Wyszukiwarka i okolice

Google to nie tylko wyszukiwarka stron internetowych. Nowe projekty, takie jak Google Maps czy Google Base mogą odmienić oblicze Internetu. Konkurencja pozostaje w tyle, chociaż niedaleko.

Google to nie tylko wyszukiwarka stron internetowych. Nowe projekty, takie jak Google Maps czy Google Base mogą odmienić oblicze Internetu. Konkurencja pozostaje w tyle, chociaż niedaleko.

Google większości z nas kojarzy się przede wszystkim z najpopularniejszą wyszukiwarką świata. Niektórzy znają jeszcze pocztę Gmail, może także Google Desktop - aplikację do błyskawicznego przeszukiwania lokalnego komputera. Tymczasem firma Google tworzy i testuje ogromną liczbę nowych produktów, niektórych absolutnie rewolucyjnych - przynajmniej w założeniu. Co pichcą programiści Google? Najwięcej informacji o nowych projektach znajdziesz na stronie http://labs.google.com . Warto przyjrzeć się im bliżej, a może także porównać z konkurencyjnymi propozycjami.

Serwisy Google Maps i Google Local oferują niezwykle szczegółowe zdjęcia satelitarne.

Serwisy Google Maps i Google Local oferują niezwykle szczegółowe zdjęcia satelitarne.

Przy pierwszym spotkaniu z Google Labs największe wrażenie robi projekt Google Maps, pozwalający obejrzeć bardzo szczegółowe zdjęcia satelitarne każdego miejsca na Ziemi, a w wypadku Stanów Zjednoczonych - także mapę danego terenu. Specjaliści IT ekscytują się innym projektem: Google Base. To uniwersalna baza wszelkiego typu informacji, dostępna bezpłatnie dla wszystkich chętnych, do maksimum wykorzystująca możliwości języka XML: każdy wpis może mieć dowolną liczbę atrybutów, może także być ilustrowany przy użyciu zdjęcia lub grafiki. Firma nie udostępniła jeszcze biblioteki programistycznej, pozwalającej wykorzystać Google Base w innych projektach. Na taki krok zdecydowano się w wypadku Google Maps, co zaowocowało powstaniem wielu interesujących serwisów, oferujących niespotykane dotąd funkcje, wykorzystujące zdjęcia satelitarne z programu. Jeśli zostanie udostępniona biblioteka narzędzi programistycznych do komunikowania się z Google Base, może zmienić się całkowicie sposób tworzenia stron internetowych. Po co walczyć z PHP i MySQL, skoro wszelkie informacje można przechować w Google Base? To przyszłość, jednak nie tak odległa, jak może się wydawać.

Google Maps

http://maps.google.com

Przeszukiwanie grup dyskusyjnych działa podobnie, jak podstawowa wyszukiwarka Google.

Przeszukiwanie grup dyskusyjnych działa podobnie, jak podstawowa wyszukiwarka Google.

Serwis Google Maps służy do wyszukiwania map, a przede wszystkim zdjęć satelitarnych dowolnego regionu świata. Zdjęcia udostępniane przez Google są naprawdę wysokiej jakości, wybrany fragment globu można dowolnie oddalać i przybliżać, przeważnie do poziomu szczegółowości odpowiadającego mapie topograficznej, czasem nawet większego - widać pojedyncze samochody i drzewa! Najlepszej jakości zdjęcia satelitarne obejmują obszar Stanów Zjednoczonych, ale zdjęcia Europy również są bardzo szczegółowe - na tyle, że coraz więcej osób wybierając się w podróż po starym kontynencie, drukuje nie tylko np. plan dojazdu do hotelu, ale także zdjęcie satelitarne okolicy. W znakomitej większości przypadków można zaznaczyć właściwy budynek. Poszukiwanie konkretnego miejsca za pomocą Google Maps nie musi oznaczać mozolnego klikania mapy. Można skorzystać ze zintegrowanej z serwisem wyszukiwarki, ale najłatwiej odnaleźć dany obszar, podając jego współrzędne geograficzne. Wystarczy wpisać na pasku wyszukiwania szerokość i długość geograficzną w formacie dziesiętnym, oddzielone spacją (szerokość północna jest wartością dodatnią, południowa - ujemną, podobnie długość wschodnia jest wartością dodatnią, zachodnia - ujemną). Możesz także wpisać współrzędne w tradycyjnym formacie, np. 52 08' N 21 19' E.

NASA World Wind

http://worldwind.arc.nasa.gov

NASA World Wind (zamieszczany już na naszych krążkach) to samodzielna aplikacja, zbliżona funkcjonalnie do Google Maps chociaż mniej szczegółowa). Zaletą programu jest możliwość pracy w trybie offline.

WW2D

http://ww2d.csoft.net

Google Alerts automatycznie informuje o możliwościach w wybranych dziedzinach.

Google Alerts automatycznie informuje o możliwościach w wybranych dziedzinach.

WW2D to jeszcze jedna samodzielna aplikacja, wyświetlająca zdjęcia satelitarne chyba nawet szybciej niż NASA World Wind. Program został napisany w języku Java i może być uruchomiony w dowolnym systemie operacyjnym.

Google Earth

http://earth.google.com

Google Earth to projekt podobny do wszystkich wyżej wymienionych. Jest to samodzielna aplikacja, dostępna do bezpłatnego pobrania ze strony projektu. W przeciwieństwie do Google Maps, Google Earth ma głównie charakter edukacyjny, a umożliwia nawet... obracanie trójwymiarowego modelu terenu.

Google Groups 2

http://groups.google.com

Grupy dyskusyjne to jedna z najstarszych usług dostępnych w Internecie. Jeszcze do niedawna korzystanie z nich wymagało użycia specjalnych programów, znajomości adresów serwerów i kilku sztuczek, pomagających w czytaniu i wysyłaniu wiadomości. Dzisiaj wystarczy sprawna obsługa przeglądarki internetowej. Polski internauta może znaleźć co najmniej kilka serwisów oferujących proste przeglądanie grup dyskusyjnych, w tym usługę Google Groups, która wyróżnia się udostępnieniem funkcji do tworzenia nowych grup dyskusyjnych i kilkoma potrzebnymi drobiazgami, jak np. ukrywanie powtarzających się części wiadomości (tzw. gruzu). Przydatne okazuje się także maskowanie części adresu e-mail użytkownika, dzięki czemu nie może być przechwycony przez roboty spamerów. Wyszukiwanie grup i tematów odbywa się błyskawicznie. Jeśli chcesz wysyłać wiadomości, konieczna będzie subskrypcja wybranych grup, co z kolei wymaga konta użytkownika (wystarczy np. konto pocztowe w Gmail). Założenie własnej grupy dyskusyjnej również nie jest problemem, pamiętajmy, że warto od razu zaprosić kilka osób do uczestnictwa.

www.gazeta.pl/usenet

http://www.gazeta.pl/usenet

Portal gazeta.pl udostępnia bardzo wygodną przeglądarkę polskich grup dyskusyjnych. Możesz również wysyłać własne wiadomości, ale wymaga to aktywnego konta w portalu gazeta.pl. Nie można tworzyć własnych grup, natomiast zaletą tego serwisu, zwłaszcza dla początkujących, jest łatwy dostęp do zasad netykiety, dzięki którym nawet żywiołowe dyskusje mają kulturalny przebieg.

Usenet Junkie 3.5.5

http://www.usenetjunkie.com

Ten program to jedna z wielu aplikacji do przeglądania grup dyskusyjnych i wysyłania wiadomości. Podstawową zaletą samodzielnej aplikacji jest możliwość dowolnego skonfigurowania i dopasowania jej do własnych potrzeb. Taką swobodę docenią zaawansowani użytkownicy, początkującym bardziej spodoba się prostota serwisów WWW udostępniających grupy dyskusyjne.

Google Alerts

http://www.google.com/alerts

Google Base to uniwersalna baza danych, zapowiedź prawdziwej rewolucji.

Google Base to uniwersalna baza danych, zapowiedź prawdziwej rewolucji.

Jeśli nie chcesz tracić czasu na przeglądanie wielu stron WWW w poszukiwaniu nowych wiadomości z interesujących dziedzin, możesz wypróbować usługę Google Alerts. Wystarczy podać zestaw słów kluczowych oraz adres e-mail, a Google regularnie będzie wysyłać informacje o nowościach w podanych kategoriach. Usługa jest bardzo prosta, a bywa przydatna, świetnie sprawdza się zwłaszcza jako uzupełnienie do wiadomości pochodzących z kanałów RSS. Może działać na dwa sposoby. Pierwszy ("News") wysyła powiadomienie, jeśli wśród pierwszych dziesięciu wyników wyszukiwania wg podanych słów pojawił się nowy tekst. Drugi sposób ("Web") związany jest z wysyłaniem powiadomienia, jeśli wśród pierwszych dwudziestu wyników wyszukiwania pojawiła się nowa strona internetowa. Informacje o nowych pozycjach w Google Alerts mogą być wysyłane w określonych przez użytkownika odstępach czasu, np. raz dziennie. W wypadku naprawdę gorących tematów warto ustawić opcję as-it-happens. Wówczas powiadomienia będą wysyłane, gdy tylko pojawi się coś nowego. Usługa Google Alerts ma wiele zalet, ale ma też wady. Jeśli subskrybujesz wiele alertów, łatwo o irytację, gdyż skrzynka pocztowa będzie zasypywana nowymi wiadomościami. Rozwiązaniem jest regularne odwiedzanie strony http://google.com/alerts i usuwanie niepotrzebnych pozycji.

Wiadomek

http://www.wiadomek.pl

Wiadomek to mały, bezpłatny program, związany z portalem gazeta.pl, który na pulpicie wyświetla okno z przeglądem najświeższych informacji, przede wszystkim krajowych. Można rozszerzyć działanie aplikacji, dodając nowe adresy kanałów RSS. Podobny program oferuje m.in. BBC ( http://news.bbc.co.uk/1/hi/help/3533099.stm ).

alerts.yahoo.com

http://alerts.yahoo.com

Podobną do Google Alerts usługę oferuje portal Yahoo. Tutaj również potrzebne jest konto użytkownika. Można wyselekcjonować interesujące kategorie wiadomości, ale usługa Yahoo jest nieco bardziej rozbudowana. Użytkownik może wybrać formę, w jakiej dostarczane będą wiadomości: przez e-mail, komunikator Yahoo Messenger, czy nawet wprost na pulpit za pomocą specjalnej aplikacji.


Zobacz również