Zdjęcia z krainy Vista

Tym, którzy nie mogą się już doczekać premiery systemu Windows Vista, Microsoft oferuje jego przedsmak w postaci programu do przeglądania, tworzenia i udostępniania kolekcji zdjęć.

Tym, którzy nie mogą się już doczekać premiery systemu Windows Vista, Microsoft oferuje jego przedsmak w postaci programu do przeglądania, tworzenia i udostępniania kolekcji zdjęć.

Microsoft Codename Max to proste, aczkolwiek bardzo efektowne narzędzie zbliżone funkcjonalnością do programu Picasa firmy Google. Pozwala na przeglądanie zbioru zdjęć, tworzenie z nich kolekcji, eleganckich prezentacji i udostępnianie innym użytkownikom w Internecie. Od pozostałych tego typu aplikacji, odróżnia Maksa platforma, na jakiej pracuje. Korzysta z WinFX, nowego interfejsu programistycznego, który zostanie wprowadzony do powszechnego użytku wraz z kolejną odsłoną systemu operacyjnego Windows Vista. Na szczęście posiadacze Windows XP mogą już teraz zainstalować WinFX i przekonać się na własne oczy o możliwościach nowego API ( Application Programming Interface), a tym samym sprawdzić, co ma do zaoferowania Microsoft Codename Max.

Co potrafi, a czego nie?

Strona tytułowa Microsoft Codename Max. Stąd zaczynasz tworzenie kolekcji, prezentacji oraz udostępniasz je innym użytkownikom.

Strona tytułowa Microsoft Codename Max. Stąd zaczynasz tworzenie kolekcji, prezentacji oraz udostępniasz je innym użytkownikom.

Na pierwszy rzut oka aplikacja wygląda olśniewająco. Interfejs programu zwiastuje nadejście ery Visty. Intuicyjnie rozmieszczone karty i przyciski zapewniają nawet mniej doświadczonemu użytkownikowi szybką i bezbolesną obsługę programu. Na pierwszym etapie dobierasz pliki do nowej kolekcji. Prezentowane są miniatury zdjęć, których rozmiar możesz modyfikować suwakiem. Gdy lista plików przeznaczonych do kolekcji jest już gotowa, wybierasz jeden z trzech wariantów prezentacji: tradycyjny układ miniatur (Thumbnail), album fotograficzny, w którym na jednej stronie zgromadzono kilka zdjęć (Album), a także najbardziej efektowne z całego zestawu trójwymiarowe ramki (Mantle). Widać w nich nawet lustrzane odbicie zdjęcia na podłożu. Niestety, Microsoft Codename Max nie ma w obecnym stadium rozwoju żadnych narzędzi do edycji zdjęć. Musisz zatem pamiętać, aby wcześniej przygotować pliki w innej aplikacji.

Etap wybierania zdjęć do nowej kolekcji.

Etap wybierania zdjęć do nowej kolekcji.

W zależności od tego, jaki wariant prezentacji zdjęć wybierzesz, program będzie skalował pliki, dostosowując je do ramek oraz stron albumu. Ograniczone edytowanie wy- glądu prezentacji (możliwa jest jedynie zamiana kolejności zdjęć) aplikacja rekompensuje stroną wizualną, co do której nie można mieć większych zarzutów. Niestety nie mamy jeszcze wpływu na czas wyświetlania poszczególnych stron prezentacji ze zdjęciami, nie możemy dodać ścieżki dźwiękowej czy podpisów pod poszczególnymi fotografiami, nie mówiąc już o wyglądzie i rozmieszczeniu trójwymiarowych ramek, czy dodatkowych efektach przechodzenia z jednego zdjęcia na drugie. Mamy nadzieję, że autorzy programu postarają się również o pełnoekranowy tryb prezentacji w finalnej wersji. Microsoft Codename Max umożliwia również udostępnianie wcześniej zaprojektowanych prezentacji i przeglądanie kolekcji innych użytkowników. Nie jest to już takie proste. W tym celu wymagane jest założenie konta w systemie Microsoft Passport Network i posiadanie powiązanego z nim adresu e-mail. Aby udostępniać swoje zdjęcia znajomym czy rodzinie, musisz ich dodatkowo namówić do instalacji kopii aplikacji i założenia podobnego konta.

Następnie w specjalnym oknie w programie wpisujesz adresy e-mail osób, którym chcesz udostępnić prezentację zdjęć. To jeszcze nie wszystko - aby inny użytkownik mógł zobaczyć twoje fotografie, musicie mieć uruchomione kopie Microsoft Codename Max i swoje konta Microsoft Passport Net-work. Po uruchomieniu programu użytkownika powita okno informujące o nowych prezentacjach do pobrania i obejrzenia. Wydaje się, że twórcy są świadomi pewnych ograniczeń i niedogodności na obecnym etapie prac projektowych. Na oficjalnej stronie internetowej aplikacji pojawiają się zapowiedzi, jakoby finalna wersja została wzbogacona o dodatkowe funkcje. Jednak ostatecznie nie wiadomo jeszcze, w którą stronę Microsoft zdecyduje się skierować Maksa. Program sam przypilnuje, czy wersja zainstalowana na danym komputerze jest najnowsza. Korzysta z systemowej funkcji automatycznych aktualizacji i w razie potrzeby pobiera dodatkowe dane za pomocą usługi Microsoft Update. Warto przypomnieć, że tą samą drogą pobierane są wszelkie aktualizacje do systemu Windows i towarzyszących aplikacji Microsoftu. Oczywiście, aby wykorzystać automatyczne aktualizacje, musisz je uprzednio włączyć w systemie Windows. Najwygodniej zrobisz to, wybierając Control Panel z menu Start. Znajdziesz tam polecenie Automatic Updates.

Wymagania i oczekiwania

Najbardziej efektowny tryb prezentacji zdjęć w programie.

Najbardziej efektowny tryb prezentacji zdjęć w programie.

Microsoft Codename Max jest w fazie testów. Niestety, zarówno wymagania sprzętowe, jak i programowe nie zaliczają się do najniższych. Absolutne minimum to komputer z procesorem o częstotliwości taktowania 1 GHz, 256 MB pamięci RAM i 200 MB wolnej przestrzeni na twardym dysku. Program współpracuje obecnie jedynie z angielską wersją systemu Windows XP Home lub Professional z dodatkiem Service Pack 2. Dodatkowo należy zainstalować komponenty nowego interfejsu programistycznego WinFX (WinFX Runtime Components September CTP). Jeśli na twoim komputerze jest już zainstalowana wcześniejsza wersja WinFX lub platforma programistyczna .NET Framework, powinieneś je obie usunąć przed instalacją. Microsoft Codename Max rozwinie skrzydła z pomocą procesora o częstotliwości taktowania 2,4 GHz, 512 MB pamięci RAM oraz wydajnej karty graficznej, obsługującej nowy system prezentacji grafiki o nazwie Windows Presentation Foundation. Masz do wyboru dwa warianty instalacji Microsoft Codename Max. Na oficjalnej stronie internetowej produktu ( http://www.microsoft.com/max ) znajdziesz odnośnik do pliku o rozmiarze 150 KB. Po jego pobraniu i uruchomieniu nastąpi instalacja interfejsu programistycznego WinFX, a następnie samej aplikacji (z Internetu zostanie pobranych dodatkowo 54 MB danych). Możesz również skorzystać z odnośnika poniżej, pobrać i oddzielnie zainstalować WinFX, a potem ponownie skorzystać z pierwszego odnośnika. Instalator pobierze wtedy tylko plik Microsoft Codename Max.


Zobacz również