Złota dwudziestka

Używając oprogramowania open source w biznesie, tak jak w wypadku produktów komercyjnych należy kierować się zdrowym rozsądkiem i regularnie aktualizować aplikacje.

Używając oprogramowania open source w biznesie, tak jak w wypadku produktów komercyjnych należy kierować się zdrowym rozsądkiem i regularnie aktualizować aplikacje.

Czy open source to tylko zalety? Korzyści z używania oprogramowania tego typu do celów domowych są oczywiste, ale co z projektami, które mają stanowić podstawę informatycznego zaplecza firmy? Również w wypadku rozwiązań komercyjnych należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Zalety są znane, ale jak wybrać program do biznesu, aby uniknąć kłopotów? Przede wszystkim należy trzymać się sprawdzonych, stale rozwijanych projektów. Zagrożeniem mogą być programy tworzone przez pojedyncze osoby oraz tzw. deadware, czyli projekty, które po początkowej eksplozji pomysłów, innowacji i kolejnych wersji przestają być aktualizowane. Należy też zwracać uwagę, czy społeczność programistów interesuje się aplikacją, bo od niej zależy rozwój projektu, usuwanie błędów i publikowanie aktualizacji. Godne polecenia są przedsięwzięcia grup znanych z innych udanych programów, np. Apache Software Foundation czy Eclipse Foundation. Kluczem do bezpiecznego, bezproblemowego korzystania z programów open source jest ich stałe aktualizowanie. Dotyczy to zresztą każdego rodzaju oprogramowania, nie tylko uwolnionego.

Zestawienie programów open source

Zestawienie programów open source

Dowodów na konieczność regularnej aktualizacji nie brakuje. Na początku września wykryto na przykład kolejną dziurę w przeglądarce Mozilla Firefox, błąd w obsłudze domen międzynarodowych, umożliwiający teoretycznie przejęcie kontroli na komputerem użytkownika za pomocą specjalnie spreparowanego adresu URL i kodu HTML. Odpowiednia łatka powstała bardzo szybko, pojawiła się także nowa wersja Firefoksa: 1.0.7, zawierająca już krytyczne uaktualnienie. Jeśli do tej pory nie uaktualniłeś Firefoksa, możesz usunąć błąd ręcznie. Najpierw wpisz na pasku adresu about:config i naciśnij [Enter]. Zostanie wyświetlona specjalna strona konfiguracyjna. Na pasku Filtr wpisz network.enableIDN - długa lista parametrów konfiguracyjnych powinna zostać skrócona do jednej pozycji. Dwukrotnie kliknij pozycję network.enableIDN, tak aby w kolumnie Wartość pojawiło się false. Gotowe!

BeleniX 0.1

BeleniX to jeden z pierwszych, jeżeli nie pierwszy system operacyjny typu Live CD, oparty na kodzie OpenSolaris. Dystrybucja dostępna jest obecnie wyłącznie jako Live CD, co oznacza, że system operacyjny uruchamia się bezpośrednio z płyty CD i nie trzeba go instalować. Wystarczy 200 MB RAM, BeleniX potrafi też wykorzystać partycję swap systemu Solaris (jeśli jest na twardym dysku) i tym samym odciążyć pamięć operacyjną od przechowywania pliku wymiany. System przeznaczony jest wyłącznie do 32-bitowych procesorów x86, ale wkrótce ma się pojawić wersja współpracująca z procesorami 64-bitowymi. Plany rozwoju obejmują utworzenie pełnej dystrybucji instalowanej na twardym dysku, ale w tej chwili wersja Live CD wydaje się dobrym rozwiązaniem - bez wprowadzania zmian w partycjach i instalowania dodatkowego systemu pozwala poznać jego możliwości.

BeleniX to przede wszystkim gratka dla zaawansowanych użytkowników. Początkujący mogą czuć się zawiedzeni, bo system nie uruchamia graficznego środowiska użytkownika, a jedynie konsolę tekstową. W obecnej formie też się przyda, nie jest tylko ciekawostką - automatycznie skanuje twardy dysk i montuje rozpoznane partycje, co można wykorzystać w wypadku awarii głównego systemu. Jest wyposażony w kilka podstawowych pakietów, w tym gcc 3.4, GNU assembler, Gzip/Bzip2, Lynx, Vim, Wget, Perl 5.8.4, Ncurses.

Jak rozpocząć pracę z BeleniX-em? Przede wszystkim należy nagrać obraz dysku na nośnik CD, umieścić wypalony krążek w napędzie i zrestartować komputer. Napęd CD powinien być pierwszym urządzeniem sprawdzanym pod kątem systemu operacyjnego - jeśli tak nie jest, należy zmienić ustawienia w BIOS-ie. Po uruchomieniu systemu z krążka należy zalogować się jako administrator (nazwa: root, hasło: belenix). Ponieważ BeleniX nie udostępnia na razie graficznego środowiska pracy, wypróbowanie możliwości systemu wymaga przynamniej pobieżnej znajomości poleceń powłoki w systemach uniksowych.

W najbliższym czasie twórcy BeleniX-a zapowiadają mały dodatek, umożliwiający zainstalowanie i uruchamianie systemu z partycji na twardym dysku. Planowane jest także wzbogacenie sekwencji startowej systemu o wybór strefy czasowej i ustawień regionalnych.

Informacje http://www.genunix.org/distributions/belenix_site/belenix_home.html

Rodzaj system operacyjny

GoblinX 1.2

GoblinX to dystrybucja Linuksa typu Live CD, oparta na Slackware. Nie wymaga instalacji i uruchamiany jest z pojedynczego krążka CD. Po uruchomieniu go należy zalogować się do systemu (najlepiej korzystając z komunikatu podpowiadającego domyślne hasło administratora). Z GoblinX można pracować, używając konsoli tekstowej, ale większość osób z pewnością uruchomi jedno ze środowisk graficznych, w tym popularne KDE. System wyposażono w pokaźny zestaw aplikacji, większość z nich to stały zbiór, typowy dla praktycznie wszystkich "domowych" dystrybucji Linuksa. Do dyspozycji mamy kilka edytorów tekstu, arkusz kalkulacyjny, programy graficzne (w tym GIMP 2.2), narzędzia programistyczne i systemowe oraz kilka gier - znalazło się nawet miejsce na sieciową strzelankę FPP! Szkoda, że zabrakło pakietu OpenOffice, ale brak ten można nadrobić za pomocą Kwrite, AbiWord i arkusza kalkulacyjnego Gnumeric. W systemie znajdziemy też podstawowy zestaw internetowy: przeglądarkę Mozilla Firefox, komunikator Gaim. Wśród programów narzędziowych przydatny drobiazg to K3b, aplikacja do wypalania płyt, zwłaszcza gdy używamy systemu typu Live CD w sytuacji awaryjnej.

Poważną wadą GoblinX może być dla wielu osób brak polskiej wersji językowej środowiska KDE. Można jednak wybrać ustawienia regionalne odpowiednie dla Polski, należy też koniecznie włączyć polskie ustawienia klawiatury, a wielu osobom pomoże przełączenie zestawu skrótów klawiaturowych na wersję znaną z Windows (działają także skróty z klawiszem [Win]). Sama zmiana ustawień za pomocą Control Center trwa krótko i nie jest uciążliwa nawet przy wielokrotnym korzystaniu z GoblinX. Podczas edycji tekstów polskie znaki diaktryczne czasem bywają niepoprawnie wyświetlane, ale ten problem można ominąć, wybierając odpowiednią czcionkę. GoblinX oferuje kilka graficznych środowisk pracy, stąd wspominana już konsola tekstowa pojawiająca się bezpośrednio po starcie systemu - umożliwia ona wybór środowiska KDE, FluxBox, Fce 4, WindowMaker lub Enlightment. KDE to środowisko najlepiej znane i gruntownie przetestowane, ale warto zapoznać się także z innymi wersjami graficznego interfejsu użytkownika w Linuksie, które potrafią działać szybciej niż ślamazarne nierzadko KDE.

Informacje http://www.goblinx.com.br/en

Rodzaj system operacyjny

NSIS 2.10

NSIS, czyli Nullsoft Scriptable Install System, to nowa wersja świetnej aplikacji do tworzenia programów instalacyjnych. Za pomocą NSIS 2.10 można przygotować wygodny instalator praktycznie do każdego rodzaju aplikacji, sam program instalacyjny jest mikroskopijny - narzut związany z dodaniem go wynosi tylko 34 KB. NSIS 2.10 umożliwia przygotowanie instalatorów do Windows 95/98/Me oraz NT/2000/XP. Rezultat działania NSIS 2.10 to pakiet instalacyjny zawarty w jednym pliku wykonywalnym, gotowy do rozpowszechniania w Internecie. Wszystkie zasoby używane podczas instalacji są kompresowane, dzięki czemu ostateczny plik EXE ma niewielkie rozmiary. Utworzenie pakietu instalacyjnego za pomocą NSIS 2.10 to przede wszystkim przygotowanie specjalnego skryptu, opisującego wygląd i działanie kolejnych okien instalatora. Program instalacyjny może być rozbudowany za pomocą wtyczek napisanych przez użytkownika.

Informacje http://nsis.sourceforge.net

Rodzaj tworzenie programów instalacyjnych

RSSOwl 1.2

Nowa wersja świetnej przeglądarki kanałów RSS (w czasie przygotowywania tego wydania dopiero w wersji Release Candidate 1), dostępna po polsku, umożliwia łatwe wyszukiwanie i subskrybowanie kanałów RSS. Domyślnie zawiera kilkanaście ciekawych kanałów informacyjnych, oczywiście możesz dodawać własne, dzieląc je na dowolną liczbę kategorii i podkategorii, lub podzielić się swoim ulubionym zestawem kanałów RSS z innymi. W tym celu należy przygotować tzw. blogroll. Operacja jest prosta: wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolną kategorię i wybrać opcję Eksportuj | Do pliku OPML. Gotowy plik z opisem kategorii należy, oczywiście, udostępnić innym, np. na stronie http://www. RSSOwl potrafi też dopasowywać wyniki wyszukiwania do preferencji użytkownika za pomocą systemu AmphetaRate. Możesz wystawiać oceny przeczytanym wiadomościom, a AmphetaRate zaproponuje kilka innych informacji, opierając się na liście twoich ocen.

Informacje http://www.rssowl.org

Rodzaj czytnik RSS

Paint .NET 2.5 Beta

To już trzecia wersja beta nowej odsłony programu Paint .NET, edytora grafiki rastrowej o zaskakująco dużych możliwościach. Aplikacja umożliwia szybie tworzenie prostych rysunków (tak samo, jak standardowy Paint w Windows), ale oferuje pracę na warstwach, co zasadniczo zwiększa jej wszechstronność. Paint .NET może być też z powodzeniem wykorzystany do edycji i retuszu zdjęć, bo ma dość mocny zestaw narzędzi i filtrów, w tym także klonowanie, niezbędne do zaawansowanego retuszu fotografii. Wśród typowo retuszerskich narzędzi znaleźć można również: dopasowanie jasności, kontrast, nasycenie kolorów, a także edycję poziomów. Co ciekawe, wszystkie te funkcje działają na pojedynczych warstwach obrazu i użytkownik zyskuje większe możliwości edycji zdjęć niż w niejednym fotoalbumie. W nowej wersji poprawiono przede wszystkim narzędzia do edycji pól tekstowych, zoptymalizowano też wykonywanie długotrwałych operacji.

Informacje http://http://www.eecs.wsu.edu/paint.net

Rodzaj program graficzny

FCKeditor 2.1

FCKeditor 2.1 to wygodny edytor tekstu, tyle że... dostępny jako strona WWW . Służy przede wszystkim webmasterom do udostępnienia w witrynach WWW wygodnego narzędzia do edycji np. komentarzy, wiadomości czy wpisów do blogu. Co ciekawe, są wersje FCKeditora do praktycznie każdej z popularnych technologii internetowych: ASP.NET, PHP, Java, ColdFusion i Perl. Po uruchomieniu programu zobaczysz pole wyboru języka (w tym polskiego), rozbudowany pasek narzędzi oraz właściwe pole edycji tekstu. Tworząc dokumenty w FCKeditor, można korzystać z szablonów, wstawiać rysunki, elementy formularzy (listy, pola wyboru), a nawet obiektów Flash. Oczywiście są także wszystkie podstawowe funkcje edycyjne: edycja kroju czcionki, wyrównanie tekstu, używanie stylów, tworzenie list wypunktowanych itd. Bardzo przydaje się funkcja wklejenia fragmentu dokumentu z Microsoft Word, z zachowaniem formatowania.

Informacje http://www.fckeditor.net

Rodzaj edytor tekstu


Zobacz również