Ze szronem w plecaku

Zbliżający się okres świąt, jak i nadchodzące ferie sprawiają, że coraz więcej ludzi znudzonych monotonią codziennego życia postanawia zapomnieć choć na chwilę o pracy i zrelaksować się, wyjeżdżając dokądkolwiek na święta czy ferie. Biura podróży prześcigają się w wymyślaniu ofert świąteczno-sylwestrowych, jednakże nie zawsze są w posiadaniu dokładnych informacji o miejscach, do których chcą wysłać swoich klientów, albo informacje są na tyle skąpe, że niezbyt wiadomo, gdzie skierować swoje kroki. Dlatego zanim wybierzemy się zainwestować nasze często ciężko zarobione pieniądze, warto wykorzystać medium, jakim jest Internet, i najpierw zwiedzić kilka miejsc wirtualnie, aby móc wybrać najciekawsze z nich.

Zbliżający się okres świąt, jak i nadchodzące ferie sprawiają, że coraz więcej ludzi znudzonych monotonią codziennego życia postanawia zapomnieć choć na chwilę o pracy i zrelaksować się, wyjeżdżając dokądkolwiek na święta czy ferie.

Biura podróży prześcigają się w wymyślaniu ofert świąteczno-sylwestrowych, jednakże nie zawsze są w posiadaniu dokładnych informacji o miejscach, do których chcą wysłać swoich klientów, albo informacje są na tyle skąpe, że niezbyt wiadomo, gdzie skierować swoje kroki. Dlatego zanim wybierzemy się zainwestować nasze często ciężko zarobione pieniądze, warto wykorzystać medium, jakim jest Internet, i najpierw zwiedzić kilka miejsc wirtualnie, aby móc wybrać najciekawsze z nich.

Niewątpliwie podróż należałoby zacząć od "Internetowego Przewodnika po Polsce", który znajduje się pod adresem http://www.travel.com.pl/indexpl.html. Serwis jest dość bogaty i zawiera wiele informacji przydatnych każdemu podróżnikowi. Został on przygotowany w dwóch językach - polskim i angielskim. Zawiera informacje o większości kempingów oraz o możliwościach zakwaterowania w hotelach czy w kwaterach prywatnych w całej Polsce. Dużym atutem jest też aktualna prognoza pogody, która korzysta z serwisów pogodowych sieci CNN. Na stronie znajdują się też linki do większości polskich zabytków oraz odnośniki do wielu biur podróży.

Wycieczka w góry

Tradycyjnie najwięcej ludzi prawdopodobnie wyjedzie w góry, przed wyjazdem więc warto byłoby odwiedzić stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego pod adresem http://www.cyf-kr.edu.pl/tpn/zima/, gdzie znajduje się profesjonalny serwis z komunikatami pogodowo-turystycznymi. Możemy dokładnie sprawdzić aktualnie warunki narciarskie w Tatrach Polskich i na Podhalu, a także pogodę na Słowacji. Te dwa serwisy aktualizowane są codziennie i zawierają dane meteorologiczne dotyczące temperatury, siły wiatru oraz zachmurzenia i ilości śniegu na wybranych szczytach, stanów szlaków turystycznych oraz informacje o imprezach i wystawach, godzinach otwarcia muzeów, a co ciekawsze - także gdzie można spotkać zwierzęta.

Jeżeli wybieramy się w Bieszczady po raz pierwszy lub chcielibyśmy się czegoś więcej o nich dowiedzieć, polecałbym stronę przewodnika po Bieszczadach, gdzie pod adresem http://www.polbox.com/j/jarro/ możemy znaleźć wszystkie informacje o nich, włącznie z historią. Na tej stronie zostały opisane wszystkie szlaki turystyczne w tym rejonie wraz z miejscowościami i atrakcjami, jakie możemy w nich znaleźć. Dla tych, którzy wybierają się w te góry po raz pierwszy, zamieszczono informacje, co powinni zabrać, czego unikać, gdzie najlepiej pojechać itp. Możemy też dowiedzieć się, co jest warte obejrzenia wraz z krótką charakterystyką tych miejsc, a wszystko wzbogacone o zdjęcia gór. Inny ciekawy opis Bieszczad dostępny jest pod adresem http://www.polbox.com/g/glob/biesz.htm.

Polskie góry mają też swoją stronę w Internecie pod adresem http://www.polbox.com/m/mkubiak/. Na niej znajduje się krótka informacja wraz ze zdjęciami, umożliwiającymi dokonanie wyboru, gdzie warto byłoby się wybrać.

Pod adresem http://www.tele.pw.edu.pl/toja/guide/ znajduje się interesujący przewodnik po polskich górach. Na on celu przybliżenie pięknych miejsc południowo-wschodniej Polski. Tworzony przez autorów witryny na podstawie doświadczeń zgromadzonych podczas wycieczek i wyjazdów w góry. Ponieważ witryna jest w trakcie tworzenia, niektóre opisy nie są pełne, ale autorzy obiecują, że będą robili wszystko, żeby je uzupełniać. Przewodnik zawiera przede wszystkim opisy szlaków turystycznych.

Dysponując finansami i mając ważny paszport, można by pokusić się o wyjazd zagraniczny chociażby w Alpy do Słowenii. Dostępna pod adresem http://www.cs.put.poznan.pl/halny/halnypl/relacje/slov.html strona zawiera wyczerpujące dane, dotyczące szlaków turystycznych, położenia ośrodków wypoczynkowych i miejscowości oraz informacje o dojazdach do tych ośrodków, a także ogólne, np. o komunikacji w tym rejonie. Dość dobrym pomysłem było umieszczenie cen przykładowych wyrobów, paliw itp., jakie obowiązują w Słowenii, co pozwoli zaplanować budżet przed wyjazdem. Dobrze opisane są też szlaki turystyczne, a autor dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu.

Ucieczka w gorące rejony

Wiele osób nie lubi zimy oraz chłodnego klimatu, dlatego też warto byłoby wybrać się w rejony, w których - kiedy u nas szaleje zima - ludzie opalają się w najlepsze na plażach. Niestety, wyjazdy te wiążą się z większymi kosztami, ale jeżeli kogoś stać, to czemu nie. Wiele osób przyciąga kraj Don Kichota, czyli Hiszpania, ze swoim ciepłym i suchym klimatem oraz egzotyką. Pod adresem http://www.rsi.com.pl/urlop/tu4_97/hiszpania.htm, możemy się dowiedzieć o historii kraju i o jego regionach. Znajdują się tam także informacje o architekturze i roślinności hiszpańskiej oraz o tradycyjnych winobraniach. Strona zawiera też propozycję zwiedzania tego kraju szlakami tematycznymi.

Jeżeli natomiast ktoś chciałby udać się do Grecji, polecam stronę http://www.amwaw.edu.pl/~jerr/grecja.html, która jest swego rodzaju galerią zawierającą kilka fotografii Grecji wraz z opisami. Pozwoli to zobaczyć kawałek tego uroczego kraju bez ruszania się z domu i pomoże nam dokonać wyboru, czy warto tam jechać.

Jeżeli nie odpowiada nam Grecja czy Hiszpania, możemy wybrać się na Wyspy Kanaryjskie, ale zanim zdecydujemy się odwiedzić ten mały raj, proponowałbym zajrzeć w cyberprzestrzeń, aby najpierw wirtualnie odwiedzić ten zakątek. Pod adresem http://www.tenerife.net/en/GUIA/index.html znajduje się Interaktywny Przewodnik po Teneryfie (jednej z wysp), niestety, w wersji anglojęzycznej. Na serwerze istnieje też wersja hiszpańska tego przewodnika. Możemy tu znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących miast Wysp Kanaryjskich wraz z informacją o ich mieszkańcach, kulturze i obyczajach, a także hotelach. Serwis zawiera też stale aktualizowane informacje pogodowe oraz dane o możliwościach transportu.

Na koniec warto by wybrać się do Brazylii, gdzie jak co roku w Rio de Janeiro odbędzie się największy i najbardziej znany na świecie karnawał uliczny. Pod adresem http://ipanema.com/drags/home.htm można znaleźć wiele informacji dotyczących karnawału, czyli poznać jego historię, obejrzeć zdjęcia z lat ubiegłych, przeczytać informacje o tegorocznej imprezie oraz dowiedzieć się o adresach i cenach hoteli, różnych restauracji, barów, dyskotek. Na stronie można też znaleźć dane dotyczące Rio i jego życia nocnego oraz takie ciekawostki jak np. szkoły samby.


Zobacz również