Zabawa z aparatem

Cyfrografia już się u nas zadomowiła. Nie znaczy to jednak, że wszyscy fotografujemy sprzętem nowej generacji. A jeśli nawet mamy cyfrówkę, to czy wykorzystujemy lub przynajmniej potrafimy w pełni wykorzystać jej możliwości?

Cyfrografia już się u nas zadomowiła. Nie znaczy to jednak, że wszyscy fotografujemy sprzętem nowej generacji. A jeśli nawet mamy cyfrówkę, to czy wykorzystujemy lub przynajmniej potrafimy w pełni wykorzystać jej możliwości?

Negatywy i klasyczne aparaty ustępują miejsca na sklepowych półkach nowszym odpowiednikom. Zarówno cyfrówki, jak i współpracujące z nimi karty pamięci to także jeden z najczęściej kupowanych przedmiotów na internetowych aukcjach. Jeśli szukasz urządzenia do wykonywania zdjęć, pamiętaj, że inwestycja w sprzęt analogowy z punktu widzenia fotoamatora nie ma już właściwie większego sensu. Wybierz model cyfrowy. Jaki? To głównie zależy od grubości portfela.

Jeśli masz niedużo pieniędzy lub do nowej technologii podchodzisz jeszcze z pewną rezerwą, zacznij od taniego aparatu. Zachęcam do lektury najnowszego rankingu aparatów cyfrowych kosztujących poniżej 1000 złotych. Wśród nich znajdują się urządzenia, które powinny spełniać oczekiwania większości początkujących fotoamatorów. Znajdziesz między nimi takie, które pozwalają nawet na pewną kreatywność. Wśród dwunastu tanich cyfrówek są i prostsze w użyciu, na przykład dzięki wielu programom tematycznym, i takie, które określiliśmy jako mniej wygodne w obsłudze. Różna jest także jakość zdjęć rejestrowanych poszczególnymi aparatami.

Wybierając cyfrówkę, nie należy się kierować wyłącznie ceną czy podstawowymi parametrami, takimi jak rozdzielczość i wielkość zoomu. Pewne znaczenie może mieć także to, na jakim nośniku pamięci będziesz zapisywać zdjęcia.

Tych, którzy cyfrówkę już mają, zachęcamy do zainteresowania się coraz popularniejszym formatem RAW, bo może sprawić, że wykonywane przez nas zdjęcia staną się technicznie doskonalsze. Po przestawieniu cyfrówki na zapis plików w tym formacie można zarejestrować znacznie więcej informacji o obrazie, niż zawierają oszczędne, ale ograniczone "jotpegi". Należy jednak pamiętać, że tylko niektóre aparaty cyfrowe mogą zapisywać pliki w formacie RAW, będące dość specyficzną postacią elektronicznej fotografii. Niestety, raczej te, których cena przekracza kilka tysięcy. W dalszej części piszemy także o 40 bezpłatnych programach, których można użyć do edycji cyfrowych fotografii. W przeciwieństwie do rozbudowanego, ale drogiego Photoshopa spełniają one często tylko jedno edycyjne zadanie. Za to radzą sobie z nim bardzo dobrze.


Zobacz również