Co zrobić gdy laptop nie chce się ładować?

Przyczyny problemów z ładowaniem baterii mogą być różne. Niekiedy sytuacja taka jest prosta do rozwiązania, ale czasem problem okazuje się być poważny, a jego rozwiązanie kosztowne. Przed wydaniem dużej sumy pieniędzy należy zastosować metody podane w poniższym artykule.

1) Czasem, wszystko co należy zrobić, by laptop zaczął się ładować to restart komputera bez baterii, a następnie z baterią.

Najpierw wyłączamy laptopa, odłączamy zasilanie i wyjmujemy baterię. Potem podłączamy zasilanie i uruchomiamy komputer. Znów go wyłączamy, odłączamy zasilacz i wkładamy baterię. Podłączamy zasilanie i ponownie uruchamiamy komputer z nadzieją, że bateria zacznie się ładować.

Zobacz również:

2) Jeśli nie zadziałało, to nic. Warto było spróbować. Następna porada jest nieco bardziej skomplikowana. Opiera się na założeniu, że sterownik odpowiedzialny za ładowanie baterii może być uszkodzony i wymaga przeinstalowania.

Najpierw należy uruchomić Menedżer Urządzeń. W systemie Windows XP klikamy przycisk Start, prawym klawiszem myszy naciskamy na Mój Komputer i wybieramy Właściwości. Następnie przechodzimy do zakładki Sprzęt i klikamy przycisk Menedżer Urządzeń. W systemie Windows Vista lub Windows 7, klikamy przycisk Start, wpisujemy menedżer urządzeń i naciskamy Enter.

W Menedżerze Urządzeń rozszerzamy sekcję Baterie klikając + lub małą strzałkę po lewej stronie ikony i słowa Baterie. Klikamy prawym klawiszem myszy na Microsoft ACPI-Compliant Control Method Bartery i wybieramy Odinstaluj. Upewniamy się, że nie usuwamy żadnych innych sterowników.

Gdy sterownik jest już odinstalowany, z paska menu wybieramy Akcja, a następnie skanujemy w poszukiwaniu zmian sprzętu. Kiedy skanowanie dobiegnie końca, Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery pojawi się ponownie.

Jeśli i ta metoda nie działa, bateria jest prawie na pewno zepsuta.

W takim przypadku pozostają trzy możliwości, ale żadna z nich nie jest idealna.

I - Sprawdzamy, czy można kupić baterię dla danego modelu laptopa. Najpierw sprawdzamy u producenta, a jeśli nie znajdujemy jej tam, to przeszukujemy sieć. Należy pamiętać, że szukamy konkretnej baterii dla naszego modelu laptopa.

II - Godzimy się z faktem, że laptop będzie teraz działał wyłącznie podłączony do źródła zasilania.

III - Kupujemy nowy laptop.

Którąkolwiek z tych opcji wybierzemy, należy pamiętać by nie wyrzucać starej baterii byle gdzie. W tym celu należy znaleźć w swojej okolicy punkt zbierający zużyte baterie.


Zobacz również