Zachować czy usunąć?

Profesjonalni fotoedytorzy oceniają nadesłane zdjęcia i radzą, jak ewentualnie można je poprawić. Jedynym warunkiem przyjęcia zdjęcia do rubryki jest to, by było ono w formie elektronicznej. Nadesłane zdjęcia ocenia Sławomir Krajewski, dyrektor artystyczny miesięcznika Digit.

Profesjonalni fotoedytorzy oceniają nadesłane zdjęcia i radzą, jak ewentualnie można je poprawić. Jedynym warunkiem przyjęcia zdjęcia do rubryki jest to, by było ono w formie elektronicznej. Nadesłane zdjęcia ocenia Sławomir Krajewski, dyrektor artystyczny miesięcznika Digit.

Skradinski Buk

Jacek Dudziński

Podróżując przez Chorwację zatrzymałem się nad wodospadami w Parku Narodowym nad rzeką Krka. Przesyłam zdjęcie zjawiska, które mnie zachwyciło - lej wodny, który cały czas wygląda tak samo. Miało to miejsce przy wodospadzie Skradinski Buk. Wspaniałe kształty, gra świateł na powierzchni wody oraz dynamika całej sceny sprawiają, że ta fotografia bardzo mi się podoba. Chciałem się podzielić moimi wrażeniami z Czytelnikami Zoom-a. Fotografowałem cyfrowym Nikonem Coolpix 995.

Sławek: Świetnie zaobserwowane zjawisko. Fantastyczny efekt daje skontrastowanie zimnego, pędzącego wiru, niesamowitego koloru i ciepłej, spokojnej wody. Zdjęciu nie zaszkodziłoby usunięcie gałęzi wchodzącej z lewej strony w kadr, a na przyszłość proponuję ciut szersze kadrowanie, by kompozycja miała więcej oddechu.

Werdykt: Zachowujemy

Dolina Kościeliska

Michał Gembicki

Nic nie przebije piękna polskich gór. Nie mogę powiedzieć nic więcej poza tym, że widok jaki ujrzałem w Dolinie Kościeliskiej po prostu mnie zachwycił. Postanowiłem go uwiecznić za pomocą aparatu. Był nim Fuji FinePix S300.

Sławek: Przykład doskonale zaobserwowanego kawałka przyrody. Temu zdjęciu praktycznie nic nie brakuje. Aby dopełnić dzieła warto obciąć kadr od dołu, by kompozycji nie zakłócały liście na brzegu kadru.

Werdykt: Zachowujemy, nagradzamy

Skoki

Agnieszka Adaszewska

Zdjęcia były zrobione podczas wycieczki w okolicach podwarszawskiej Góry Kalwarii. Temat został określony przed ich wykonaniem. Chciałam utrwalić moment wysokiego skoku. Interesujący jest też moim zdaniem wyraz twarzy skaczących - daleki od pozowania. Fotografie wykonałam aparatem Pentax Optio 555.

Sławek: Dwa zdjęcia z ciekawym pomysłem. Jedno z nich jednak już nie do uratowania, bowiem postać jest źle skadrowana. Przydałoby się więcej oddechu z przodu, a tu nie ma z czego wycinać. Druge zdjęcie wymaga jedynie delikatnej ingerencji w kadr, by z prawej strony zamknąć kompozycję drzewem.

Werdykt: Usuwamy chłopaka

kadrujemy dziewczynę

Wakacje w Turcji

Barbara Drągowska

W Kapadocji przed straganem z figurkami modlących się w tańcu Derwiszy zobaczyłam "drzewo życzeń"

- na gałęziach którego ludzie zawiązują wstążki i papierki z prośbami do Boga lub podziękowaniami za otrzymane łaski.

Sławek: Nie wiadomo co jest głównym motywem zdjęcia. Dwa drzewa - zielone i białe stanowią ciekawy kontrast i opowiadają jakąś historię. Na dole wyłaniają się figurki opowiadające drugą historię. Przestrzeń między górą a dołem sprawia, że oko błąka się od jednego tematu do drugiego.

Werdykt: Usuwamy

Koncert

Artur Stoncel

Zdjęcie przedstawia zespół grający klasyczną muzykę elektroniczną - Keller, Schonwalder i Broekhius. Wykonałem je podczas festiwalu Ricochet Gathering w Teatrze Jeleniogórskim we wrześniu br. Zdjęcie zrobiłem aparatem Canon A95 na programie SPORT bez lampy błyskowej. Ciekaw jestem, czy da się z niego zrobić lepszą fotkę.

Odpowiedź: Wybór trybu sportowego bez lampy był bardzo fortunny. Lampa prawdopodobnie i tak nie doświetliłaby tej sceny, a jedynie dorzuciła odbłyski i cienie. Można na zdjęciu "doświetlić" tło, korzystając z metody poprawiania niedoświetlonych zdjęć opisanej w Zoom-ie 3/2004 na str. 64-65.

Werdykt: Zachowujemy po poprawkach


Zobacz również