Wzorcowe kino

Prezentujemy instalację nietypową, bo nie powstała ona w mieszkaniu, lecz sklepie. Założenia były następujące - stworzyć salę odsłuchową, gdzie w jak najlepszy sposób można zaprezentować walory sprzedawanych urządzeń audio i wideo. Takie miejsce musi być perfekcyjnie przygotowane pod względem akustycznym i stanowić rodzaj instalacji wzorcowej.

Prezentujemy instalację nietypową, bo nie powstała ona w mieszkaniu, lecz sklepie. Założenia były następujące - stworzyć salę odsłuchową, gdzie w jak najlepszy sposób można zaprezentować walory sprzedawanych urządzeń audio i wideo. Takie miejsce musi być perfekcyjnie przygotowane pod względem akustycznym i stanowić rodzaj instalacji wzorcowej.

1 Pomieszczenie

Sala odsłuchowa służy do prezentacji kina domowego oraz stereofonicznych zestawów audio.

Sala odsłuchowa służy do prezentacji kina domowego oraz stereofonicznych zestawów audio.

Najważniejsza decyzja była związana z kreacją akustyki. Wysokie pomieszczenie w którym miała powstać sala odsłuchowa, miało kształt prostokąta, z zabudowanym jednym z rogów, gdzie mieścił się podręczny warsztat. Po pomiarach i obliczeniach okazało się, że na jego akustykę ujemnie wpływa nie tyle zbyt duża wysokość , ile nieregularny kształt. Postanowiono więc wyburzyć warsztat i przywrócić pomieszczeniu regularne wymiary. Obniżenie sufitu za pomocą standardowych paneli byłoby nieskuteczne akustycznie, ponieważ niskie częstotliwości przechodzą przez nie bez trudu. Zdecydowano się na specjalną, profesjonalną izolację szwedzkiej firmy Ecophon. Wyroby tej firmy są nie tylko solidnie wykonane, ale również dopracowane stylistycznie. Podwieszany sufit - system Sombra - został obniżony o 50cm i podzielony na dwie strefy: jedną, usytuowaną bliżej ekranu, oraz drugą, obniżoną o dodatkowe 15cm - tu właśnie zamontowano projektor. Sufit musiał być czarny, ponieważ tego wymagają standardy wyświetlania w wysokiej klasy salach. Każdy inny kolor powodowałby zbyt wiele odbić, które wpływałyby na zabarwienie wyświetlanego obrazu.

2. Głośniki

Ekran projektora skrywa kurtyna.

Ekran projektora skrywa kurtyna.

Salę zaprojektowano tak, aby w dyskretny i nierzucający się w oczy sposób zintegrować w niej ze sobą trzy osobne systemy głośnikowe. Dwa zestawy kolumn zainstalowano na suficie. Obydwa oparte na należących do serii Ci głośnikach instalacyjnych firmy KEF. Pierwszy, pomimo małych rozmiarów, robi największe wrażenie - to system Ci50. Składa się z pięciu maleńkich głośników o średnicy 50 mm każdy i subwoofera. Ci50 są w istocie pomniejszonymi wersjami układu UNI-Q, z którego słynie firma KEF. Niezwykłość ich budowy polega na tym, że wewnątrz membrany średniotonowej umieszczono kopułkę wysokotonową, tworząc w ten sposób idealnie punktowe źródło dźwięku. Ma to dodatkowe zalety, w postaci zmniejszenia wymiarów zespołu - dwudrożny układ zajmuje tylko sześcian o boku 5 cm. Tak niewielkie głośniki nie są jednak w stanie przetworzyć tak ważnych w kinie domowym efektów niskotonowych. W komplecie znalazł się więc także, umieszczony nad podwieszonym sufitem, subwoofer. Poza tym w pomieszczeniu zainstalowano większy system głośnikowy oparty na głośnikach Ci200.2 QR (efektowe) oraz elektrycznie opuszczanych Ci200.2 QT (przednie i centralny). Te ostatnie wysuwają się z sufitu w momencie, kiedy na ich wejściu pojawi się sygnał.

Oprócz tych dwóch kompletów ukrytych głośników, w sali znalazł się klasyczny system kolumn reprezentowany przez zaawansowane konstrukcje KEF-a z serii Reference i iQ. Przód obsługują dwa majestatyczne "flagowce" Reference 207, zaś kanał centralny Reference 204c. Współpracuje z nimi potężny subwoofer KEF PSW5000, z 380-mm głośnikiem, 1000-watowym wzmacniaczem i punktem odcięcia na poziomie 16 Hz. Ciekawie zaprojektowano rozkład kolumn surround z serii iQ. Z  tyłu ustawiono dwie kolumny iQ1 (klasyczne monitory), zaś po bokach dwa głośniki dipolowe iQ8ds (zapewniające bardziej rozproszone brzmienie).

3 Sprzęt

Majestatyczne kolumny kef Reference.

Majestatyczne kolumny kef Reference.

W instalacji wykorzystano "flagowy" system brytyjskiej firmy Arcam znanej koneserom brzmienia - odtwarzacz DVD FMJ DV29, przedwzmacniacz/procesor dźwięku FMJ AV8 oraz siedmiokanałową końcówkę mocy FMJ P7. Najważniejsze pytanie dotyczyło tego, w jakim standardzie przygotować salę: 5.1, 6.1, a może 7.1? Dla muzyki najlepszy wydawał się 5.1, dla kina lepszy był 6.1, jednak to co potrafi dobrze zestrojony system 7.1, nie potrafi żaden inny zestaw... Problem z 7.1, szczególnie jeśli chcielibyśmy się trzymać specyfikacji THX, dotyczy jednak muzyki - o ile w filmie mocno rozproszony dźwięk z czterech dipoli surround jest pożądany, o tyle przy muzyce nie zdaje egzaminu. Studia Lucasa przygotowały więc jej usprawnienie w postaci THX Ultra2. Polega ono na tym, że z tyłu dość blisko siebie umieszczone są dwa klasyczne głośniki, które przy muzyce pracują jako jeden kanał tylny, zaś w kinie jako dwa osobne - i tak skonfigurowano opisywany przez nas system. Żeby jednak wszystko działało poprawnie, zdecydowano się wykorzystać elementy opatrzone właśnie tym certyfikatem - a system Arcama taki ma.

4 Ekran

Zestaw arcama ma certyfikat THX Ultra2.

Zestaw arcama ma certyfikat THX Ultra2.

Projektor wybrano po długich poszukiwaniach - miał być nie za drogi, a przy tym jak najlepszy. Model Optoma H78 ma bardzo wysoką jasność, na poziomie 1000 ANSI lumenów, i kontrast 3000:1. Wyposażony jest w najnowszy chip DLP DMD HD2+ firmy Texas Instruments, który dzięki rozdzielczości 1280 x 720 umożliwia wyświetlanie także materiału w standardzie HD. Sygnał z odtwarzacza doprowadzono łączem HDMI (kablem Wireworld Starlight), jednak nie zrezygnowano z innych rodzajów połączeń ( komponentowe, S-Video i kompozyt), po to, żeby można było łatwo podłączać urządzenia bez cyfrowych wyjść wideo. Obraz z projektora jest wyświetlany na ekranie Stewart Luxus DeLuxe Screen Wall o wymiarach 183 x 154 cm.

Podsumowanie

Opisywana sala odsłuchowa gwarantuje dobre warunki zarówno do odsłuchów sprzętu stereo, jak i pokazów kina domowego. Jedyne poważne zastrzeżenie to zastosowanie projektora korzystającego z kontrowersyjnej technologii DLP. Istnieje bowiem obawa, że klient sklepu (wrażliwy na tzw. efekt tęczy) po pokazie działania kina domowego skutecznie się zniechęci...

PROJEKT I WYKONANIE: Nautilus, http://www.nautilus.net.pl

Założenia

Przystępując do projektowania nowej sali odsłuchowej, właściciel krakowskiego salonu audio-wideo Nautilus miał problem - jak połączyć w możliwie bezbolesny sposób zarówno możliwości odsłuchu dla audiofili-tradycjonalistów poszukujących zestawów stereo, jak i fanów kina domowego.

Akustyka

Problem z salami uniwersalnymi polega na właściwym dobraniu czasu pogłosu - w kinie domowym powinien być mniejszy i mieć inaczej rozłożone punkty odbić i pochłaniania, niż przy odsłuchach stereo. W tym przypadku wybrnięto z tego w niekonwencjonalny sposób, który jednak się sprawdził: materiałem izolującym pokryto przednią i tylną ścianę, zaś boczne pomalowano jedynie strukturalną farbą akrylową.

Dzięki temu pogłos ma właściwą długość. Także przednia ściana pomieszczenia pełni podwójną rolę. Została ona odsunięta od ściany właściwej o 80 cm, dzięki czemu można było wbudować w nią półki na sprzęt, zaś pod ekranem umieścić subwoofer. "Oczyściło" to salę i pozwoliło na łatwiejsze operowanie nowymi urządzeniami. Przed ekranem postawiono półokrągły podest, na którym umieszcza się stoliki z testowanymi urządzeniami. Zamiana sali kinowej na salon stereo sprowadza się więc tylko do wniesienia stolika i sprzętu. Aby nie rozpraszać słuchaczy, ekran jest zasłaniany zasłonkami.

Okablowanie

Do połączenia kolumn ze wzmacniaczem użyto okablowania Wireworld: przednie i centralny - Gold Eclipse, tylne - Equinox. Żeby ułatwić podłączanie urządzeń, wszystkie przewody zbiegają się w jednym miejscu, na płycie z gniazdami WBT w oprawach Gyro. Podobne gniazda umieszczono na kolumnach głośnikowych. W rynience biegnącej w podłodze poprowadzono komplet przewodów audio i wideo. Dostęp do nich jest bardzo łatwy dzięki puszce przyłączeniowej, również umieszczonej w podłodze - za kanapą.

Zastosowany sprzęt:

Projektor Optoma H78 ok. 20 000 zł

Kolumny

Zestaw 1:

2 x KEF Reference 207, Reference 204c, KEF PSW5000, 2 x iQ8ds, 2 x iQ1 ok. 84 000 zł

Zestaw 2:

2 x Ci200.2 QR, 3 x Ci200.2 QT ok. 8000 zł

Zestaw 3:

5 x Ci50, PSW 100.2 ok. 3000 zł

Odtwarzacz DVD

Arcam FMJ DV29 ok. 10 000 zł

Przedwzmacniacz

Arcam FMJ AV8 ok. 22 000 zł

Końowki mocy

Arcam FMJ P7 ok. 19 000 zł

Razem: ok. 166 000 zł


Zobacz również