Z komputera na ścianę

W pracy grafika często zachodzi konieczność pokazania dzieła większemu audytorium. Naturalna więc staje się potrzeba skorzystania z projektora. Tych urządzeń na rynku jest wiele, ale wybór wcale nie jest prosty.

W pracy grafika często zachodzi konieczność pokazania dzieła większemu audytorium. Naturalna więc staje się potrzeba skorzystania z projektora. Tych urządzeń na rynku jest wiele, ale wybór wcale nie jest prosty.

Dzięki projektorom możemy pokazać większej grupie osób kilka wersji wykonanej pracy graficznej, zaprojektowanej strony internetowej czy też wyświetlić zmontowany film.

Ceny projektorów zdecydowanie spadły w ostatnich latach. Urządzenia, które kosztowały 20 tys. zł, dziś można kupić nawet czterokrotnie taniej. Spadek cen sprawił, że projektory stały się urządzeniami dostępnymi dla prywatnych odbiorców czy małych firm. Powstało też wiele modeli na tyle miniaturowych, że można je schować nawet do kieszeni. Natomiast wielkość sprzedaży w Polsce wciąż nie jest zadowalająca, tak przynajmniej twierdzą dystrybutorzy.

Parametrów moc

Rozdzielczośći wideo

Rozdzielczośći wideo

Wybór właściwego projektora nie jest łatwy ze względu na ilość parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę. Jednym z podstawowych jest rozdzielczość. Mimo że w rzeczywistości określana jest w pikselach, to przyjęło się jej literowe określenie (opisy poszczególnych oznaczeń prezentujemy w tabelce poniżej). Oznaczenia literowe są łatwiejsze do zapamiętania niż liczbowe (przynajmniej dla osób, które nie miały wiele do czynienia z komputerowymi rozdzielczościami), ale ich wzajemne podobieństwo powoduje, że łatwo się pomylić. Oczywiście najlepiej, gdy projektor ma tę samą rozdzielczość co wyświetlany przez niego obraz, nie zawsze jednak jest to możliwe. Niedopasowanie rozdzielczości wiąże się często z pewną utratą jakości wyświetlanego obrazu.

Kolejnym ważnym parametrem jest jasność wyświetlanego obrazu. Im bardziej oświetlone jest pomieszczenie, w którym będziemy wyświetlać obraz, tym większą jasność powinien mieć projektor. Wyświetlany obraz z reguły najjaśniejszy jest w centrum, na obrzeżach zaś trochę ciemniejszy. Standardowo jasność wyrażana jest w ANSI lumenach - zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Narodowego Instytutu Standaryzacyjnego, obraz, na którym wykonywany jest pomiar, dzielony jest na 9 obszarów i w każdym wyliczana jest jasność podawana w lumenach. Następnie wyciągana jest średnia i podawana już w ANSI lumenach. Niektórzy producenci nie do końca są uczciwi, podając jako jasność swoich projektorów nie średnią, ale najwyższą osiąganą wartość (opisują ten parametr jako lumeny, a nie ANSI lumeny). Zdarza się więc, że producent określa jasność projektora na 1200 lumenów, chociaż jego rzeczywista jasność wynosi 1000 ANSI lumenów.

HP Digital Projector MP3200

HP Digital Projector MP3200

O zastosowaniu projektora zadecydować mogą także gniazda wejścia sygnału wideo. Producenci starają się, by ich urządzenia były uniwersalne, więc oprócz standardowych komputerowych gniazd VGA i DVI montują gniazda analogowe Composite (RCA) i S-Video, a czasem występuje najbardziej zaawansowane gniazdo Component. Oczywiście są też gniazda, do których można podłączyć źródło dźwięku. Nie ma natomiast co liczyć na studyjną jakość dźwięku z wbudowanych w projektory głośników. Jeśli komuś zależy na profesjonalnym odtworzeniu, powinien zadbać o dodatkowy wzmacniacz i zewnętrzne kolumny.

Często o przeznaczeniu projektora decydować może jego waga.

Pod tym względem są one dostosowane do wymagań użytkowników - dla osób, które codziennie biegają z notebookiem i projektorem, dostępne są urządzenia o wadze poniżej 1 kg. Mają one oczywiście trochę gorsze parametry niż urządzenia stacjonarne, ale z reguły świetnie spełniają swoje zadanie. Waga projektorów przeznaczonych dla dużych sal i auli wynosi kilkadziesiąt kilogramów. Gwarantują za to najwyższą jasność i jakość prezentowanego obrazu.

LCD kontra DLP

Istnieją dwie technologie wyświetlania obrazu przez projektory: LCD i DLP.

W projektorze LCD znajdują się 3 prostokątne panele LCD (czerwony, zielony i niebieski), składające się z małych kryształów. Każdy kryształ odpowiada jednemu wyświetlanemu na ekranie pikselowi. W momencie gdy do każdego kryształu dociera impuls elektryczny, obraca się on przepuszczając pewną dawkę światła w stronę obiektywu. O tym jak mocno obróci się kryształ, decyduje ilość dostarczonego prądu (minimalna ilość światła przedostaje się zawsze, przez to projektory te są mniej trwałe). Matryce LCD produkują tylko dwie firmy na świecie - Epson i Sony - przy czym Sony podjęło ostatnio decyzję, że matryce LCD będzie już produkować wyłącznie na własny użytek. Epson stał się więc niejako monopolistą na tym rynku.

Od samego początku natomiast monopolistą w technologii DLP jest firma Texas Instruments. Zastosowane w niej moduły Digital Micromirror Device (DMD) składają się z setek mikrolusterek. Każde z nich umieszczone jest na specjalnych "zawiasach", które obracają lustrem (jedno lustro odpowiada za jeden piksel). Kąt nachylenia lustra wpływa na natężenie odbijanego światła (przez co tworzona jest skala szarości), może też być wyłączone, dzięki czemu otrzymamy idealną czerń, niemożliwą do uzyskania w projektorach LCD.


Zobacz również