Z kasety wideo na płytę DVD

Gdzieś w twoim domu lub na strychu znajduje się pudło ze starymi kasetami wideo, na których nagrywałeś amatorskie filmy, śluby i narodziny dziecka za pomocą potężnej kamery analogowej. Choć nie oglądałeś tych kaset od dawna, pewnie przyszła ci do głowy myśl, aby przerzucić te nagrania na komputer i nagrać na płycie DVD. digiś pomoże ci w wykonaniu tej operacji.

Gdzieś w twoim domu lub na strychu znajduje się pudło ze starymi kasetami wideo, na których nagrywałeś amatorskie filmy, śluby i narodziny dziecka za pomocą potężnej kamery analogowej. Choć nie oglądałeś tych kaset od dawna, pewnie przyszła ci do głowy myśl, aby przerzucić te nagrania na komputer i nagrać na płycie DVD. digiś pomoże ci w wykonaniu tej operacji.

Nieużywane kasety wideo szybko się starzeją. Ciepło, wilgotność i kurz mogą doprowadzić do utraty cennych wspomnień. Aby je utrwalić dla przyszłych pokoleń, wystarczy Macintosh z pakietem oprogramowania iLife, nagrywarka DVD oraz kilka wolnych wieczorów.

Po przeniesieniu filmów wideo na komputer możesz poddać je edycji, dodać tytuły, muzykę i głos narratora, utworzyć menu, a następnie nagrać na płytach DVD kopie filmu dla wszystkich członków rodziny.

Przygotowanie sprzętu

Przeniesienie nagrań wideo ze starej kasety wideo na komputer wymaga użycia urządzenia pozwalającego na konwersję sygnału analogowego na dane cyfrowe, które będzie można wykorzystać w programie iMovie. Poniżej przedstawiamy listę niezbędnego sprzętu.

Właściwe połączenie

Właściwe połączenie

Magnetowid Oczywiście największą rolę odgrywa magnetowid lub kamera wideo, które potrafią odtworzyć stare kasety. Jeżeli posiadane urządzenia zaczyna wykazywać objawy starzenia (na przykład zła jakość obrazu lub problemy z ustawieniem głowicy), warto rozważyć kupno nowego magnetowidu. Nie jest to wielki wydatek, ale pozwoli znacznie podnieść jakość dźwięku i obrazu. Jeśli to możliwe, warto użyć magnetowidu z wyjściem S-Video.

Jest to trochę droższe rozwiązanie, ale zapewnia ostrzejszy obraz niż magnetowid z wyjściem composite.

Jeśli nagrania znajdują się na kasetach w przestarzałym formacie (na przykład Betamax), warto poszukać studia, które dysponuje odpowiednim sprzętem i może dokonać przeniesienia materiału wideo na kasety MiniDV lub bezpośrednio na płyty DVD. Czasami też można znaleźć stare urządzenia na aukcjach internetowych (takich jak Allegro), ale zwykle skórka nie jest warta wyprawki.

Digitalizator Niezbędne jest urządzenie, za pomocą którego można przekształcić sygnał anologowy z magnetowidu lub kamery wideo do postaci danych cyfrowych. Dostępne są dwie opcje - można użyć kamery MiniDV lub specjalnej przejściówki.

Większość nowoczesnych kamer wideo MiniDV obsługuje tryb "pass-through", który przekształca dane analogowe na cyfrowe i kieruje je do złącza FireWire, a następnie do komputera (patrz ramka "Właściwe połączenie").

Więcej informacji na temat tego trybu i sposobu jego ustawienia można znaleźć w instrukcji obsługi kamery.

Jeśli posiadana kamera MiniDV nie obsługuje trybu "pass-through", można po prostu skopiować stare kasety na taśmę MiniDV, a następnie przenieść materiał do komputera.

Ten proces wymaga jednak sporo czasu, ale umożliwia wybór scen, które zostaną zaimportowane. Oprócz tego tworzona jest biblioteka nagrań w formie cyfrowej, z której można skorzystać w późniejszym okresie.

Druga opcja wymaga zakupu specjalnego konwertera, który umożliwi digitalizację danych.

Zwykle jest to również znacznie tańsze rozwiązanie niż zakup cyfrowej kamery wideo.

Dodatkowy dysk twardy Oczywiście należy przygotować miejsce do przechowywania filmów. Cyfrowy materiał wideo wymaga zwykle około 200 MB na każdą minutę.

Innymi słowy, aby przenieść godzinny film, potrzebne jest co najmniej 12 GB wolnego miejsca. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowego dysku twardego (wewnętrznego lub zewnętrznego) o pojemności 200 GB, który zapewni wystarczająco dużo miejsca na wiele projektów wideo.


Zobacz również