Xerox DocuColor 12 i DocuColor 3535

Drukarko-kopiarki z serii DocuColor są przeznaczone dla większych firm, które wymagają funkcji szybkiego drukowania dużej ilości dokumentów w kolorze. Choć mogłoby się wydawać, że są one wykorzystywane głównie do prac biurowych - nie jest to prawda. digit przedstawia dwa laserowe urządzenia drukujące z serii DocuColor - 12 i 3535, przeznaczone dla firm graficznych i punktów usługowych.

Drukarko-kopiarki z serii DocuColor są przeznaczone dla większych firm, które wymagają funkcji szybkiego drukowania dużej ilości dokumentów w kolorze. Choć mogłoby się wydawać, że są one wykorzystywane głównie do prac biurowych - nie jest to prawda. digit przedstawia dwa laserowe urządzenia drukujące z serii DocuColor - 12 i 3535, przeznaczone dla firm graficznych i punktów usługowych.

Oba urządzenia można wykorzystać do druku wizytówek, zaproszeń i innych dokumentów spersonalizowanych, a także do wykonywania odbitek próbnych. DocuColor 12 pozwala na drukowanie 12,5 kolorowych bądź 50 czarno-białych stron A4 na minutę z rozdzielczością 600 dpi. Nowszy model, DocuColor 3535 drukuje 35 stron na minutę niezależnie od tego, czy strony są kolorowe, czy też czarno-białe. Maksymalny rozmiar arkusza papieru to 385 x 403 mm. Zapewniono także prostą drogę papieru, dzięki czemu można stosować nośniki o większej grubości, nawet do 250 g/m<sup>2</sup>. Do obu urządzeń można dokupić dodatkowe moduły, takie jak podajniki o dużej pojemności, podajnik kopert, stół edycyjny lub zszywacz.

Wbudowany moduł skanowania wykorzystuje sterownik Fiery TWAIN i pozwala na zapisywanie gotowych skanów w formacie TIFF, JPEG i PDF. Skanowanie odbywa się z maksymalną rozdzielczością 600 x 600 dpi. Zeskanowane materiały można od razu drukować (dzięki czemu mamy do dyspozycji wydajną kopiarkę), jak i przekazać do dalszej obróbki na innym komputerze. Co ciekawe, możliwe jest także skanowanie dokumentów bezpośrednio do skrzynki pocztowej. Skanowanie można wykonywać nawet w czasie drukowania innych materiałów.

Do urządzenia DocuColor 12 dostępna jest szeroka gama kontrolerów, takich jak EFI Fiery X 12, EFI Fiery XP 12 oraz Splash G 610. Pierwszy z kontrolerów jest przeznaczony raczej dla zastosowań biurowych i zapewnia funkcje pozwalające na efektywne drukowanie dokumentów i zarządzanie kolejkami wydruku. Wersja XP 12 kontrolera powinna wzbudzić zainteresowanie osób zajmujących się projektowaniem i grafikę.

Kontroler XP 12 zapewnia m.in. wydajny RIP drukarkowy oraz rozbudowane funkcje ekspozycji Doc-Builder Pro. Oba kontrolery są oparte na komputerach z procesorem Intel. Z kolei kontroler Splash G 610/640, oparty na Macintoshu, jest rozwiązaniem przeznaczonym głównie dla dużych studiów graficznych i reklamowych. W przypadku modelu DocuColor 3535 dostępne są cztery różne kontrolery trzech firm: Fiery DC3535, Fiery EX3535, Creo Spire CXP3535 i Splash G3535. Każdy z nich zapewnia inne funkcje, które można dobrać w zależności od potrzeb danej firmy.

Oba przedstawiane urządzenia nie są typowymi drukarkami i składają się z dwóch podstawowych modułów - mechanicznej części odpowiedzialnej za drukowanie i skanowanie oraz kontrolera, które pełni funkcję RIP-a. Oznacza to, że nabywca może dostosować konfigurację i wyposażenie urządzenia do własnych potrzeb. Cena DocuColor 12 mieści się w zakresie od 98 000 do 195 000 zł netto, natomiast DocuColor 3535 kosztuje od 126 000 do 198 000 zł netto.

Przedstawiane urządzenia z serii DocuColor z pewnością nie są tanie, ale coraz częściej można napotkać je w agencjach reklamowych, zakładach drukarskich i studiach graficznych. Jest to zasługa ich bardzo dobrej jakości koloru i dużej szybkości pracy. Spełniają one większość potrzeb grafików. Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia należy skontaktować się z dystrybutorem, który pomoże wybrać właściwą konfigurację.

produkt: DocuColor 12 i DocuColor 3535

producent: Xerox, http://www.xerox.pl

cena netto: 98 000 - 195 000 zł; 126 000 - 198 000 zł

konkurenci: brak

kontakt: Zakłady Artystyczne ART, http://www.art.com.pl

za:

Wysoka jakość druku, szybkość, funkcja skanowania, duże możliwości konfiguracji.

przeciw:

Dość wysoka cena.


Zobacz również