iPod video

Nazwa nowego odtwarzacza MP3 Apple'a to iPod video, a nie Video iPod. Oznacza to, że jest to przede wszystkim odtwarzacz muzyki, który przy okazji obsługuje także pliki wideo.

Nazwa nowego odtwarzacza MP3 Apple'a to iPod video, a nie Video iPod. Oznacza to, że jest to przede wszystkim odtwarzacz muzyki, który przy okazji obsługuje także pliki wideo.

W opublikowanym niedawno magazynie "Time" Steve Jobs, szef Apple'a, stwierdził, że nie istnieje jeszcze rynek dla przenośnych odtwarzaczy wideo. Ponieważ zdążyliśmy już dobrze poznać iPoda jako odtwarzacza muzyki, w tym artykule skupię się raczej na jego możliwościach w odtwarzaniu wideo.

Pierwszy kontakt

Nowy iPod w wersji 30 GB jest prawie o połowę cieńszy od iPoda pierwszej generacji. Oznacza to, że jest niewiele grubszy od pudełka na płytę CD (model z dyskiem 60 GB ma trochę większą grubość). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest również szerszy, ale to tylko złudzenie spowodowane kolorowym ekranem LCD o przekątnej 2,5 cala (o pół cala więcej niż w poprzedniej generacji). Jest sprzedawany w dwóch kolorach - białym i czarnym.

iPod został pozbawiony portu zdalnego sterowania, który umożliwiał podłączenie także innych akcesoriów, takich jak mikrofon lub nadajnik radiowy. W zestawie próżno też szukać zasilacza, który stał się wyposażeniem opcjonalnym.

Wszystkie nowe modele iPodów (włącznie z modelami shuffle i nano) umożliwiają synchronizację tylko poprzez port USB. Za pomocą kabla FireWire można tylko ładować baterię. Takie rozwiązanie może stanowić problem dla użytkowników starszych komputerów wyposażonych tylko w port USB 1.1. W czasie testów okazało się jednak, że synchronizacja poprzez interfejs USB 2.0 wcale nie trwa dłużej niż w przypadku wcześniejszego modelu z FireWire, który był szybszy tylko o dwie sekundy. Z drugiej strony, synchronizacja iPoda na komputerze Dell była aż o 7 minut szybsza, kiedy używano interfejsu USB 2.0!

Wideoszaleństwo

Synchronizacja plików wideo odbywa się poprzez odpowiednią opcję, która pojawiła się w iTunes 6.0. Proces ten może być wykonywany automatycznie w podobny sposób jak w przypadku zwykłych plików muzycznych. Odtwarzanie jest możliwe zarówno na wbudowanym ekranie iPoda, jak i na telewizorze podłączonym przez opcjonalny kabel AV.

iPod obsługuje pliki wideo H.264 i MPEG-4 w formatach.m4v,.mp4 i.mov. Do ich tworzenia można użyć programu QuickTime Pro 7.0.3 lub aplikacji opartej na kodekach QuickTime (na przykład iMovie lub Final Cut Pro). Proces kodowania jest jednak dość powolny. Konwersja pierwszej płyty DVD "Władca pierścieni" zajęła ponad pół dnia. Szybszym rozwiązaniem będzie użycie programu HandBrake, który na Power Macu G5 wykonał konwersję filmu "Dom latających sztyletów" do formatu MPEG-4 w ciągu 35 minut. Niestety, opcja H.264 w tym programie jest niezgodna z iPodem.

Jakość obrazu była dość dobra, aczkolwiek można było zaobserwować pewną utratę szczegółów we "Władcy pierścieni", co prawdopodobnie jest wynikiem dużej liczby ciemnych scen. O wiele przyjemniejsze było oglądanie drugiego filmu - po dokonaniu zmian w ustawieniach jasności obrazu można było nawet swobodnie czytać napisy! Obraz wyświetlany na telewizorze przypomina jakością złote czasy magnetowidów.

Czas pracy na baterii jest zgodny z danymi technicznymi Apple'a (14 godzin odtwarzania muzyki i 2 godziny oglądania filmów w przypadku mniejszego modelu). Jedynie czas wyświetlania pokazów zdjęć był krótszy o 20 minut od zapowiadanego, choć model 60 GB osiągnął czas prawie o godzinę lepszy niż w dokumentacji (4 godziny i 51 minut).

Podsumowanie

iPod video to świetny odtwarzacz muzyczny nawet dla tych osób, które rzadko będą korzystały z możliwości oglądania wideo. Z pewnością jest to jednak przydatna funkcja, która z nawiązką rekompensuje brak wcześniej dołączanych akcesoriów.

Za:

Ostry i jasny wyświetlacz, dobra jakość obrazu i długi czas pracy na baterii, możliwość nagrywania notatek po dołączeniu mikrofonu.

Przeciw:

Brak synchronizacji przez FireWire, wyeliminowanie niektórych akcesoriów, powolna konwersja wideo, dość wysoka cena.

Informacje

produkt: iPod video

producent: Apple

cena brutto: 1600 zł (30 GB), 2000 zł (60 GB)

konkurenci: Creative, Samsung

kontakt: http://www.apple.com.pl


Zobacz również