iWeb 1.0

iWeb umożliwia tworzenie atrakcyjnych witryn internetowych przez użytkowników pakietu iLife '06, którzy nie znają języka HTML. Dzięki integracji z innymi programami możliwe jest proste dołączanie plików multimedialnych.

iWeb umożliwia tworzenie atrakcyjnych witryn internetowych przez użytkowników pakietu iLife '06, którzy nie znają języka HTML. Dzięki integracji z innymi programami możliwe jest proste dołączanie plików multimedialnych.

Prostota programu iWeb stanowi zarówno jego zaletę, jak i wadę. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą szybko tworzyć atrakcyjne wizualnie witryny, ale bardziej doświadczone osoby z większymi oczekiwaniami szybko osiągną kres możliwości programu.

Strony internetowe w wersji instant

iWeb stanowi świetne połączenie narzędzi do obsługi plików multimedialnych, blogowania i podcastów. Główne okno programu składa się z trzech części. Obszar roboczy o nazwie Canvas znajduje się w środku i umożliwia wybranie szablonu, który można uzupełnić zdjęciami, tekstem i grafiką tła. Po lewej stronie tego panelu umieszczono Site Organizer z listą wszystkich stron składających się na witrynę. Pasek narzędzi na dole okna zapewnia dostęp do ustawień tekstu i grafiki.

W zestawie znajduje się 12 podstawowych szablonów, a każdy z nich jest dostępny w kilku wariantach (takich jak album fotograficzny, strona filmu, blog, podcast itd.), co pozwala utworzyć wiele stron w podobnym stylu. Elementy na stronach można zmieniać w oknie Inspector, które składa się z siedmiu paneli. Za ich pomocą można zmieniać rozmiary i kolory strony, dodawać tła, wybierać atrybuty tekstu, ustawiać marginesy i dodawać różne efekty. Inspector umożliwia także zabezpieczenie witryny hasłem oraz sprawdzanie wolnego miejsca na iDisku.

Integracja z pakietem iLife

Po wybraniu szablonu łatwo zapełnić go cyfrowymi plikami multimedialnymi, które są zarządzane przez inne programy z pakietu iLife '06. Do tego celu służy narzędzie Media Browser. Możliwe jest przeciąganie zdjęć z panelu Photos, filmów z panelu Movies, a także dźwięków (włącznie z podcastami) z panelu Audio. Oczywiście można także przeciągać pliki bezpośrednio z Findera.

Uzyskane strony albumu fotograficznego są wyjątkowo atrakcyjne, a dołączona funkcja pokazu slajdów ułatwia przeglądanie zdjęć. Należy jednak ostrożnie korzystać z palety Adjust Image, gdyż powoduje ona znaczne zwiększenia rozmiaru plików. Problemy może sprawiać także funkcja konwersji tekstu do obrazów. Nawet jeśli używana jest typowa czcionka, taka jak Times lub Arial, iWeb często dokonuje jej konwersji do formatu PNG. Puchnie przez to witryna, a do tego nie jest możliwe przeszukiwanie i katalogowanie tekstu.

Publikowanie jednym kliknięciem

Przesłanie gotowej witryny na stronę .Mac jest bardzo proste i wymaga tylko kliknięcia przycisku Publish. Możliwe jest wysłanie całej witryny lub tylko zmienionych stron, co znacznie przyspiesza publikowanie. Oczywiście możliwe jest także przesłanie stron na inny serwer z użyciem protokołu FTP poprzez wybranie polecenia Publish To A Folder, przejście do teczki /nazwa_użytkownika/Sites i wybranie odpowiednich plików. W takim przypadku nie działają jednak rozbudowane pokazy slajdów, liczniki odwiedzin i funkcje ochrony hasłem.

Posiadacze kont .Mac mogą pracować z wielu lokalizacji, na przykład w domu i w pracy, ale odpowiednia procedura nie została przedstawiona w dokumentacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem http://www.macworld.com/1178.

Łyżka dziegciu

iWeb tworzy naprawdę atrakcyjne witryny, ale niektóre elementy szablonów są mało elastyczne, gdyż nie można na przykład zmienić położenia menu nawigacyjnego. Wprawdzie można ukryć niektóre strony z tego menu, ale nie istnieje żaden sposób tworzenia podmenu. Brakuje także funkcji optymalizacji zdjęć, przez co ich ładowanie może wymagać dużej cierpliwości. Nie można także automatycznie dokonać konwersji formatów RAW i TIFF do bardziej przyjaznych standardów, takich jak JPEG.

Dużą wadą programu są jego ogromne wymagania wobec miejsca na dysku. Po zainstalowaniu iWeb zajmuje ponad 600 megabajtów, co wydaje się być pewną przesadą. Na szczęście można usunąć niepotrzebne szablony w nieużywanych językach (na przykład norweskim lub holenderskim), aby odzyskać kilkaset megabajtów.

Kupić, nie kupić

iWeb najlepiej sprawdzi się w przypadku posiadaczy kont .Mac, którzy nie mają większych umiejętności w zakresie tworzenia witryn internetowych, ale chcą budować atrakcyjne strony. Jednak użytkownicy z większym doświadczeniem będą rozczarowani ograniczonymi możliwościami. Dużą zaletą programu jest świetna integracja z pakietem iLife '06.

iWeb 1.0

Za: Prostota użycia, piękne szablony, obsługa blogów i podcastów, zintegrowana przeglądarka mediów.

Przeciw: Problemy z publikacją przez FTP, spore wymagania sprzętowe, niepotrzebna konwersja tekstu na obrazy, brak optymalizacji zdjęć.

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 339 zł (jako część pakietu iLife '06).


Zobacz również