Zimowe porządki

Zima w pełni, a tradycyjnie w okresie przedświątecznym przeprowadza się gruntowne porządki. Za uaktualnienie i lustrację procedur testowych zabrała się także redakcja, a pierwsze tego efekty zobaczycie już w bieżącym wydaniu.

Zima w pełni, a tradycyjnie w okresie przedświątecznym przeprowadza się gruntowne porządki. Za uaktualnienie i lustrację procedur testowych zabrała się także redakcja, a pierwsze tego efekty zobaczycie już w bieżącym wydaniu.

Sprzęt komputerowy rozwija się w tempie błyskawicznym. To mało oryginalne stwierdzenie jest dla wielu oczywiste, jednak zyska dodatkowy wymiar, jeśli w redakcji PCWK wybierzemy się na krótką przechadzkę do laboratorium testowego. Nie chodzi już o gigantyczną liczbę i mnogość modeli, które docierają do testów i na regałach czekają na możliwość zaprezentowania się w pełnej krasie. Na brak sprzętu nie mogliśmy nigdy narzekać. Chodzi o liczbę wzorcowych platform testowych, które zajmują nam coraz więcej przestrzeni. Przeciętny użytkownik ma jeden, dwa komputery i jeśli nie interesuje się dogłębnie zmianami na rynku PC, nie dostrzeże nawet, że w tym asortymencie dzieją się rzeczy przedziwne. Żeby nie być gołosłownym i oddać choćby ułamek tego, z czym musimy się zmagać - do testów procesorów AMD potrzebujemy aż czterech (!) platform testowych, a więc komputerów złożonych z: zasilacza, płyty głównej, pamięci, karty graficznej, twardego dysku itd.

Dlaczego aż czterech? Jedna do procesorów z podstawką Socket A, druga do Socket 754, trzecia do Socket 939 i w końcu czwarta do Socket 940. Zdziwią się osoby, które do tej pory pod niebiosa wychwalały producenta za unifikację platformy. A już w planach są nowe Opterony z gniazdem Socket 1207. Czas chyba wygospodarować miejsce na piątą platformę AMD. Główny konkurent, Intel, wcale nie jest pod tym względem lepszy - platforma do procesorów Socket 478, LGA775. Niby mało, ale gdy do testów dotarł nowy P4 EE 3,46, którego test macie okazję przeczytać w bieżącym numerze, znów musieliśmy dołożyć nową platformę (pracuje z szybsza szyną FSB 1066 MHz, której dotychczasowa płyta wzorcowa nie obsługuje). Karty graficzne - to samo: AGP, PCI Express. Przykłady można mnożyć i ich wyliczanie zajęłoby dalszych kilka stron. Po co więc aż tyle szczegółów technicznych i uwypuklanie mnożenia podzespołów? Aby powrócić do tematu tego wstępu - zimowych porządków. W związku z obfitością nowych produktów, nowych funkcji, które obsługują, i nowych aplikacji, które te funkcje oferują, poddaliśmy gruntownej przebudowie większość procedur testowych. Wymagało to często powtórzenia wcześniej przeprowadzanych testów, jednak mamy nadzieję, że dzięki zmianom w nadchodzącym roku nasz dział sprzętowy będzie jeszcze bardziej wiarygodny i pomocny w podejmowaniu decyzji o zakupie. Rozmnożyły się poszczególne kategorie produktów, co zauważycie, przeglądając zestawienia TOP 10, które w każdym wydaniu zamieszczamy na dołączonych do PCWK płytach. Na początek dokonaliśmy istotnej aktualizacji aż 12 kategorii, dodając przy okazji kilka premierowych grup najlepszych produktów. Co miesiąc na płycie znajdziecie świeżą porcję rankingów, w których pojawiają się "rodzynki" wyłowione spośród całej masy modeli przechodzących przez ręce redakcyjnych specjalistów. Na wydaniu styczniowym zmiany procedur i sposobu prezentowania informacji o testowanych produktach się nie kończą. Już wkrótce ulepszymy procedury testowe, które co miesiąc zamieszczamy na płycie jako uzupełnienie raportu z testów.

O zawartości bieżącego numeru można by napisać wiele. Najlepiej ocenicie go jednak sami. Bacznie przyjrzeliśmy się wielokanałowym zestawom głośnikowym. Sprawdziliśmy nie tylko jakość ich budowy i brzmienia, ale także bardzo obszernie zajęliśmy się nie mniej istotnym dla dobrego dźwięku poprawnym rozmieszczeniem kolumn w pomieszczeniu odsłuchowym oraz opracowaliśmy przewodnik dla amatorów łączenia kolumn komputerowych z urządzeniami elektroniki użytkowej. Ciekawie wypadły także wyniki testów najszybszych nagrywarek DVD. Nie będę zdradzał szczegółów, jednak sami przekonacie się, że nie wszystko szybkie, co ma wiele iksów w nazwie.


Zobacz również