Zdjęcia online

Minęły wakacje. Twarde dyski komputerów puchną od zdjęć. Część z nich warto włożyć do tradycyjnych albumów. Wykonanie odbitek z nośników elektronicznych nie powinno już nam nastręczać trudności.

Minęły wakacje. Twarde dyski komputerów puchną od zdjęć. Część z nich warto włożyć do tradycyjnych albumów. Wykonanie odbitek z nośników elektronicznych nie powinno już nam nastręczać trudności.

Ceny odbitek zdjęć z aparatów cyfrowych powoli zbliżają się, o ile nie zrównują, z ceną, jaką płacimy za wykonanie zdjęcia tradycyjną metodą. A jakość? W większości wypadków jakość w niczym nie ustępuje odbitkom wykonywanym z tradycyjnych filmów. Dzieje się tak z bardzo prozaicznego powodu. Jeśli jakieś laboratorium zdecydowało się na zakup maszyny robiącej odbitki ze zdjęć w postaci elektronicznej, to również tradycyjne filmy są w nim skanowane i poddawane obróbce elektronicznej. Tak jest wygodniej, bowiem dzięki temu można wykonać operacje niemożliwe w tradycyjnych maszynach. Na przykład rozjaśnić cienie, jednocześnie przyciemniając światła. Albo zwiększyć nasycenie barw, usunąć efekt czerwonych oczu czy poprawić ostrość zdjęcia. Dzięki torowi cyfrowemu nie ma też większego znaczenia, czy materiałem wejściowym jest negatyw czy slajd - jeśli właściciele laboratoriów biorą więcej pieniędzy za odbitkę ze slajdu, to tylko dlatego, że taka jest tradycja.

Dla osób posługujących się aparatami cyfrowymi to bardzo dobra wiadomość - nowe punkty fotograficzne, wyposażone w nowoczesne maszyny są przygotowane na klientów, którzy chcą zrobić odbitki w formie cyfrowej.

Wykonanie odbitek z nośników cyfrowych jest bardzo wygodne. Możemy tradycyjnie pofatygować się do punktu fotograficznego, gdzie dane z karty zostaną przeniesione do minilabu. Praktycznie każdy producent sprzętu do laboratoriów ma również w swojej ofercie samoobsługowe kioski, które podłączone do maszyny robiącej odbitki pozwalają zamówić zdjęcia bez fatygowania obsługi. Kioski obsługują wszystkie popularne formaty kart pamięci, a także odczytują płyty CD-ROM.

Ale jest też wygodniejszy sposób dla wszystkich posiadaczy łącza internetowego - zdjęcia można wysłać za pośrednictwem sieci. W taki sposób odbitki można wysłać o dowolnej porze dnia i nocy w dogodnym dla nas terminie. W przypadku dobrych laboratoriów samo zlecenie wysyłki komputerowi wymaga kilku minut pracy, a potem zdjęcia mogą sobie same wędrować. Jeśli mamy dostęp do stałego łącza, to wysłanie nic nas nie kosztuje, niestety gorzej jest w przypadku modemu, gdzie płacimy za czas połączenia.

Internet daje też ogromną niezależność geograficzną. Dzięki temu odbitki robimy nie tam, gdzie nam po drodze, a tam gdzie lubimy. Mieszkając w Rzeszowie, możemy pozwolić sobie na luksus zamawiania zdjęć w szczecińskim laboratorium, jeśli tylko mamy taką fantazję.

Ale jak wybrać laboratorium? Postanowiliśmy sprawdzić jakość usług w kilkunastu firmach na terenie całej Polski. Wyniki naszego testu prezentujemy w tym numerze Zooma. Przyjemnego wybierania!


Zobacz również