij na ikonkę +. Mając podświetlone menu Wheat, kliknij na ikonkę Create Menu (<font color="red">B), aby utworzyć podmenu dla Bread. Wheat będzie wcięte poniżej Bread. Wpisz White, dodaj bread/white.html i kliknij na +. Aby przesunąć do góry pozycję w hierarchii, użyj Promote Menu (<font color="red">C).


Zobacz również