Zupełnie inne combo

Połączenie telewizora z magnetowidem w jednej obudowie to rozwiązanie rzadko spotykane w naszych domach. Thomson zaryzykował i poszedł o kilka kroków dalej - zaproponował zintegrowanie odtwarzacza DVD z telewizorem panoramicznym o bardzo wysokich parametrach.

Połączenie telewizora z magnetowidem w jednej obudowie to rozwiązanie rzadko spotykane w naszych domach. Thomson zaryzykował i poszedł o kilka kroków dalej - zaproponował zintegrowanie odtwarzacza DVD z telewizorem panoramicznym o bardzo wysokich parametrach.

Pomysł wydaje się dość ryzykowny, tym bardziej że powstałe w ten sposób urządzenie jest bardzo drogie, bo jego cena w zależności od przekątnej ekranu i parametrów danego modelu może oscylować nawet w okolicach 10 tysięcy złotych. Nie ma również możliwości porównania tej propozycji z ofertą innych producentów, gdyż po prostu brak w ich ofercie rozwiązań tego typu. Stylistyka telewizora jest bardzo elegancka, srebrny przód obudowy oraz wymienne kolorowe obramowania dostępne dodatkowo w kilkunastu kolorach ucieszą prawdziwych estetów. Te wymienne ramki to pomysł Thomsona na spersonalizowanie sprzętu, który jest ostatnio dosyć mocno reklamowany i ma sprawić wrażenie, że można zrobić z nim wszystko, na co ma się ochotę. Zaskakująco ładnie wygląda odtwarzacz wbudowany w telewizor - od razu widać, iż stanowi integralną część urządzenia. Charakterystyczną cechą tego urządzenia (mowa o odbiorniku) jest też umieszczenie na górze obudowy dodatkowego, dosyć dużego głośnika, który ma wspomagać głośniki umieszczone z przodu.

Konfiguracja

Z tyłu masywnej obudowy umieszczono trzy gniazda euro. Za pomocą ustawień w odbiorniku można je skonfigurować, nadając im nazwy oraz ustalając, jaki rodzaj sygnału będą obsługiwać. Z boku telewizora umieszczone jeszcze dodatkowe wejście dla kamery, ale jest ono tak naprawdę połączone z wejściem AV3, tyle tylko że zamiast złącza euro wyprowadzono osobne wtyki dla sygnału audio i wideo. Telewizor ma więc trzy, a nie cztery złącza AV.

Wyprowadzenia osobnego złącza dla podłączenia telewizora z DVD znajdują się dosyć głęboko we wnęce pod spodem. Dostęp do nich jest utrudniony i bez odsunięcia urządzenia praktycznie nie można się do nich dostać. Połączenia te sprawiają wrażenie dosyć skromnych jak na odtwarzacz DVD. Jest tu wyjście wideo w formacie composite i S-Video oraz wyjście stereofoniczne audio i cyfrowe. Prawdopodobnie jedynym wykorzystanym w praktyce wyjściem będzie i tak tylko to ostatnie, służące do podłączania zewnętrznych wzmacniaczy z dekoderami dźwięku przestrzennego.

Instalacja urządzenia jest wyjątkowo prosta, bo ogranicza się do wetknięcia przewodu zasilającego do kontaktu i podłączenia anteny. Po pierwszym włączeniu urządzenie samo przejdzie w tryb konfiguracji, w którym wybierzemy język menu i zostaną wstępnie nastrojone stacje.

Menu ekranowe ma niezbyt przyjemny szary kolor, ale jest czytelne i funkcjonalne. Nawigacja odbywa się za pomocą pięciu klawiszy. Czterech kierunkowych i jednego zatwierdzającego opcje. Odbiornik wyposażono w budzik oraz zegar, który automatycznie pobiera czas z zaprogramowanego kanału. Możliwa jest również obsługa systemu TV Guide, ułatwiającego nagrywanie na magnetowid oraz samodzielne włączenie się odbiornika na wybrany program.

Spore są możliwości ustawień parametrów obrazu i dźwięku. Te pierwsze obejmują ostrość, kolor, jasność i kontrast. Użytkownik może je ustawić samodzielnie lub wybrać jeden z predefiniowanych profili. Dodatkowo są jeszcze trzy bardziej egzotyczne ustawienia, a mianowicie ziarnistość, odcień obrazu i filtr szumów, które mogą być ustawione niezależnie od wspomnianych wcześniej czterech parametrów. Podobnie duże możliwości daje menu regulacji dźwięk. Do wyboru mamy przede wszystkim tryby - zwykły, Dolby Virtual oraz Magic. Pierwszy odtwarza dźwięk bez zmian, drugi to dekoder Dolby Surround, działający na dwóch głośnikach, trzeci zaś wzbogaca dźwięk tak stereofoniczny, jak i monofoniczny. Szczególnie ten ostatni tryb wydaje się przydatny przy oglądaniu zwykłej TV. Do oglądania filmu z DVD najlepsze wydaje się ustawienie Dolby Virtual.


Zobacz również